دانشمندان با آزمایش دی‌ان‌ای هویت و شکل ظاهری مرد یخی ۵۳۰۰ ساله را کشف کردند

بازسازی چهره مرد یخی پنج هزار و سیصد ساله
بازسازی چهره مرد یخی پنج هزار و سیصد ساله Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چندین دهه پس از کشف مومیایی معروف یخچال کوه‌های آلپ ایتالیا، محققان موفق شده‌اند خصوصیات ظاهری بهتری از این شکارچی باستانی به دست بیاورند.

آگهی

یک جسد یخی با قدمتی ۵۳۰۰ ساله دهه‌ها است که کنجکاوی‌ دانشمندان را برانگیخته و معمای مرگ خشن او، هویتش و نحوه سر در آوردنش از گردنه‌ای کوهستانی در آلپ ایتالیا توجه محققانی از علوم مختلف را به خود جلب کرده است.

این مومیایی یخ‌زده که اصطلاحا «اوتسی» نام گرفته است، در سال ۱۹۹۱ توسط دو گردشگر آلمانی و به صورت اتفاقی کشف شد. با توجه به این که این جسد به خوبی سالم مانده بود، کاشفان ابتدا تصور کردند شاید متعلق به یک خلبان جنگ جهانی دوم باشد. با این حال پس از آن‌که پیکر مدفون در دل یخ‌ها بیرون کشیده شد و در اینسبروک اتریش مورد بررسی علمی قرار گرفت دیرینگی و قدمت هزاران ساله آن مشخص شد.

پیشتر در سال ۲۰۱۲ ژنوم اوتسی توسط پژوهشگران مورد مطالعه قرار گرفته بود، با این وجود و به دلیل اینکه فناوری آنالیز دی‌ان‌ای‌های باستانی از آن زمان پیشرفت زیادی کرده است شماری از دانشمندان تصمیم گرفتند نگاهی دیگر به ژن‌های این مرد یخی بیندازند. آنها برای مطالعه خود، از دی‌ان‌ای استخراج شده از استخوان لگن مومیایی استفاده کردند.

نتایج تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای اوتسی نشان می‌دهد که او از کشاورزانی بوده که در ناحیه آناتولی، ترکیه امروزی، ساکن بوده‌اند و سری طاس‌تر و چشم و پوستی تیره‌تر از آن چیزی داشته است که تاکنون تصور می‌شد.

آلبرت زینک، رئیس موسسه مطالعات مومیایی «اوراک» و از نویسندگان این مطالعه، در این باره می‌گوید: «بر اساس تجزیه و تحلیل ژنوم جدید، ظاهر اوتسی در زمانی که در حدود ۴۵ سالگی درگذشت بسیار شبیه به شکل مومیایی امروزی بود. رنگ پوست این مومیایی تیره است و موهای زیادی روی سر آن وجود ندارد.»

دانشمندان پیش از تصور می‌کردند که مرد یخی پوستی روشن‌تر و ظاهری پرموتر در زندگی داشته اما جسد مومیایی او در طول زمان تغییر شکل داده است.

عکس: آسوشیتد پرس
بنای یادبود در مکان پیدا شدن جسد اوتسی مرد یخیعکس: آسوشیتد پرس

دکتر زینک در این باره می‌گوید: «این تعجب‌آور نیست که اوتسی پوستی تیره‌ داشته است، چرا که بسیاری از اروپاییان در آن زمان احتمالاً رنگدانه پوست تیره‌تری نسبت به بسیاری از اروپایی‌های امروزی داشتند. کشاورزان اروپایی اولیه هنوز پوستی کاملاً تیره داشتند که با گذشت زمان به پوستی روشن‌تر تغییر کرد تا با تغییرات آب و هوایی و رژیم غذایی کشاورزان سازگار شود.»

آقای زینک افزود، اصل و نسب ژنتیکی نشان می‌دهد که اوتسی در میان جمعیتی منزوی در کوه‌های آلپ زندگی می‌کرده و تنها تماس محدودی با سایر جمعیت‌ها و جریان‌های ژنی داشته است. اکثر اروپاییان امروزه ترکیبی از ژن‌های سه گروه را دارند: کشاورزان آناتولی، شکارچی-گردآورنده‌های غربی و گله‌داران شرقی. تحقیقات نشان داد ۹۲ درصد اصل و نسب او تنها از کشاورزان آناتولی بوده بدون این که با گروه‌های دیگر اختلاط زیادی داشته باشد.

محققان همچنین می‌گویند که ژنوم او مستعد چاقی و دیابت بوده است. بررسی‌های انجام‌شده قبلی روی جسد نشان داده بود که او از انگل روده‌ای رنج می‌برده و مشکل کبد داشته‌ است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 بنا به گفته پژوهشگران همچنین به نظر می‌رسد مرد یخی گوشت بسیار زیادی مصرف می‌کرده است. تجزیه و تحلیل محتویات معده او آثار وجود گوشت بزکوهی و آهو را نشان داده است.

در ابتدا تصور می‌شد که اوتسی در اثر یخ‌زدگی جان باخته باشد. با این حال یک عکس‌برداری اشعه ایکس که در سال ۲۰۰۱ انجام شد آثار مرگبار نوک یک پیکان را در ناحیه شانه او نشان داد. او همچنین یک زخم در ناحیه سر خود و یک جراحت نیز در ناحیه دست راستش داشت که نشان می‌داد احتمال در یک نزاع مرگبار کشته شده است.

آندریاس کلر از دانشگاه زارلاند آلمان در این باره می‌گوید ژنوم جدید «بینش عمیق‌تری از تاریخچه زندگی این مومیایی ارائه می‌دهد.»

جسد یخی اوتسی از ۱۹۹۸ تاکنون در موزه باستان‌شناسی تیرول جنوبی در بولتسانو ایتالیا نگهداری می‌شود.

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی «Cell Genomics» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی در حال قدم زدن در ساحل کالیفرنیا دندان یک ماستودون باستانی را پیدا کرد

انسان‌ها از ۱۸ هزار سال پیش «خطرناک‌ترین پرنده جهان» را پرورش می‌داده‌اند

کشف تازه دانشمندان درباره قدیمی‌ترین تاتوی جهان روی بدن مرد یخی متعلق به ۵۳۰۰ سال پیش