Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست‌وزیر ارمنستان: وقوع یک جنگ دیگر با جمهوری آذربایجان بسیار محتمل است

نخست‌وزیر ارمنستان
نخست‌وزیر ارمنستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان روز جمعه گفت که وقوع یک جنگ دیگر بین کشورش و جمهوری آذربایجان «بسیار محتمل» است.

آگهی

نخست‌وزیر ارمنستان همچنین باکو را به «نسل‌کشی» در منطقه ناگورنو قره‌باغ متهم کرد. نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکنون دو بار بر سر کنترل این منطقه کوهستانی با یکدیگر جنگیده‌اند. 

تنش‌ها بین ایروان و باکو از ابتدای ماه جاری در پی انسداد کوریدور لاچین از سوی جمهوری آذربایجان افزایش یافته است. این کوریدور تنها مسیر جاده‌ای بین منطقه ناگورنو قره‌باغ و ارمنستان است.

تلاش‌های اتحادیه اروپا، ایالات متحده و روسیه طی ماه‌های گذشته برای عادی‌سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان بی‌نتیجه بود.

انسداد کوریدور لاچین منجر به بحرانی انسانی در منطقه ناگورنو قره‌باغ شده است. ساکنان این منطقه که اکثر آنها را ارامنه تشکیل می‌دهند با کمبود مواد غذایی، دارو و قطع مکرر جریان برق روبرو هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیکول پاشینیان درباره وضعیت منطقه ناگورنو قره‌باغ گفت: «این آماده‌سازی برای یک نسل‌کشی نیست، بلکه خود نسل‌کشی است که در جریان است.»

آخرین مناقشه نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۰ با شکست ایروان پایان یافت. نیروهای ارمنستان در پی این درگیری نظامی کنترل بخش‌هایی از منطقه ناگورنو قره‌باغ و اطراف آن را به جمهوری آذربایجان واگذار کردند.

به گفته نخست‌وزیر ارمنستان تا زمانی که کشورش با جمهوری آذربایجان به «توافق صلح» دست نیافته است وقوع جنگی دیگر بین دو کشور «بسیار محتمل» است. وی خواستار افزایش فشارهای خارجی بر باکو برای بازگشایی کوریدور لاچین شد.

روسیه که شماری از سربازانش به عنوان نیروهای حافظ صلح در منطقه حضور دارند تاکنون در مهار بحران موفق نبوده است. مسکو از سوی ارمنستان به «انفعال» و از سوی جمهوری آذربایجان به «عدم اجرای تعهداتش» متهم شده است.

در اولین جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان حدود ۳۰ هزار نفر و در دومین جنگ در سال ۲۰۲۰ حدود ۶۵۰۰ نفر کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرخش به غرب؛ نیکول پاشینیان: اتکای صرف ارمنستان به روسیه یک اشتباه راهبردی بود

اعطای امتیازات ارضی دولت پاشینیان به آذربایجان؛ معترضان ارمنستان وارد ایروان شدند

معترضان ارمنی در مخالفت با واگذاری زمین به آذربایجان: «خون می‌دهیم خاک نمی‌دهیم»