دادگاه استرالیا پرونده استرداد تفنگدار سابق آمریکا به اتهام آموزش خلبانان چینی را بررسی می‌کند

خلبان جنگنده چینی در اطراف تایوان به تاریخ نهم آوریل ۲۰۲۳
خلبان جنگنده چینی در اطراف تایوان به تاریخ نهم آوریل ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حامیان آقای داگن بر این باورند که او گرفتار رویکرد سختگیرانه غرب در قبال چین شده است. چین در سال‌های اخیر ارتش خود را گسترش داده و قصد خود برای «ادغام مجدد» جزیره دموکراتیک تایوان با سرزمین اصلی این کشور را مطرح کرده است.

آگهی

دانیل داگِن، از تفنگدارداران سابق ارتش آمریکا که روزگاری به عنوان خلبان جنگنده‌های «هری‌یِر / Harrier» در مأموریت‌های بین‌المللی ناوهای هواپیمابر نیروی دریایی این کشور شرکت داشت؛ اکنون پس از گذشت ۲۰ سال از پایان خدمتش،‌ در کشور استرالیا در بازداشت به سر می‌برد. 

دادگاهی در استرالیا روز سه‌شنبه به کیفرخواست علیه او رسیدگی خواهد کرد؛ کیفرخواستی که بر مبنای آن ایالات متحده ادعا می‌کند وی از مهارت‌های تخصصی خود در زمینه فرود جنگنده روی ناوهای هواپیمابر، در جهت آموزش به خلبانان چینی استفاده کرده است. وی اتهامات علیه خود را رد می‌کند.

تلاش برای توقف استرداد به آمریکا

آقای داگِن ۵۴ ساله، از اکتبر سال گذشته در زندانی با بیشترین ضریب امنیتی در استرالیا تحت بازداشت است. همزمان وکلای او سعی دارند تا با حکم دادستان کل استرالیا برای استرداد او به ایالات متحده برای محاکمه به اتهامات پولشویی و توطئه برای صدور خدمات دفاعی آمریکا مبارزه کنند.

وکلای آقای داگن روز سه‌شنبه توقف فرایند استرداد وی به آمریکا تا پایان بررسی‌ها را خواستار شدند. 

سافرین، همسر آقای داگن هم از مقامات استرالیایی خواسته است مانع این استرداد شوند. سافرین که مادر شش فرزند است با تعدادی از فرزندانش روز سه‌شنبه بیرون دادگاه ایستادند و با در دست داشتن تابلوهایی، خواستار آزادی او شدند. 

سافرین می‌گوید: «هرگز فکرش را نمی‌کردم که این اتفاق در استرالیا بیفتد، چه برسد که در مورد خانواده ما باشد.»

هرگز فکرش را نمی‌کردم که این اتفاق در استرالیا بیفتد، چه برسد که در مورد خانواده ما باشد.
سافرین
همسر آقای دانیل داگن

این موضوع در حالی مطرح شده که ایالات متحده و هم‌پیمانانش به دنبال متحد شدن علیه چین در منطقه اقیانوس هند-اقیانوس آرام (هندوپاسفیک) هستند؛ جایی که پکن تعدادی جزایر را به تأسیسات نظامی خود اختصاص داده و بیم آن می‌رود که روزی در یک درگیری منطقه‌ای مورد استفاده قرار گیرند.

اتهامات آقای داگن چیست؟

پس از پایان خدمت آقای داگن به عنوان سرگرد نیروی دریایی ایالات متحده، وی در سال ۲۰۰۲ به استرالیا نقل مکان کرد. او در سال ۲۰۱۱ با سافرین آشنا شد و یک سال بعد هم شهروندی استرالیا را دریافت کرد. داگن سپس تابعیت ایالات متحده را رها کرده و با خانواده به چین نقل مکان کرد.

سافرین و فرزندانش در سال ۲۰۱۸ به استرالیا بازگشتند و داگن در سپتامبر ۲۰۲۲ پس از دریافت مجوز امنیتی استرالیا برای پرواز به آنها پیوست؛ اما در عرض چند هفته، این مجوز لغو شد و او بازداشت شد.

این اتهامات مربوط به بازه زمانی بین نوامبر ۲۰۰۹ تا نوامبر ۲۰۱۲ است، زمانی که داگن هنوز یک شهروند آمریکایی محسوب می‌شد. 

تصویر آقای داگن در زمان خدمتش در نیروی دریایی آمریکا

طبق کیفرخواست صادره در سال ۲۰۱۷ میلادی ادعا شده است که وی خلبانان نظامی چینی را آموزش داده است. در کیفرخواست ادعا شده است که داگن برای ارائه خدمات دفاعی از جمله «ارزیابی خلبانان کارآموز، آزمایش تجهیزات مربوط به هوانوردی دریایی، آموزش تاکتیک‌ها، تکنیک‌ها و روش‌های بلند شدن و فرود هواپیما از ناو هواپیمابر دریایی» مستقیما با یک شرکت چینی در قبال دریافت هزینه، وارده گفتگو شده است.

داگن آموزش خلبانان چینی را انکار نمی‌کند، اما معتقد است که این دوره‌ها غیرنظامی بودند. آقای داگن خودش معتقد است که هیچ یک از محتواهای آموزشی شامل افشای اطلاعات سری یا اختصاصی نبوده است. 

او می‌گوید: «همه محتوا مربوط به اطلاعات منبع باز و دامنه عمومی بوده که هر کسی، اگر به آن علاقه داشته باشد، می‌تواند آن را در گوگل یا در ویکی پدیا جستجو کند.»

همه محتوای آموزشی مربوط به اطلاعات منبع باز و دامنه عمومی بوده که هر کسی اگر به آن علاقه داشته باشد، می تواند آن را در گوگل یا در ویکی پدیا جستجو کند.
دانیل داگن
خلبان بازنشسته نیروی دفاعی آمریکا

گلن کولومیتز، یکی از اعضای سابق نیروی دفاعی استرالیا و وکیل این خانواده می‌گوید که «اینکه یک نفر ارتش را ترک کند و برای کار به خارج از کشور برود خیلی، خیلی معمول است. او فقط یک مربی است، فقط یک مربی خلبانی، همین».

در زمانی که ادعا می‌شد داگن خلبان‌های نظامی چینی را آموزش داده، شی جین پینگ به عنوان معاون اول وقت رئیس جمهور چین، در صحنه بین‌المللی برو و بیایی داشت و با جو بایدن، معاون وقت رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار می‌کرد و پیشنهاد تقویت همکاری‌ به او می‌داد.

چندین سال بعد، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط دو کشور تحت تاثیر جنگ تجاری رو به وخامت گذاشت و تا به امروز عمیقا تیره مانده است.

دستگیری داگن در سال ۲۰۲۲ زمانی رخ داد که ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا پیوند امنیتی مستحکمی موسوم به «اوکوس» ایجاد کردند.

کولومیتز معتقد است که ماجرای دستگیری موکلش دانیل داگِن، درواقع ارسال پیامی به پکن بوده تا از استخدام پرسنل نظامی سابق آمریکا دست بر دارد.

آگهی

دادگاه روز سه‌شنبه در حال استماع استدلال‌های طرفین است و درجلسه بعدی، حکم خود را در مورد تعلیق استرداد آقای داگن اعلام خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق بین کانبرا و واشنگتن؛ استرالیا موشک تولید و به آمریکا صادر می‌کند

چرا توافق آمریکا و تایوان را باید سیاسی و نه تجاری و اقتصادی دانست؟

چرا اتحادیه اروپا تایوان را به عنوان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت به رسمیت نمی‌شناسد؟