Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف مهر ۵۰۰ ساله در بریتانیا که گناه‌کاران را مستقیم به بهشت می‌فرستد

مهر پیدا شده در صومعه موتیسفونت
مهر پیدا شده در صومعه موتیسفونت Copyright National Trust/PA
Copyright National Trust/PA
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهری که برای اعتباربخشی به آمرزش‌نامه قرون وسطایی استفاده می‌شد و در ازای پول راهی مستقیم به بهشت در اختیار معصیت‌کاران می‌گذاشت، قرار است در صومعه‌ای در همپشایر به معرض دید عموم گذاشته شود. این مهر ۵۰۰ سال در مزرعه‌ای مدفون بوده است.

آگهی

یک کاشف فلزات این قالب کوچک حکاکی شده را که در سال‌های ۱۴۷۰ تا ۱۵۲۰ میلادی ساخته شده است، در دو مایلی موتیسفونت پیدا کرد. موتیسفونت از یک صومعه آگوستینی و یک زیارتگاه در نزدیکی رومزی همپشایر تشکیل شده که اکنون در مالکیت، نشنال تراست، بنیاد میراث ملی بریتانیا است.

آمرزش‌نامه‌ها عفوهای مکتوبی برای گناهان بودند که توسط نهاد‌های مذهبی در ازای اهدای مبالغی به فرد گناهکار داده می‌شدند و توسط یک مهر سنگی و رنگ مذاب مهرو موم و تایید می‌شدند. هرکدام از این آمرزش‌نامه‌ها یک سال و چهل روز از زمان ماندن شخص در برزخ می‌کاست. 

موتیسفوند که در سال ۱۲۰۱ بنانهاده شد نهادی ثروتمند بود. اما درآمد آن در پی شیوع طاعون سیاه در اروپا در سال ۱۳۴۰ افت کرد و پاپ اجازه صدور و فروش آمرزش‌نامه را به این نهاد مذهبی اعطا کرد. 

کسب و کار فروش عفو‌ها بعد‌ها با اتهاماتی چون فساد روبرو شد و همین اتهامات آتش اصلاحات پروتستان‌ها را شعله‌ور ساخت. با انحلال صومعه‌ها، موتیسفونت هم در سال ۱۵۳۶ تعطیل شد.

بر روی این مهر نادر که از آلیاژ مس ریخته‌گری شده ساخته شده، جملاتی به زبان لاتین به همراه تصویری از تثلیث و یک روحانی درحال نماز حکاکی شده است. 

این مهر در مکان بازار قرون وسطایی در مجاورت محله لاکرلی کشف شد. احتمالا کاهنی آن را با امید فروش آمرزش‌نامه‌ها برداشته بوده است. 

کاشف این مهر، شورای محلی را از کشف خود آگاه کرد. آن‌ها نیز أن را به پایگاه داده آثار ملی اضافه کرده و به نشنال تراست فرستادند.

جورج روبرتز، برگزار کننده نمایشگاه نشنال تراست می‌گوید: «احتمالا زائرانی که بین کلیساهای بزرگ در سالیسبری و وینچستر در سفر بودند، زمانی که از موتیسفونت می‌گذشتند، توقف می‌کردند و با مردم محلی به عبادت می‌پرداختند. همه این کارها برای این انجام می‌شد تا بعد از مرگ جایگاهی در بهشت بیابند. با این حال، آن‌ها باور داشتند پیش از رسیدن به بهشت باید مدتی را در برزخ بگذرانند تا منزه شوند. صومعه موتیسفونت با فروش این آمرزش‌نامه‌ها می‌توانست زمانی را که مردم باید در برزخ بمانند، کاهش دهد و آن‌ها را سریع‌تر به بهشت برساند. البته که این کار در ازای پول انجام می‌شد. زائران باور داشتند که این پول را در برزخ سرمایه‌گذاری می‌کنند.»

این مهر قرار است از روز شنبه در صومعه موتیسفونت به نمایش درآید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف یک شهر فراموش‌شده مایاها در جنگل‌های مکزیک به کمک نقشه برداری لیزری

کشف دستور پخت خورش کاری از طریق ادویه‌های بجامانده روی ظروف باستانی ۲ هزار ساله

کشف یک «توده مرموز» متعلق به عصر امپراطوری روم که معلوم شد بیشتر از طلا ارزش داشته است