تنش در شرق اروپا؛ لهستان سربازانش را به مرز بلاروس گسیل می‌کند

ارتش لهستان
ارتش لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لهستان اعلام کرد در واکنش به نقض حریم هوایی خود توسط هلی‌کوپترهای نظامی بلاروس نیروهای خود را به مرز این کشور شرقی می‌فرستد.

آگهی

وزارت دفاع لهستان با بیان این مطلب اعلام کرد که در حال اعزام نیروها از جمله هلی‌کوپترهای جنگی در مرز خود با بلاروس است. این وزارتخانه همچنین گفت که ناتو را از این نقض مطلع و کاردار بلاروس نیز برای ارائه توضیحات بیشتر احضار کرده است. 

این در حالیست که ارتش بلاروس چنین تخلفی را رد و ورشو را متهم کرده که به دنبال یک توجیه برای افزایش نیروهای نظامی خود در مرز دو کشور بوده است. 

اقدام لهستان در حالی رخ داده که ابتدا ارتش این کشور هرگونه نقض مرزی را تکذیب کرده بود اما در ادامه و پس از بررسی‌های بیشتر اعلام کرد که این نقض در ارتفاع کم که به سختی توسط رادار قابل رهگیری است، صورت گرفته است.

همین مسئله باعث شد تا وزارت دفاع بلاروس نسبت به آن واکنش نشان دهد و در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «ورشو ظاهرا پس از مشورت با اربابان خارج از کشور، نظر خود را در مورد این حادثه تغییر داده است.»

این وزارتخانه همچنین تاکید کرد که هیچ نقض مرزی توسط بالگردهای Mi-8 و Mi-24 صورت نگرفته است.

بلاروس روابط نزدیکی با روسیه دارد و به ولادیمیر پوتین اجازه داده است تا از خاک خود برای حمله به اوکراین استفاده کند. بلاروس همچون روسیه سابقه طولانی در خصومت با لهستان دارد. 

هفته گذشته پوتین ضمن حمایت از بلاروس، لهستان را به داشتن جاه‌طلبی‌های ارضی علیه مینسک متهم و تهدید کرد که هرگونه حمله به این کشور را حمله به خود تلقی خواهد کرد. 

پس از شکست شورش نافرجام نیروهای واگنر، تعداد نامشخصی از این مزدوران به بلاروس نقل مکان و آموزش ارتش لوکاشنکو را آغاز کرده‌اند. لهستان پیش از تصمیم اخیر خود، بیش از یک‌هزار سرباز خود را به مرز نزدیکتر کرده بود.

لوکاشنکو ماه گذشته در دیدار با پوتین به شوخی گفت که برخی از جنگجویان مایلند به لهستان فشار بیاورند و سفری به ورشو داشته باشند. 

همچنین خبرگزاری دولتی بلتا این کشور روز سه‌شنبه به نقل از او نوشت: «لهستانی‌ها باید دعا کنند که ما جنگجویان واگنر را نگه داریم و به آنها کمک کنیم. در غیر این صورت، بدون ما، آنها به ژشوف و ورشو می‌رفتند و آنجا را در هم می‌کوبیدند. پس نباید مرا سرزنش کنند، باید تشکر کنند.» ژشوف شهری در نزدیکی مرز اوکراین است.

به کانال تلگرام در یورونیوز بپیوندید

همچنین روز شنبه، نخست وزیر لهستان، ماتئوش موراویتسکی گفته بود که گروهی متشکل از ۱۰۰ جنگنده واگنر به شهر گرودنو بلاروس در نزدیکی مرز لهستان نزدیک‌تر شده‌اند. او وضعیت را به طور فزاینده‌ای خطرناک توصیف کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خرابکاری‌ها در شبکه ریلی لهستان؛ تصور اولیه مبنی بر دخالت روسیه غلط بود

مزدوران واگنر به همراه نیروهای بلاروس در نزدیکی مرز لهستان تمرین نظامی برگزار می‌کنند

اوکراین و لهستان: شبه‌نظامیان واگنر وارد بلاروس شدند