نتایج یک تحقیق: قطع صحبت با شریک زندگی و نگاه کردن به صفحه موبایل ازدواج‌ها را به خطر می‌اندازد

تاثیر استفاده از گوشی‌های همراه در ارتباط میان زوج‌ها
تاثیر استفاده از گوشی‌های همراه در ارتباط میان زوج‌ها Copyright ‌Canva
Copyright ‌Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران دریافته‌اند کم‌محلی کردن به شریک زندگی درنتیجه‌ی نگاه کردن به تلفن همراه، نتایج زیانباری را برای زندگی متاهلی به همراه دارد.

آگهی

امروزه با فراگیر شدن تلفن‌های همراه، نگاه کردن به صفحه نمایش گوشی هوشمند و احیانا خواندن پیام‌ها یا پست‌های شبکه‌‌های اجتماعی به عادتی رایج برای بسیاری افراد تبدیل شده است. اکنون محققان می‌گویند این عادت می‌تواند نتایجی زیان‌آور برای زندگی مشترک به همراه داشته باشد.

یافته‌های یک تحقیق که در دانشگاه عمر حالیص دمیر نیغده در ترکیه انجام شده است نشان می‌دهد زوج‌های متاهلی که به طور منظم درگیر نگاه کردن به موبایل‌هایشان هستند، نسبت به زوج‌هایی که این کار را نمی‌کنند، رضایت کمتری از ازدواج خود دارند.

اختراع تلفن‌های هوشمند منجر به ظهور رفتارهایی شده است که قبلاً در نژاد بشر سابقه نداشته است. برای مثال در تاریخچه حضور انسان در کره زمین هرگز گزارش نشده بود که عموم مردم اینچنین همواره به یک دستگاه خارجی چسبیده باشند.

جامعه‌شناسان پیشتر دریافته بودند که به وجود آمدن چنین عادت نوینی، باعث ایجاد تغییرات در رفتار انسان‌ها شده است. با گوشی‌های همراه برخی از مردم کمتر احساس تنهایی می‌کنند چرا که همیشه «وصل هستند»، در حالی که بقیه بیشتر احساس انزوا می‌کنند زیرا به نظر می‌رسد هیچوقت به طور مستقیم با کسی در ارتباط نیستند.

در سال‌های اخیر یک واژه جدید نیز برای توصیف حالات تازه در رابطه با استفاده از تلفن همراه ابداع شده است. 

کلمه «فوبینگ» یا «کم‌محلی کردن به خاطر گوشی همراه» (که در انگلیسی از ترکیب دو واژه phone و snubbing ساخته شده است) حالتی را توصیف می‌کند که در آن یک فرد صحبت خود با دیگران را قطع می‌کند تا به صفحه گوشی همراه خود نگاه کند یا پیامکی را جواب دهد.

محققان در این مطالعه ۷۱۲ زوج متشکل از زن و مرد را که میانگین سنی ۳۷ سال داشتند مورد مطالعه قرار دادند. آنان دریافتند زوج‌هایی که در خانه خود بیشتر شاهد «فوبینگ» بودند، رضایت کمتری از زندگی متاهلی خود داشتند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پژوهشگران می‌گویند چنین یافته‌ای منطقی است چرا که افراد معمولاً وقتی نادیده گرفته می‌‌شوند، واکنش خوبی نشان نمی‌دهند.

به گفته آنان این مشکل البته راه چاره آسانی دارد: زوج‌های متاهل می‌توانند سعی کنند تلفن‌های خود را بیشتر خاموش نگه دارند یا حداقل کمتر آنها را در دست بگیرند.

نتایج تحقیق تازه در ژورنال مطالعات رفتاری «Computers in Human Behavior» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه هوش مصنوعی صدای زنی که قدرت تکلمش را از دست داده بود، برگرداند؟

چرا پوتین موبایل ندارد؟

یک رستوران ایتالیایی به مشتریانش در قبال غذا خوردن بدون داشتن تلفن همراه، یک بطری شراب هدیه می‌دهد