جنگ اوکراین؛ مسکو و کی‌یف گفتگوهای صلح جده عربستان را چگونه ارزیابی کردند؟

نمایندگان کشورهای شرکت کننده در گفتگوهای صلح اوکراین در جده
نمایندگان کشورهای شرکت کننده در گفتگوهای صلح اوکراین در جده Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بر مجموعه‌ای از ۱۰ اصل اساسی که کی‌یف آنها را مبنایی برای صلح و پایان تهاجم نظامی تمام عیار روسیه به کشورش می‌داند، تاکید دارد.

آگهی

یک مقام ارشد اوکراینی روز دوشنبه گفتگوهای اخیر در عربستان بر سر تهاجم نظامی روسیه به کشورش را «ضربه‌ای سخت» به مسکو تلقی کرد.

این در حالیست که روسیه تسلیم شدن کی‌یف در برابر مطالبات مسکو را تنها راه حل بحران موجود دانست و گفتگوهای جده را «تلاشی محکوم به شکست» از سوی غرب خواند.

پکن، یکی از طرف‌های شرکت کننده در این مذاکرات نیز که از متحدان کرملین نیز به حساب می‌آید بار دیگر اعلام کرد که در این مناقشه نظامی بی‌طرف است.

به گزارش رویترز، نمایندگانی از بیش از ۴۰ کشور جهان اواخر هفته گذشته بدون حضور روسیه در جدهِ عربستان گردهم آمدند تا در خصوص جنگ جاری در اوکراین و نحوه مهار این بحران با یکدیگر رایزنی کنند.

این گفتگوها که در آن هیئت‌هایی از چین،‌ هند، ایالات متحده و کشورهای اروپایی نیز حضور داشتند به عنوان تلاشی از سوی کی‌یف برای ایجاد ائتلافی گسترده‌تر از قدرت‌ها در جهت حمایت از دیدگاه اوکراین نسبت به صلح تلقی شده است.

مسکو روز یکشنبه این مذاکرات را که با هدف ترسیم خط مشی‌هایی برای پایان مسالمت آمیز جنگ در اوکراین در عربستان برپا شد، رد کرد و آن را «تلاش محکوم به شکست غرب برای همسو کردن کشورهای جنوب با دیدگاه‌های کی‌یف» خواند.

این در حالیست که به گفته آندری یرماک، مسئول دفتر ریاست جمهوری اوکراین، در نشست آخر هفته جده تنها ابتکار صلح مد نظر اوکراین مورد بحث و رایزنی قرار گرفت و همه کشورهای حاضر در مذاکرات به طور کامل از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین حمایت کردند.

وی افزود شرکت کنندگان در گفتگوهای جده توافق کردند که یک نشست دیگری در سطح مشاوران سیاسی ظرف حدود شش هفته دیگر برگزار شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بر مجموعه‌ای از ۱۰ اصل اساسی که کی‌یف آنها را مبنایی برای صلح و پایان تهاجم نظامی تمام عیار روسیه به کشورش می‌داند، تاکید دارد.

این اصول که نمایندگان کی‌یف بار دیگر در جده بر آنها تاکید کردند شامل خروج تمام نیروهای روسیه از اوکراین و بازگرداندن تمام خاک این کشور است.

طرح صلح ۱۰ ماده‌ای که کی‌یف برای نخستین بار آنرا در نوامبر سال گذشته میلادی ارائه کرد به ویژه شامل احیای تمامیت ارضی اوکراین، مبادله زندانیان تحت فرمول «همه برای همه» و تضمین‌های هسته‌ای، غذایی و امنیت انرژی است.

این در حالیست که یک قانونگذار ارشد روسیه مدعی شد که «طرح به اصطلاح صلح اوکراین در جده با شکست کامل مواجه شده است.»

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته بین‌الملل دوما (مجلس سفلی پارلمان) و رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه معتقد است: «نتیجه نشست جده درباره حل و فصل مناقشه اوکراین نشان داد که نگرش به وضعیت پیرامون اوکراین در جهان در حال واقعی‌تر شدن است.»

وی این نشست را «نیت جمعی غرب برای طرح برنامه ضد روسی خود در منطقه جنوب» خواند و گفت: «از قبل در مرحله آماده سازی مشخص بود که نشست جده هیچ طرح حل و فصلی را به همراه نخواهد داشت.»

از سوی دیگر، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای تن دادن به خواسته‌ای مسکو از سوی کی‌یف را تنها راه حل بحران موجود خواند و تصریح کرد: «ما به واقع متقاعد شده‌ایم که حل و فصل جامع، پایدار و عادلانه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که رژیم کی‌یف به خصومت‌ها و حملات تروریستی پایان دهد.»

به گفته این دیپلمات ارشد روسیه برای پایان یافتن این مناقشه باید «واقعیت‌های جدید سرزمینی (در شرق و جنوب اوکراین) به رسمیت شناخته و از روند غیرنظامی‌سازی و نازی‌زدایی در اوکراین اطمینان حاصل شود.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرود اضطراری هواپیمای مسافران اسرائيلی در جده؛ نتانیاهو از استقبال گرم عربستان تشکر کرد

انتقادهای گسترده از رئیس‌جمهور پیشین فرانسه به دلیل پیشنهاد «سازش» با مسکو

زلنسکی و اردوغان در استانبول با یکدیگر دیدار کردند