Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پس از روس‌ها و اوکراینی‌ها؛ ایرانیان سال گذشته میلادی بیشترین مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کردند

چشم‌انداز غروب خورشید در شهر استانبول ترکیه در فوریه ۲۰۲۳
چشم‌انداز غروب خورشید در شهر استانبول ترکیه در فوریه ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس گزارش تازه ترک‌استات، تعداد اتباع روسی که در سال گذشته میلادی موفق به اخذ اجازه اقامت در ترکیه شده‌اند در مقایسه با سال پیش‌از آن ۷۷ درصد افزایش داشته است. شهروندان ایرانی نیز با دریافت حدود ۲۶ هزار مجوز اقامت،‌ بعد از روسیه و اوکراین در جایگاه سوم قرار گرفتند.

آگهی

در سال ۲۰۲۲ میلادی تعداد «مهاجران ورودی» به ترکیه نسبت به سال قبل از آن با کاهش ۳۳ درصدی روبرو بود و به رقم تقریبی ۴۹۴ هزار نفر رسید. 

این در حالیست که تعداد «مهاجران خروجی» از ترکیه در سال ۲۰۲۲ میلادی با رشد ۶۲ درصدی نسبت به سال قبل‌تر از آن، به رقم تقریبی ۴۶۷ هزار نفر افزایش یافت.

یک چهارم از مهاجران خارجی را شهروندان روسیه تشکیل می‌دادند

بر اساس داده‌های رسمی آژانس آمار ترکیه (ترک‌استات) که روز دوشنبه منتشر شد، روس‌ها در سال گذشته میلادی در دریافت مجوزهای اقامت صادر شده در ترکیه پیشتاز شدند. 

بر اساس این گزارش، تعداد اتباع روسیه که در سال گذشته میلادی مجوز اقامت ترکیه را دریافت کرده‌اند در مقایسه با سال پیش از آن نیز ۷۷ درصد افزایش یافته است.

 در سال ۲۰۲۱ میلادی تنها حدود ۲۲ هزار شهروند روسیه این برگه اقامتی را دریافت کرده بودند؛ حال آنکه در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۹۹ هزار و ۹۹۸ روس برای اجازه اقامت در ترکیه درخواست دادند که بالاترین رقم در میان تمام اتباع خارجی است که چنین درخواستی داشته‌اند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اتباع اوکراین با ۲۱ هزار ۵۳۹ نفر در جایگاه دوم قرار گرفتند. شهروندان ایرانی نیز با تعداد متقاضی ۲۵ هزار و ۹۹۷ نفر در رده سوم جای گرفتند.

بر این اساس، شهروندان فدراسیون روسیه در سال ۲۰۲۲ میلادی با ۲۵ درصد، رتبه اول جمعیت مهاجر خارجی در ترکیه را تشکیل دادند. پس از این گروه، شهروندان اوکراین با ۸.۱ درصد، ایرانیان با ۶.۵ درصد، اتباع افغانستان با ۵.۴ درصد و عراقی‌ها با ۴.۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت ۱ میلیون تقاضای پناهندگی به اتحادیه اروپا؛ ۲۱ هزار ایرانی در صف انتظارند

رونمایی از سالنامه مهاجرتی ۱۴۰۱؛ مهاجرت کاری سالانه ۱۲ هزار ایرانی به اروپا، آمریکا و استرالیا

چند نفر از ایرانی‌ها مهاجرت کرده‌اند و اکثر آنها در کدام کشورها ساکن هستند؟