Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش سناتورهای آمریکایی برای افشای اطلاعات مربوط به بشقاب‌پرنده‌ها

سنای آمریکا
سنای آمریکا Copyright  Canva/AP Photo
Copyright  Canva/AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتظار می‌رود سنای آمریکا در روزهای پیش رو به بررسی اقدامی دوحزبی با هدف وادار کردن دولت به انتشار عمومی اسناد مربوط به مشاهده بشقاب‌پرنده‌ها بپردازد. دولت ایالات متحده دهه‌ها است که از انتشار چنین اسنادی خودداری می‌کند.

آگهی

چاک شومر، سناتور جمهوری‌خواه و رهبر اکثریت سنای ایالات متحده با همکاری مایک راندز، سناتور جمهوری‌خواه اقدامی را سازماندهی می‌کنند که دولت را به افشای اطلاعات مربوط به آن‌چه به طور رسمی «پدیده‌های غیرعادی ناشناس» نامیده می‌شود وادار می‌کند. لایحه پیشنهادی ۶۴ صفحه‌ای آن‌ها بر اساس «قانون جمع‌آوری سوابق ترور جان اف‌ کندی، رئیس جمهوری پیشین آمریکا» تنظیم شده است. قانون مزبور که در سال ۱۹۹۲ به تصویب رسید، نحوه بررسی و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به قتل جان اف کندی در سال ۱۹۶۳ را مشخص می‌کند.

آن‌ها قصد دارند این لایحه‌ را به عنوان اصلاحیه‌ای برای قانون گسترده‌ای که اکنون در کنگره در حال بررسی است ارائه دهند. این قانون بودجه دفاعی آمریکا را در سال جدید مالی مشخص می‌کند. 

حمایت آقای شومر از این طرح احتمالا پشتیبانی بسیای از هم‌حزبیانش را نیز خواهد داشت. آقای راندز نیز عضو کمیته‌های سرویس‌های اطلاعاتی و نظامی سنا است. 

چاک شومر روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «بسیاری از آمریکایی ها برای دهه‌ها مسحور اشیاء مرموز و توصیف‌ناپذیر بودند و زمان بسیاری گذشته و همچنان پاسخی دریافت نکرده‌اند. مردم حق دارند راجع به فناوری‌هایی که از منابع نامشخص می‌آیند، اذهان غیربشری و همچنین پدیده‌های توصیف‌ناپذیر بدانند.»

این اصلاحیه دفتر ملی بایگانی و مدارک آمریکا را ملزم می‌کند که سوابق «پدیده‌های غیرعادی ناشناس» با «فرض افشای فوری» را از تمام دفاتر دولتی جمع آوری کند. پس از این یک هیات بررسی باید دلایل لازم را برای طبقه‌بندی اسناد ارائه کند. 

براساس این طرح، سوابق باید حداکثر ۲۵ سال پس از ایجاد برای عموم افشا شوند، مگر این که رئیس جمهوری ایالات متحده تعلیق انتشار آن‌ها را به دلیل اختلال مستقیم در امنیت ملی ضروری بداند.

بنابر این طرح دولت فدرال همچنین بر هر فناوری بازیابی شده از منابع نامشخص و هر شواهد زیستی مرتبط با «اذهان غیربشری» که توسط اشخاص و یا نهادهای خصوصی به دست آمده باشد، «تملک اجباری» دارد. 

دولت آمریکا سال‌ها بصورت گسترده مشاهدات مرتبط با بشقاب‌ پرنده‌ها را به‌رغم کنجکاوی عمومی کاملا انکار می‌کرد. اما در سال‌های اخیر نگرشی بازتر به این موضوع داشته است و در سال ۲۰۲۱ گزارشی را در این رابطه منتشر کرد که اکثرا بر اساس مشاهدات اعضای نیروی دریایی این کشور در سال ۲۰۰۴ است. 

پنتاگون اخیرا تحقیقاتی را درباره پدیده‌های هوایی ناشناس (یو‌ای‌پی‌) بر پایه مستندات سال‌های اخیر هوانودان نظامی انجام داده است. این مستندات توسط مقامات دفاعی و امنیتی ایالات متحده تجزیه و تحلیل می‌شوند. 

ناسا هم هیاتی را در رابطه با «پدیده‌های غیرعادی ناشناس» راه‌اندازی کرد. این هیات در ماه مه اعلام کرد که تحقیقاتش به دلیل نبود اطلاعات باکیفیت با اختلال ایجاد شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون جلسه استماع کنگره آمریکا درباره بشقاب‌پرنده‌ها را «توهین‌آمیز» توصیف کرد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد

سقوط هواپیمای عکاس «طلوع زمین»، اولین عکس‌رنگی زمین از فضا؛ ویلیام آندرس در ۹۰ سالگی خلبانی‌ می‌کرد