پوتین: خواب اراضی بلاروس را می‌بینند؛ هر حمله‌ای به مینسک حمله به روسیه تلقی خواهد شد

تمرین نظامی لهستان با دیگر اعضای ناتو، سال ۲۰۲۱ میلادی در لیتوانی
تمرین نظامی لهستان با دیگر اعضای ناتو، سال ۲۰۲۱ میلادی در لیتوانی Copyright Roman Koksarov/Copyright 2021 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه ۲۱ ژوئیه، لهستان را که عضوی از اتحاد نظامی ناتو است به جاه‌طلبی‌ ارضی متهم کرد و گفت هرگونه تجاوز به بلاروس، حمله به روسیه تلقی خواهد شد.

آگهی

پوتین در نشست شورای امنیت خود گفت مسکو به هرگونه تجاوز علیه بلاروسِ متحد روسیه، با تمام امکاناتی که در اختیار دارد واکنش نشان خواهد داد.

خبرگزاری دولتی «پی‌ای پی» لهستان روز جمعه اعلام کرد که کمیته امنیت ورشو روز چهارشنبه و بدنبال ورود نیروهای مزدور واگنر به بلاروس، تصمیم به استقرار واحدهای نظامی در شرق لهستان گرفته است.

ورشو هرگونه جاه طلبی ارضی نسبت به همسایه خود بلاروس را که در شرق لهستان و بین روسیه جای گرفته است رد می‌کند.

پوتین گفته است بخش غربی لهستان هدیه‌ جوزف استالین، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی به این کشور است و روسیه این موضوع را به لهستانی‌ها یادآوری خواهد کرد.

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان، در پاسخ به اظهارات پوتین و با بیان این که سفیر فدراسیون روسیه به وزارت امور خارجه احضار خواهد شد در توئیتی نوشت: «استالین یک جنایتکار جنگی و مسئول مرگ صدها هزار لهستانی است. حقیقت تاریخی قابل بحث نیست.»

مینسک روز پنجشنبه از استقرار مزدوران واگنر در نزدیکی مرز لهستان جهت آموزش نیروهای ویژه بلاروس خبر داد. 

استقرار سلاح‌های اتمی تاکتیکی روسیه در بلاروس

کاخ کرملین اعلام کرده است که ولادیمیر  پوتین روز یکشنبه میزبان الکساندر لوکاشنکو، همتای بلاروسی خود در روسیه خواهد بود و دو رهبر بلاروس و روسیه به طور منظم با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

روسیه اخیر و برای اولین بار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی خود را در بلاروس مستقر کرده است، تصمیمی که ناتو آن را جدی و خطرناک خوانده و گفته است که اوضاع را رصد می‌کند.

همزمان، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان روز جمعه اعلام کرد که برلین و ناتو در حمایت از لهستان و در دفاع از جناح شرقی ائتلاف نظامی ناتو آماده هستند.

ولادیمیر پوتین با استناد به گزارش‌های رسانه‌ها از طرح‌‌هایی برای ایفای نقش یک واحد لهستانی-لیتوانیایی جهت عملیات در مناطقی در غرب اوکراین که در گذشته بخشی از خاک لهستان بوده است سخن راند و گفت که هدف نهایی اشغال ارضی است.  

آقای پوتین بدون اشاره به این رسانه‌ها و یا ارائه سندی برای اثبات ادعای خود گفت: «به خوبی می‌دانیم که آنها خواب اراضی بلاروس را می‌بینند».

 یوگنی پریگوژین، رئیس گروه مزدوران واگنر اخیر در ویدئویی به تصویر کشیده شد که از جنگجویانش در بلاروس استقبال می‌کرد.

 وی به نیروهای تحت امرش گفت که در حال حاضر در جنگ اوکراین مشارکت نخواهند داشت اما به آنها دستور داد تا نیروی خود را برای عملیات واگنر در آفریقا و همزمان که به نظامیان بلاروس آموزش می‌دهند، متمرکز کنند.   

پریگوژین می‌گوید، مزدوران واگنر که نقشی کلیدی در تصرف شهر باهموت اوکراین داشتند، مؤثرترین و کارآترین نیروی جنگی روسیه است. 

یوگنی پریگوژین حدود یکماه پیش بدلیل اختلاف و درگیری‌هایش با تشکیلات دفاعی روسیه خصوصا وزیر دفاع، دست به شورشی مسلحانه زد.  

این شورش نافرجام با میانجیگری لوکاشنکو منجر به توافقی شد که بر اساس آن جنگجویان واگنر می‌توانستند در صورت تمایل در بلاروس مستقر شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین سالگرد انتخابات پرحاشیه بلاروس؛ اتحادیه اروپا بر اعمال فشار بیشتر بر دولت لوکاشنکو تأکید کرد

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد

آیا پارلمان اروپا پس از «قطر گیت» در آستانه مواجهه با «روسیه گیت» است؟