Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف ماموت یخ‌زده با پوست و مو متعلق به ۳۰ هزار سال پیش در کانادا

اعضای دولت یوکان، معدنچیان و تیم دیرینه‌شناسان به همراه بچه ماموت پشمالو مومیایی شده
اعضای دولت یوکان، معدنچیان و تیم دیرینه‌شناسان به همراه بچه ماموت پشمالو مومیایی شده Copyright @Government of Yukon
Copyright @Government of Yukon
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در گزارش‌ها آمده که کارگران این معدن طلا زمانی این ماموت مومیایی شده را کشف کردند که یکی از معدنچیان با بولدوزر خود به جسم عجیبی در دهانه یوریکا در جنوب شهر داوسون برخورد کرد.

آگهی

جویندگان طلا در یوکان کانادا  یک بچه ماموت پشمالو کشف کرده‌اند. این ماموت که مربوط به عصر یخبندان است  بیش از ۳۰ هزارسال قدمت دارد. این نوزاد ماده «Nun cho ga» نام دارد که به معنای «بچه حیوان بزرگ» است. این مومیایی در منطقه کلوندایک، یوکان کشف شده که از مناطق متعلق به یکی از اقوام اولیه کانادا است.

تصاویر بقایای این بچه ماموت نشان می‌دهد که پوست آن هنوز دست نخورده و از آسیب و تجزیه مصون مانده است و حتی مقداری مو هنوز به بدن آن چسبیده است. 

@Government of Yukon
ماموت پشمالو مربوط به عصر یخبندان@Government of Yukon

گرانت زازولا، دیرینه‌شناس اهل یوکان می‌گوید: «این بچه ماموت یکی از شگفت‌انگیزترین حیوانات عصر یخبندان است که در جهان کشف شده است.» اندازه‌اش مشابه بچه ماموتی است که در سال ۲۰۰۷ در سیبری کشف شد و سن آن به ۴۲ هزار سال می‌رسد.

 به زعم دیرینه‌شناسان این بچه ماموت، در کنار اسب‌های وحشی، شیرهای غارزی و گاومیش کوهان‌دار دشتی غول پیکر که هزاران سال پیش در منطقه یوکان پرسه می‌زدند، زندگی می‌کرده است. 

در گزارش‌ها آمده که کارگران این معدن طلا زمانی این ماموت مومیایی شده را کشف کردند که یکی از معدنچیان با بولدوزر خود به جسم عجیبی در دهانه یوریکا در جنوب شهر داوسون برخورد کرد. منطقه آلاسکا در گذشته هم میزبان اکتشافات مشابهی بوده است. در سال ۱۹۴۸ نیز پای یک ماموت به نام «ایفی» در همین حوالی پیدا شده بود.

گرانت زازولا ادامه می‌دهد: «به عنوان یک دیرینه‌شناس عصر یخبندان، آرزویم این بود که با یک ماموت پشمالو روبه‌رو شوم. این رویا امروز به حقیقت پیوست.» 

محققان اکنون در تلاشند تا با همکاری یکدیگر از این مومیایی محافظت کرده و به اطلاعات بیشتری درباره آن دست پیدا کنند.

یوکان کانادا  به دلیل کشف مومیایی و فسیل حیوانات عصر یخبندان  در سراسر جهان شناخته شده است. با این حال، پس از کشف «نون چو گا» ، دولت یوکان خاطرنشان کرد که بقایای مومیایی شده که همراه با پوست و مو باشد به ندرت دیده می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف تازه دانشمندان از مومیایی‌های مرموز بابون‌های متعلق به ۲۸۰۰ سال پیش در مصر

باستان‌شناسان در آلمان یک عاج ماموت ۲۰ هزار ساله پیدا کردند

رازگشایی از یک معما: چرا فسیل ماموتهای نر بیش از فسیل ماموتهای ماده است؟