آتش‌سوزی‌های اروپا و کانادا؛ حریق در جزیره توریستی تنریف اسپانیا عمدی بوده است

آتش سوزی در جزایر قناری اسپانیا
آتش سوزی در جزایر قناری اسپانیا Copyright Arturo Rodriguez/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
Copyright Arturo Rodriguez/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرناندو کلاویخو، رئیس منطقه جزایر قناری گفت که طبق تایید پلیس، آتش‌سوزی جنگلی در جزیره توریستی تنریف اسپانیا به‌طور عمدی آغاز شده است.

آگهی

وی افزود که پلیس سه تحقیق جداگانه را آغاز کرده است. با این حال وی اشاره‌ای به این موضوع نداشت که آیا فرد یا افرادی در پی این تحقیقات بازداشت شده‌اند یا خیر.

مقامات روز یکشنبه گفتند که با بهبود شرایط آب و هوایی، آتش‌نشانان توانستند در طول شب در نبرد خود برای مهار آتشی که در پنج روز گذشته از کنترل خارج شده بود، پیشرفت کنند.

رزا داویلا، فرماندار تنریف در یک نشست خبری گفت: «شب بسیار سختی بود اما به لطف کار آتش‌نشانان نتایج بسیار مثبت بوده است.»

جزایر قناری به مانند بیشتر مناطق اسپانیا در چند سال گذشته خشکسالی را تجربه کرده است. این جزایر در سال‌های اخیر به دلیل تغییر الگوهای آب و هوایی بارندگی کمتر از میانگین را ثبت کرده است.

گرچه آتش‌سوزی در شمال شرقی جزیره نزدیک مناطق توریستی اصلی در جنوب غرب نیست اما دولت محلی، دستور تخلیه یک هتل دولتی در مرکز تنریف را صادر کرد.

فرماندار تنریف گفت که از زمان شروع آتش‌سوزی در روز سه‌شنبه گذشته بیش از ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان تخلیه شده‌اند. سازمان اورژانس این جزایر روز یکشنبه اعلام کرد که تاکنون ۱۱۶۰۰ هکتار از جنگل‌های کاج و بوته‌زار در آتش سوخته‌اند.

Arturo Rodriguez/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
آتش سوزی در تنریفArturo Rodriguez/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

این آتش‌سوزی به‌عنوان بدترین آتش‌سوزی در دهه‌های اخیر در تنریف توصیف می‌شود .

کیفیت هوای ۱۹ منطقه شهری خوب اعلام و از مردم خواسته شده است در صورت امکان در خانه بمانند و در فضای باز از ماسک استفاده کنند.

از سوی دیگر بیش از ۴۰۰ آتش‌نشان و همچنین ۲۳ هلی‌کوپتر و هواپیمای آبپاش در این منطقه مستقر شده‌اند.

سرزمین اصلی اسپانیا در حال آماده شدن برای موج گرمای دیگری است که از یکشنبه آغاز شده و تا پنجشنبه ادامه خواهد داشت.

 سازمان هواشناسی دولتی اسپانیا اعلام کرد که دمای هوا به تدریج در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در بخش‌هایی از سرزمین اصلی به ۴۰ درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت.

هواشناسی میانگین دمای تنریف در هفته آینده را ۳۰ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی کرده است.

طبق سازمان اطلاعات آتش‌سوزی جنگل‌های اروپا، اسپانیا با ۷۵ هزار هکتار آتش‌سوزی در جنگل‌ها بالاتر از ایتالیا و یونان تحت تاثیر آتش‌سوزی‌های جنگلی در سال جاری قرار گرفته است.

آتش‌سوزی‌های یونان

مقامات یونان روز یکشنبه گفتند که آتش‌سوزی در شمال شرقی این کشور در نزدیکی شهر بندری الکساندروپولیس برای دومین روز متوالی به‌دلیل وزش باد ادامه دارد.

واسیلیس کیکیلیاس، وزیر حفاظت مدنی و بحران آب و هوایی گفت: «پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که خطر آتش‌سوزی در جزایر اوبوئا، آتیکا، بوئوتیا، آرگولیس و کورینس در روز دوشنبه وجود دارد.»

به گفته مقامات، آتش‌نشانان در ۲۴ ساعت گذشته ۵۳ آتش‌سوزی جنگلی را مهار کرده‌اند.

در آتش‌سوزی‌های یونان که همراه با موج گرما در تاریخ ۱۸ ژوئیه آغاز شده است حدود ۲۰ هزار نفر تخلیه شده‌اند. 

پیشرفت در مهار آتش‌سوزی‌های کانادا

در حالی که ده‌های هزار نفر در سراسر بریتیش کلمبیای کانادا باید از خانه‌های خود تخلیه می‌شدند، آتش‌نشانان گفتند که در مهار آتش پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

آگهی

جیسون برولاند، رئیس آتش‌نشانی منطقه وست کلونا در یک نشست خبری درباره پیشرفت‌هایی که در منطقه دریاچه اوکاناگان در جنوب بریتیش کلمبیا انجام شده است گفت: «بالاخره کمی امید پدیدار شد.» وی افزود که آب و هوا باعث پیشرفت در مهار آتش‌سوزی شده است.

او تصریح کرد که اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند، آتش‌نشانان شاهد «پیشرفت واقعی به روشی قابل اندازه‌گیری» خواهند بود.

DARRYL DYCK/AP
آتش سوزی در کاناداDARRYL DYCK/AP

با این حال صدها آتش‌سوزی در سراسر بریتیش کلمبیا رخ داد و ۳۵ هزار نفر در روز یکشنبه دستور تخلیه گرفتند.

جراد شرودر، رئیس بخش آتش‌نشانی بریتیش کلمبیا گفت: «آتش همچنان پویا است و هنوز بخش‌هایی از این آتش‌سوزی وجود دارد که ما آن‌ها را در اولویت قرار نداده‌ایم.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا درخواست بریتیش کلمبیا برای کمک فدرال را تایید کرده است و گفت که دولت در حال استقرار نیروهای مسلح برای کمک به تخلیه ساکنان است.

آگهی

کانادا در سالجاری شاهد تعداد بی‌سابقه آتش‌سوزی‌های جنگلی بوده است که دود ناشی از آن آسمان بخش‌هایی از آمریکا را نیز در بر گرفت. 

بیش از ۵۷۰۰ آتش‌سوزی در سالجاری در کانادا رخ داده که بیش از ۱۳۷ هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شود. هنوز هم بیش از یک‌هزار مورد آتش‌سوزی فعال در این کشور وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بدترین آتش‌سوزی‌های تاریخ کانادا؛ چرا هلی‌کوپترهای آتش‌نشان به جنگل‌ها آتش می‌پاشند؟

آتش‌سوزی‌های گسترده در هاوایی؛ جو بایدن بالاخره به منطقه سفر می‌کند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم