Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف بقایای ماموت پشمالوی ۶۰ هزار ساله در یک کارگاه ساختمانی در انگلیس

فسیل یک ماموت پشمالو در موزه (عکس: آرشیو)
فسیل یک ماموت پشمالو در موزه (عکس: آرشیو) Copyright CSUF Photos/Flickr
Copyright CSUF Photos/Flickr
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بقایای یک ماموت پشمالو و انبوهی از استخوان‌های حیوانات عصر یخبندان به هنگام عملیات شهرک‌سازی در ناحیه دوون در جنوب غربی انگلستان پیدا شده است.

آگهی

بقایای یک ماموت پشمالو و انبوهی از استخوان‌های حیوانات متعلق به عصر یخبندان به هنگام عملیات شهرک‌سازی در ناحیه دوون در جنوب غربی انگلستان پیدا شده است.

باستان‌شناسان علاوه بر بقایای ماموت منقرض شده، یک اسکلت تقریبا کامل گرگ و استخوان‌های کرگدن پشمالو، کفتار، اسب، گوزن شمالی، خرگوش کوهی و روباه قرمز را نیز یافته‌اند.

کارشناسان این کشف را «استثنایی» خوانده‌ و گفته‌اند تخمین می‌زنند این استخوان‌ها متعلق به آخرین عصر یخبندان، یعنی حدود ۳۰ تا ۶۰ هزار سال پیش، باشند.

ماموت‌های پشمالو گونه‌ای از فیل‌های منقرض‌شده از سرده ماموت‌ها هستند که ۲.۷ تا ۳.۴ متر درازا و تا ۶ تن وزن داشتند. این موجودات که به منظور محافظت از سرما دارای لایه چربی ضخیم و موهایی بلند بودند، آخرین گونه بازمانده از ماموت‌ها به شمار می‌آمدند و ۴ هزار سال پیش منقرض شدند. تغیرات اقلیمی و شکار توسط انسان‌ها از عواملی بود که به حیات این موجود در کره زمین پایان داد.

بقایای حیوانی جدید در حین حفاری برای ساخت شهرکی تازه به نام شرفورد با ۵۵۰۰ خانه در نزدیکی شهر پلیموث انگلیس یافت شده است. از سال ۲۰۱۵ و آغاز کارگاه‌های ساختمانی در این ناحیه، آثاری دیگری نیز از موجودات متعلق به عصر یخبندان پیدا شده بود.

راب بورن، مشاور باستان‌شناسی در موسسه میراث اریون، با بیان گفت: «پیدا کردن چنین‌ مجموعه‌ای از بقایا که برای مدت بسیار طولانی دست‌نخورده باقی مانده‌اند یک اتفاق نادر و خاص است.»

مقامات شرکت شهرک‌سازی گفته‌اند ساخت‌و‌ساز در منطقه‌ای که بقایای حیوانات در آن پیدا شده انجام نخواهد شد و آن منطقه به شکل حفاظت‌شده درخواهد آمد. محل پیدا شدن این بقایا در منطقه‌ای نزدیک کوره‌های آهک قدیمی و معدن شرفورد بوده است.

دانکن ویلسون، مدیر اجرائی در موسسه «انگلستان تاریخی» با استثنائی خواندن این کشف گفت: «پیدا کردن بقایا از چنین طیفی از گونه‌ها در اینجا در ناحیه دوون به ما درکی روشن از حیواناتی می‌دهد که هزاران سال پیش در عصر یخبندان بریتانیا پرسه می‌زده‌اند. همچنین به کمک آن‌ها می‌توانیم درک بهتری از محیط زیست و آب و هوا در این منطقه داشته باشیم.»

پژوهشگران همچنین می‌گویند تشخیص نوع تغذیه این جانوران، دید بهتری نسبت به پوشش گیاهی این منطقه در عصر یخبندان به دست می‌دهد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگ‌ترین گورستان ماموت‌های جهان در مکزیک هنوز هم اسکلت دارد

اسکلت ۲۰۰ ماموت ۲۰ هزار ساله در مکزیک از زمین در آمد

رای مثبت باشگاه‌های انگلیسی به وی‌ای‌آر؛ لیگ برتر جزیره به استفاده از کمک‌ داور ویدئویی ادامه می‌دهد