کارشناسان درباره «دستگاه نجات دهنده» مورد استفاده کیم کارداشیان هشدار دادند

کیم کارداشیان در کنار دستگاه پرونوو
کیم کارداشیان در کنار دستگاه پرونوو Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیم کارداشیان، میلیاردر آمریکایی، با گذاشتن عکسی از خود در کنار دستگاه اسکن پرونوو (Prenuvo) استفاده از‌ آن را به عنوان یک «نجات‌بخش» تبلیغ کرد، کارشناسان پزشکی اما توصیه کردند مردم از این دستگاه استفاده نکنند.

آگهی

خانم کارداشیان روز چهارشنبه در اینستاگرام خود از طرفدارانش خواست، بدنشان را با استفاده از دستگاه‌های پرونوو «نجات‌بخش» اسکن کنند. او در این پست مدعی شد این دستگاه قادر است بیماری‌هایی مانند «سرطان و آنوریسم را در مراحل اولیه، قبل از بروز علائم» تشخیص دهد.

این شخصیت تلویزیونی همچنین گفت این اسکن مانند « گرفتن ام‌آر‌آی بدون تشعشع» است و تاکید کرد برای تبلیغ این دستگاه پولی دریافت نکرده است.

به گفته وب‌سایت پرونوو، اسکنی که کارداشیان انجام داده است به مدت یک ساعت طول کشیده و ۲۵۰۰ دلار برایش آب خورده است.

دستگاه‌های پرونوو چیست؟

شرکت پرونوو در سال ۲۰۱۸ توسط اندرو لیسی تاجر و فیزیکدان و راجپاول آتاریوالا، رادیولوژیست تولید شد. این شرکت ادعا می‌کند که این اسکن را به عنوان جایگزینی برای اسکن‌های تشخیصی ام‌آر‌آی توسعه داده است، که می‌تواند تا ده برابر تصاویر را با وضوح بالاتر نسبت به دستگاه‌های استاندارد دیگر نشان دهد. این شرکت گفته است که قصد دارد «پارادایم پزشکی را از واکنشی به فعال تبدیل کند» تا امید به زندگی را افزایش دهد.

هرچند استفاده از ام‌آر‌آی در صورت تشخیص پزشک منعی ندارد و سازمان غذا و داروی آمریکا تایید کرده اسکن بدن با  این دستگاه خطری برای بیماران ایجاد نمی‌کند اما بدیهی است که این دستگاه می‌تواند افراد را در معرض یک میدان مغناطیسی قوی و ایستا و انرژی فرکانس رادیویی قرار دهد و استفاده سرخود از آن هرگز از سوی جامعه پزشکی تایید نمی‌شود.

منتقدان چه می‌گوید؟

دستگاه پرونوو از پنج سال پیش یعنی از زمان ورودش به بازار مورد انتقاد بسیاری از جامعه پزشکی قرار گرفت. کالج آمریکایی پزشکی پیشگیرانه اعلام کرده است که اسکن کل بدن را برای افراد بدون علامت توصیه نمی‌کند و دلیل آن را فقدان شواهدی برای اثربخشی آن‌ها ذکر کرده است. «ای‌سی‌پی‌ام» هشدار داد که این اسکن‌ها می‌توانند «مضرات قابل توجهی ایجاد کنند و پول و منابع بهداشتی را هدر دهند.»

از سوی دیگر متیو داونپورت، نایب رئیس کمیسیون کیفیت و ایمنی کالج آمریکایی رادیولوژی، گفت که این اسکن‌ها «یک ایده وحشتناک» هستند. داونپورت هشدار داد که این اسکن‌ها می‌تواند با ترغیب بیماران به انجام آزمایش‌های غیرضروری به آنها آسیب برساند.

با این وجود پرونوو همچنان تاکید می‌کند استفاده از این دستگاه خطری ندارد.

فقط کارداشیان نیست

علاوه بر خانم کارداشیان سایر سلبریتی‌ها نیز تبلیغاتی برای این دستگاه انجام داده‌اند. پاریس هیلتون، سیندی کرافورد، میراندا کر و کریس جنر، همگی در صفحات شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی درباره تجربیات خود در مورد استفاده از اسکن پرونوو مطالبی را منتشر کرده‌اند.

ماریا منونوس، هنرپیشه و مجری آمریکایی اخیرا در پستی در صفحه اینستاگرام خود مدعی شد با استفاده از این دستگاه متوجه شده که به سرطان لوزالمعده مبتلا است.

او این دستگاه را به عنوان یک نجات دهنده معرفی کرد و خاطرنشان کرد این اسکن برای همه در دسترس نیست و تلاش می‌کند آن را تحت پوشش بیمه‌ها قرار دهد.

به ایسنتاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

کیم کارداشیان کیست؟

کیم کارداشیان که حالا به چهره‌ای شناخته شده در دنیا تبدیل شده است برای اولین بار به واسطه دوستی با پاریس هیلتون هنرپیشه و مدل آمریکایی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و سپس با انتشار فیلم رابطه جنسی او با دوست‌ پسرش ری‌ جی خواننده رپ به شهرتش افزوده شد. پس از این اتفاق خانم کارداشیان و خانواده‌اش در سریال «پابه‌پای خانواده کارداشیان» حضور پیدا کردند و شهرت خانواده پس از آن بیشتر شد.

او در طول سال‌ها حضورش را در شبکه‌های اجتماعی گسترش داد و در سال ۲۰۱۷ شرکت محصولات آرایشی کی‌کی‌دبلیو را تاسیس کرد و با تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی و فروش آنلاین توانست موفقیت زیادی کسب کند.

صفحه اینستاگرامی او بیش از دو میلیون دنبال کننده دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت رکورد توسط تیم پزشکان آمریکایی-فلسطینی در نوار غزه؛ ۱۵۰ عمل جراحی در ۵ روز

امید پزشکان ژاپنی برای درمان آنودنتیای مادرزادی؛ درمان کودکان ۲ تا ۶ سال چه زمانی آغاز خواهد شد؟

موفقیت روش انقلابی پزشکان آمریکایی؛ دانشمندان بینایی را به یک بیمار پروانه‌ای بازگرداندند