Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درگیری‌های قومی در مانیپور هند چگونه وجهه نارندرا مودی را تخریب می‌کند؟

اعتراضات نسبت به رویکرد منفعلانه مودی در قبال خشونت‌ها در ایالت مانی‌پور هند
اعتراضات نسبت به رویکرد منفعلانه مودی در قبال خشونت‌ها در ایالت مانی‌پور هند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امتداد ۲ کیلومتری بزرگراهی در کوهپایه‌های سرسبز ایالت مانیپور هند به نماد یک درگیری فرقه‌ای تبدیل شده است. جایی که از ماه مه تاکنون بیش از ۱۸۰ نفر در آنجا کشته شده و چهره نخست وزیر قدرتمند این کشور یعنی نارندرا مودی را هم به شدت تخریب کرده است.

آگهی

این درگیری‌های خشونت آمیز قومیتی در شمال شرق هند در حالی به وقوع می‌پیوندد که مودی خود را برای میزبانی از سران گروه ۷ در ماه سپتامبر و همچنین شرکت در انتخابات عمومی سال آینده آماده می‌کند.

 هرچند تنش‌ها در این منطقه تازه نیست و از دیرباز میان قومیت‌های مختلف وجود داشته اما عمق خشونت‌ها از ماه مه و زمانی شدت گرفت که کوکی‌ها علیه تقاضای میتی‌ها برای کسب جایگاه حقوقی برای قبیله خود اعتراض کردند. در واقع میتی‌ها مدعی هستند که از حقوق و امتیازات مساوی با دیگر قبایل برخوردار نیستند. 

اما مشکل فقط این نیست و اختلافات و تضادهای قومیتی به قدری در این منطقه بالا است که این مسئله مانند یک جرقه برای انفجار انبار باروت عمل کرد و شرایط را به حدی نگران کننده کرده که بسیاری از در پیش بودن جنگ داخلی در این ایالت سخن می‌گویند. 

درگیری‌های قبیله‌ای در منطقه مانی‌پور هند، از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ میلادی باعث مرگ خشونت‌آمیز بیش از یک هزار نفر از بومیان این منطقه شده بود. 

اعضای قبیله میتی که ۵۳ درصد این ایالت را تشکیل می‌دهند مدعی هستند از حقوق و امتیازات مساوی با دیگر قبایل برخوردار نیستند و به همین دلیل خواستار برابری حقوق با دیگر شهروندان هندی هستند. 

گزارش‌ها حاکی از درگیری‌های مسلحانه در این منطقه است و افراد مسلح رقیب در پناهگاه‌ها و پاسگاه‌ها در امتداد بزرگراه و سایر نقاط مانی‌پور مرتبا با سلاح‌های تهاجمی و تفنگ‌های تک تیرانداز و تپانچه به سوی یکدیگر شلیک می‌کنند.

 در پی این درگیری‌ها ده‌ها هزار نفر به دلیل جنگ خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. روستاها به آتش کشیده شده و بسیاری از زنان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. در حالیکه به نیروهای ارتش دستور داده شده صلح را حفظ کنند اما در عین حال آنها حق خلع سلاح جنگجویان را ندارند. همه این شرایط نشان می‌دهد که چشم‌انداز روشنی برای بهبود اوضاع و برقراری آرامش وجود ندارد. 

راماچاندرا گوها، مورخ و نویسنده، این وضعیت را «آمیخته‌ای از هرج و مرج و جنگ داخلی و فروپاشی کامل اداره دولتی»  توصیف می‌کند. 

گوها در یک مصاحبه تلویزیونی در خصوص شرایط بحرانی در شمال شرق هند، گفت: «این شکست نخست وزیر در زمان بحران شدید ملی است. نارندرا مودی در حباب خودش زندگی می کند، دوست ندارد با خبرهای بد همراه شود و امیدوار است این مشکلات خودشان برطرف شوند.» 

دفتر مودی و مقام‌های محلی به درخواست‌های رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداده‌اند. این خبرگزاری می‌گوید کوکی‌ها که یک سوم جمعیت میتی‌ها هستند بار نامتناسبی از خشونت را متحمل شده و تقریبا دو سوم قربانیان را تشکیل می‌دهند. اعضای این قوم عموما به تپه‌ها گریخته و مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

مقامات امنیتی می‌گویند که بیشتر خشونت ها و کشتارها در مناطق حائل در نزدیکی کوهپایه های مانی‌پور رخ داده، جایی که درگیری های شدید مسلحانه به طور مستمر رخ می دهد. امتداد بزرگراه ملی که در آن ناحیه بیشنوپور تحت تسلط میتی‌ها با چورچاندپور تحت کنترل کوکی‌ها تقاطع دارد یکی از مناطق بحرانی است که شاهد بدترین درگیری‌ها بوده است. 

مودی چه می‌گوید؟

نخستین اظهارات مودی در مورد خشونت‌ها در مانی‌پور هفته گذشته و پس از گذشت دو ماه از آغاز بحران منتشر شد. او یک روز پس از انتشار ویدیوهایی که نشان می‌دهد دو زن که به صورت برهنه در حال فرار هستند و مورد حمله جمعیت قرار مي‌گیرند بالاخره لب به سخن گشود. 

آقای نخست وزیر در واکنش به این ویدیو که بسیار در فضای مجازی پخش شد و مورد انتقادات بین‌المللی قرار گرفت، گفت: «قانون با تمام توان قوی ترین گام‌های خود را برای مقابله با این مسئله برخواهد داشت. آنچه برای دختران مانی‌پور اتفاق افتاد هرگز قابل بخشش نیست.»

حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) به رهبری مودی ریاست دولت ایالتی در مانی‌پور را نیز بر عهده دارد. در پارلمان فدرال، مودی به دلیل خشونت‌ها، برای دومین بار در بیش از ۹ سال قدرت با خطر رای عدم اعتماد رو به رو شده و قرار است جلسه‌ای به این منظور در پارلمان برگزار شود. اگرچه به دلیل در اختیار داشتن اکثریت هیچ تهدید متوجه کابینه او نیست اما احتمالا او باید بیش از گذشته به جزئیات این بحران ورود کند. 

اپوزیسیون احتمالا از مودی خواهد پرسید که چرا بر حمایت ان بیرن سینگ، وزیر ارشد مانی‌پور که یک میتی است پافشاری می‌کند. سینگ کارزاری جنجالی علیه مواد مخدر به راه انداخته و می‌گوید قصد دارد با کشت خشخاش مبارزه کند. سینگ مدعی است که از سال ۲۰۱۷ توانسته بیش از ۷ هزار هکتار از مزارع کشت خشخاش را که بیشتر آنها در مناطق کوکی واقع شده‌است نابود کند. این در حالیست که این استان فقیر با بحران اعتیاد به مواد مخدر هم رو به رو است و مانی‌پور دومین تولید کننده بزرگ تریاک در جهان به شمار می‌رود. 

آگهی

اقدامات سینگ باعث شده تا بخشی از قوم کوکی با مشکلات اقتصادی رو به رو شوند. او همچنین به کوکی‌ها هشدار داده که روستاهایی که در آنجا خشخاش کشت می‌شوند از کمک‌های رفاهی دولت محروم می‌شوند. 

مانی‌پور هم مرز کشور میانمار است و یکی از کوچکترین ایالت‌های هند با حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را تشکیل می‌دهد. این در حالیست که کوکی‌ها تنها ۱۶ درصد از جمعیت ایالت را تشکیل می‌دهند میتی‌ها حدود ۵۳ درصد مردم این منطقه هستند. 

بر اساس آمارهای غیر رسمی تعداد کشته شدگان این درگیری‌ها تاکنون ۱۸۱ نفر بوده که از این تعداد ۱۱۳ نفر کوکی و ۶۲ نفر میتی بوده‌اند. رویترز گزارش داده که داده‌ها نشان می‌دهد که در هفته اول خشونت در اوایل ماه مه، ۷۷ کوکی در مقایسه با ۱۰ میتی کشته شدند. با این حال منابعی برای تایید صحت این آمارها وجود ندارد. 

بر اساس برآورد‌های دولت بیش از ۲ هزار ۷۸۰ قبضه سلاح در این مدت از زرادخانه‌های دولتی به سرقت رفته و در دست میتی‌ها است اما در مقابل کوکی‌ها تنها ۱۵۶ قبضه سلاح دارند. 

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مشخص نیست ادامه این بحران به کجا می‌انجامد اما هرچه که هست مودی علاقه‌ای ندارد چندان به آن ورود کند و مشابه موارد دیگری که تبعیض‌های قومی، نژادی و مذهبی در این کشور در سالهای اخیر بیداد کرده، بحران مانی‌پور هم به یکی دیگر از مواردی تبدیل شده که بر انتقادات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی علیه این سیاستمدار افزوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ طایفه‌ای در مانیپور هند؛ زنان هم قربانی و هم آتش بیار معرکه هستند

سفر مودی به آمریکا؛ چرا بایدن برای نخست وزیر هند فرش قرمز پهن می‌کند؟

آغاز شمارش آرای بزرگ‌ترین انتخابات جهان؛ نارندرا مودی در آستانه سومین دوره نخست‌وزیری هند قرار گرفت