دولت نظامیان میانمار ۶ سال از محکومیت حبس آنگ سان سوچی را عفو کرد؛ سوچی در بازداشت باقی می‌ماند

آنگ سان سوچی رهبر مخالفان میانمار
آنگ سان سوچی رهبر مخالفان میانمار Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حکومت نظامی میانمار آنگ سان سوچی رهبر سابق این کشور را در پنج مورد از «جرایم ارتکابی» عفو کرده است.

آگهی

رسانه‌های دولتی میانمار روز سه‌شنبه ۱ اوت (۱۰ مرداد) گزارش دادند که حکومت نظامیان در این کشور آنگ سان سوچی رهبر پیشین مخالفان را در ۵ مورد از ۱۹ مورد اتهامی که برای آنها مجرم شناخته شده بود، مورد عفو قرار داده است.

زاو مین تون، سخنگوی حکومت نظامی میانمار، گفت این عفو به معنای کاهش مدت شش سال زندان خانم سوچی است. وی در مجموع به ۳۳ سال زندان محکوم شده است.

یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است خانم سوچی در بازداشت باقی خواهد ماند.

آنگ سان سوچی ۷۸ ساله پس از کودتای نظامیان در اوایل سال ۲۰۲۱ در یک دادگاه محاکمه شده و در مواردی از جمله رشوه‌خواری، فساد، تقلب در انتخابات، داشتن بی‌سیم غیرقانونی و زیر پا گذاشتن محدودیت‌های وضع‌شده به خاطر همه‌گیری کووید-۱۹ محکوم شناخته شد. وی با رد این اتهامات درخواست تجدید نظر کرده است.

پیشتر در هفته گذشته رسانه‌ها گزارش داده بودند خانم سوچی از سلول خود در زندان به یک مجتمع دولتی در نایپیداو پایتخت انتقال یافته تا در آنجا با شماری از مقامات ارشد از جمله تی خون میات رئیس مجلس نمایندگان میانمار و همچنین دنگ شی‌ جوان فرستاده ویژه چین در امور آسیایی که به این کشور سفر کرده بود دیدارکند.

شورای اداری ایالتی ارتش میانمار همچنین وین میینت رئیس جمهور سابق را، که پس از کودتا و همزمان با آنگ سان سوچی دستگیر شده بود، در برخی اتهاماتی که برایشان مجرم شناخته شده بود عفو کرد. 

به گفته دولت میانمار این عفو منجر به کاهش چهار سال از حبس وی خواهد شد، هرچند آزادی را برای او به همراه نخواهد آورد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از دولت‌ها، به‌ویژه در غرب، خواستار آزادی بی‌قید و شرط خانم سوچی و هزاران نفر دیگر شده‌اند که در جریان سرکوب‌های خونین پس از کودتا به زندان افتاده‌اند. مقامات میانمار در روزهای گذشته خبر از عفو «۷ هزار نفر» داده بودند.

یکی منبع دیپلماتیک که نخواست نامش فاش شود، در گفتگو با خبرگزاری رویترز عفو جدید را «اقدامی ظاهری» خواند و گفت: «این حرکت ارسال یک سیگنال به جامعه بین‌المللی است، بدون اینکه کاری اساسی انجام بگیرد.»

دولت نظامیان میانمار همزمان وضعیت اضطراری در کشور را برای ۶ ماه دیگر تمدید کرده است. امری که با واکنش منفی دولت‌های غربی از جمله آمریکا مواجه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در کنار میانمار و کره‌شمالی همچنان در فهرست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی باقی ماند

سالگرد کودتای نظامی میانمار؛ مردم با «اعتصاب خاموش» در خانه ماندند

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند