راز محبوبیت فزاینده راست افراطی در لهستان: ظهور رهبر آبجوساز که سلطان تیک‌تاک شد

حامیان جنبش راست افراطی ملی-رادیکال، در مراسم بزرگداشت قیام ورشو لهستان-اوت ۲۰۲۲
حامیان جنبش راست افراطی ملی-رادیکال، در مراسم بزرگداشت قیام ورشو لهستان-اوت ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بزرگترین حزب راست افراطی لهستان در نظرسنجی‌ها برای انتخابات آتی این کشور در صعود است. اسلاوومیر منتزن، رهبر جدید آن، در حال برپایی راهپیمایی‌هایی در سراسر این کشور است. به نظر می‌رسد طرفدارانش بیشتر مردان هستند و او را به دلیل وعده‌هایی که درباره مالیات پایین و مقررات زدایی داده، تمجید می‌کنند.

آگهی

اکثر غیرلهستانی‌ها حزب «قانون و عدالت» را که از سال ۲۰۱۵ بر لهستان حکومت می‌کند، مظهر ناسیونالیسم پوپولیستی می‌دانند. اما در طرف مقابل، حزب دیگری در سمت راست وجود دارد: «کنفدراسیون». نظرسنجی‌ها در ژوئیه نشان می‌دهد که این حزب در سال جاری تقریبا حمایت خود را دو برابر کرده و به ۱۵ درصد رسانده است. دو حزب بزرگتر، «قانون و عدالت» و حزب میانه‌روی «پلتفرم مدنی»، تقریبا به طور قطع در انتخابات پارلمانی ۱۵ اکتبر از اکثریت برخوردار نخواهند بود. هرکدام از آنها که برنده شود، احتمالا به حمایت حزب کنفدراسیون نیاز دارد. 

در بیشتر کشورها، احزاب راست افراطی در زمینه مسایل فرهنگی از راست میانه پیشی می‌گیرند. اما کمپین‌های حمله به مهاجران حزب «قانون و عدالت» فضای کمی برای آنها باقی گذاشته است. در عوض حزب کنفدراسیون خود را با اقتصاد دولتی کوچک متمایز می‌کند. این در حالی است که حزب «قانون و عدالت» هم کمک‌های گسترده‌ای به والدین و مستمری بگیران، لیبرال‌ها و آزادیخواهان نگران کرده است. در همین حال حزب «پلتفرم مدنی» که زمانی به عنوان راست میانه معرفی می‌شد، حالا مقداری به سمت چپ متمایل شده است. 

بارتلومیچ پژو، معاون رهبر حزب کنفدراسیون می‌گوید که این دو حزب بزرگ «به لهستانی‌ها چیزی جز برنامه‌های اجتماعی پیشنهاد نکرده‌اند.» او درباره تورم بالا (در حال حاضر ۱۱ درصد)، قرنطینه‌های همه‌گیری کووید ۱۹، «برنامه های شبه اکولوژیکی» اتحادیه اروپا و کمک مالی به پناهندگان اوکراینی ابراز تاسف کرد. 

اما در واقعیت، تلاش این حزب برای نشان دادن خود به عنوان یک گروه اصلی طرفدار اقتصاد آزاد، جنبه نگران‌کننده‌تر درباره آنها را پنهان کرده است. حزب کنفدراسیون، ائتلافی از سه حزب کوچکتر به نام‌های «امید نوین» (کمتر رادیکال)، «جنبش ملی» و «کنفدراسیون تاج و تخت لهستان» تشکیل شده است. 

رهبران این سه حزب، سال ۲۰۱۸، اعلامیه وفاداری به کلیسای کاتولیک و «مسیح، پادشاه لهستان» را امضا کردند. آقای منتزن، رهبر حزب امید نوین از تشدید قوانین سقط جنین، آسان کردن مالکیت اسلحه و بازگرداندن مجازات اعدام حمایت می‌کند. 

شخصیت‌های اصلی حزب، دیدگاه‌های رادیکال‌تری هم دارند. گرزگورز، نماینده مجلس و رهبر حزب کنفدراسیون تاج و تخت لهستان خواستار شلاق زدن همجنسگرایان است. او همچنین می‌خواهد سیستم دموکراتیک لهستان که او آن را «مجموعه روسی-آلمانی تحت قیمومیت یهود» می‌ماند، لغو شود. بسیاری از حامیان جدید این احزاب، خط‌مشی آنها را به درستی نمی‌بینند. 

رهبران این احزاب به ندرت مصاحبه می‌کنند. در عوض آنها در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند. آقای منتزن ۷۸۱ هزار دنبال کننده در تیک‌تاک دارد که بیشترین میزان دنبال کننده در میان سیاستمداران لهستانی است؛ موفقیتی که او را به عنوان سلطان تیک‌تاک معروف کرده است. او ارتباط پذیر و سرگرم‌کننده است. پس از این که ویديوئی از او در حال مستی در خیابان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، محبوبیتش افزایش یافت. او یک کارخانه آبجوسازی را اداره می‌کند و در اماکن عمومی کت و شلوار سرمه‌ای می‌پوشد. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

 مطالعه‌ای جدید بر روی رای‌اولی‌ها نشان داده که تقریبا یک سوم آنها می‌خواهند به حزب کنفدراسیون رای دهند. این آمار در میان مردان ۱۸ تا ۲۱ ساله ۴۶ درصد است. 

این روزها در اروپا، احزاب راستگرای افراطی که شانسی برای موفقیت نداشتند، راهی برای رسیدن به قدرت پیدا کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش محبوبیت چپ و راست افراطی؛ «از هر ۳ اروپایی یک نفر به احزاب پوپولیست رای می‌دهد»

اپوزیسیون لهستان برای به دست گرفتن قدرت «توافقنامه ائتلاف» امضاء کردند

دونالد توسک در یک قدمی تشکیل دولت جدید: هدفم بازسازی جایگاه لهستان در اتحادیه اروپا است