Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حفاظت از کشتی‌ها در خلیج فارس؛ آمریکا یک ناو جدید و چندین هواپیمای جنگنده به منطقه اعزام می‌کند

ناو آمریکایی توماس هادنر
ناو آمریکایی توماس هادنر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی اقدامات ایران در توقیف کشتی‌های تجاری، ایالات متحده یک ناو جنگی جدید به همراه چندین جت جنگنده را به تنگه هرمز و دریای عمان ارسال می‌کند.

آگهی

پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد که ناوشکن «یو اس اس توماس هادنر» و تعدادی جنگنده اف-۳۵ به سمت خلیج فارس حرکت خواهند کرد؛ ناوشکن هادنر پیش از این در دریای سرخ مستقر بوده است.

مقام‌های آمریکایی هفته گذشته از استقرار اف ۱۶ در خلیج فارس خبر داده بودند. ضمن اینکه نزدیک به دو هفته است که هواپیماهای تهاجمی A-۱۰ آمریکا در پاسخ به فعالیت‌های ایران در منطقه حضور دارند. 

آخرین اعزام‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که ایران در اوایل ماه جاری تلاش کرد دو نفتکش را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کند و حتی به سمت یکی از آنها آتش گشود. 

این هواپیماهای جدید به منظور پوشش هوایی و حفاظت از کشتی‌های تجاری در حال حرکت در تنگه هرمز مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به عنوان عاملی بازدارنده در مقابل فعالیت‌های ایران عمل کنند. 

نیروی دریایی ایالات متحده گفت که در هر دو مورد، شناورهای نیروی دریایی ایران با ورود ناوشکن «یو اس اس مک‌فال» عقب نشینی کردند. نیروی دریایی آمریکا همچنین تاکید کرد که مک فال در منطقه خلیج فارس باقی می‌ماند تا به حفاظت از خطوط کشتیرانی ادامه دهد.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون تاکید کرد که مشخص نیست کشتی و هواپیماهای آمریکایی تا چه زمانی در منطقه باقی خواهند ماند.

سینگ طی یک نشست توجیهی به خبرنگاران پنتاگون گفت: «در پرتو این تهدید مستمر و در هماهنگی با شرکا و متحدانمان، ما در حال افزایش حضور و توانایی خود برای نظارت بر تنگه هرمز و آب‌های اطراف آن در منطقه هستیم».

نیروی دریایی ایالات متحده می‌گوید که ایران در دو سال گذشته حداقل پنج کشتی تجاری را توقیف و برای بیش از ده‌ها کشتی دیگر مزاحمت ایجاد کرده است. بسیاری از حوادث نیز در داخل و اطراف تنگه هرمز (دهانه باریک خلیج فارس که ۲۰ درصد کل نفت خام از آن عبور می‌کند) روی داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بیپوندید

جمهوری اسلامی ایران اغلب این اقدامات را در پاسخ به توقیف نفتکش‌های خود در مناطق مختلف جهان انجام می‌دهد و با این سیاست تلاش می‌کند محموله‌های نفتی خود را آزاد کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: نیابتی‌های ایران در عراق حملات خود را متوجه اهداف اسرائيلی کرده‌اند

بلینکن در عربستان: کشورهای عربی باید در مقابل ایران سیستم دفاعی یکپارچه داشته باشند

پروژه بلندپروازانه نیروی دریایی آمریکا؛ تبدیل سکوهای نفتی مازاد به پایگاه‌‌های موشکی