آتش‌سوزی‌های گسترده در هاوایی؛ جو بایدن بالاخره به منطقه سفر می‌کند

آتش‌سوزی‌های مائویی در هاوایی
آتش‌سوزی‌های مائویی در هاوایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری آمریکا که به دلیل عدم توجه به فاجعه آتش‌سوزی جنگلی در هاوایی مورد انتقاد قرار گرفته، اعلام کرد به این منطقه خواهد رفت تا از نزدیک از میزان خرابی‌های به‌جا مانده در پی آتش‌سوزی که جان دست‌کم ۱۰۰ نفر را گرفته، بازدید کند.

آگهی

کاخ سفید روز چهارشنبه با اعلام این مطلب اضافه کرد که ژیل بایدن، بانوی اول آمریکا هم در این سفر رئيس جمهوری این کشور را همراهی خواهد کرد. 

کاترین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید با اشاره به اینکه این سفر قرار است دوشنبه آینده انجام شود، گفت: «رئيس جمهوری و بانوی اول در مائویی مورد استقبال مقام‌های محلی قرار می‌گیرند تا از نزدیک اثرات آتش‌سوزی‌ها و تلفات ویرانگر آن‌ را بررسی کنند. رئيس جمهوری همچنین در مورد مراحل بعدی برای کنترل اوضاع و بازسازی ویرانی‌ها تصمیمات لازم را خواهد گرفت.» 

پیش از این بسیاری از جمهوری‌خواهان همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده به شدت از آنچه بی‌توجهی جو بایدن به آتش‌سوزی‌های مرگبار مائویی خوانده‌اند، انتقاد کردند. 

ترامپ که خود را برای ورود به انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آماده می‌کند، در یک پیام ویدیویی بایدن را به بی‌تفاوتی در قبال این «تراژدی» متهم کرده است. 

با این حال مقامات کاخ سفید از بایدن دفاع کرده و خاطرنشان کردند که او به طور مداوم با آژانس مدیریت اضطراری فدرال و رهبران هاوایی از جمله فرماندار جاش گرین در تماس بوده است.

بایدن البته برای چهار روز هیچ اظهارنظری در این خصوص نداشت و وقتی در روز سه‌شنبه درباره آتش‌سوزی‌های جنگلی صحبت کرد، نام مائویی را اشتباه بیان کرد که آن‌هم به انتقادها علیه رئيس جمهوری آمریکا افزود. 

بایدن همچنین گفته بود که بالگردهای ارتش توانسته‌اند تا اندازه زیادی آتش را در جزیره کنترل کنند و حجم آتش، به آن اندازه‌ای نیست که در تلویزیون دیده می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا بر آمار رسمی، تاکنون دست‌کم ۱۰۶ نفر در جریان این آتش‌سوزی‌ها کشته شدند و فرماندار مائویی نیز اعلام کرد که انتظار می‌رود تعداد تلفات آتش‌سوزی‌های ویرانگر از این هم بیشتر شود. 

او در گفتگو با شبکه ای‌بی‌سی افزود که تلاش‌ها و جستجوها ادامه دارد و امیدوار است که تعداد تلفات به شکل فاجعه‌باری افزایش نیابد. 

آتش‌سوزی‌های اخیر در جزیره مائویی ایالت هاوایی به پنجمین آتش‌سوزی مرگبار جنگل‌ها و مراتع در تاریخ ایالات متحده تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی‌های اروپا و کانادا؛ حریق در جزیره توریستی تنریف اسپانیا عمدی بوده است

فوران فعال‌ترین کوه آتشفشانی اروپا باعث بسته شدن فرودگاه کاتانیا و لغو ده‌ها پرواز شد

تصاویر هوایی از آتش‌سوزی‌ «بی‌سابقه» در هاوایی؛ دست‌کم ۶ نفر جان باختند