Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«بر سر جنگ اوکراین چه باید کرد»؛ روسای سرویس‌های اطلاعاتی روسیه و آمریکا گفتگو کردند

عکس آرشیوی از نیروهای ارتش اوکراین
عکس آرشیوی از نیروهای ارتش اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه به تازگی با ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا گفتگو کرده است.

آگهی

خبرگزاری تاس روسیه با انتشار گزارشی در این خصوص مدعی شد که دو مقام ارشد اطلاعاتی اواخر ماه گذشته بر سر این موضوع که «در باره اوکراین چه باید کرد؟» با یکدیگر گفتگو کرده‌اند.

نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال روز ۳۰ ژوئن گذشته در گزارشی اعلام کرده بودند که ویلیام برنز با سرگئی ناریشکین تماس گرفته است تا به کرملین اطمینان دهد ایالات متحده نقشی در شورش نافرجام گروه پیمانکاری نظامی واگنر به رهبری یوگنی پریگوژین نداشته است.

ناریشکین تایید کرده است که ویلیام برنز در این تماس به «رویدادهای ۲۴ ژوئن» پرداخت، زمانی که مزدوران واگنر کنترل یک شهر جنوبی روسیه را به دست گرفتند و پیش از توافق با کرملین برای خاتمه دادن به شورش به سمت مسکو پیشروی کردند.

با این حال، به گفته او بیشتر وقت این تماس که حدود یک ساعت به طول انجامید به بحث و گفتگو در باره این موضوع گذشت که «با اوکراین چه باید کرد؟»

به گزارش رویترز، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، هنوز نسبت به این بخش از سخنان رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه واکنشی نشان نداده است.

اوکراین که فوریه ۲۰۲۲ هدف تهاجم نظامی روسیه قرار گرفت تاکید دارد که هیچ‌ مذاکره‌ای از طرف این کشور نباید توسط دیگران صورت گیرد، اصلی موسوم به «هیچ چیز در باره اوکراین بدون اوکراین» که ایالات متحده پیش‌تر بارها از آن حمایت کرده بود.

در گزارش رویترز آمده است: روسای اطلاعاتی آمریکا و روسیه پس از آغاز جنگ اوکراین و در حالیکه تماس‌های دیگر میان مسکو و واشنگتن به سطوع حداقلی رسیده است همچنان خطوط ارتباطی فی مابین را حفظ کرده‌اند.

آقای ناریشکین به خبرگزاری تاس گفته است که مذاکرات بر سر جنگ سرانجام در مقطعی ممکن خواهد شد. این خبرگزاری مشخص نکرد که آیا این بخشی از اظهارات وی نیز بخشی از گفتگو با ولیام برنز بوده است یا خیر.

خبرگزاری تاس در ادامه به نقل از سرگئی ناریشکین روسیه آورده است: «طبیعی است که مذاکرات دیر یا زود امکان پذیر خواهد بود، زیرا هر درگیری، از جمله درگیری مسلحانه، با مذاکره پایان می یابد، اما شرایط هنوز برای این کار مهیا نیست.»

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رئیس سرویس اطلاعات خارجی به رویترز گفت: امروز فردی مانند ناریشکین از هیچ اختیاری برای تعیین چگونگی پایان جنگ برخوردار نیست.

آقای پودولیاک در ادامه مدعی شد که روسیه در حال شکست خوردن در جنگ است و هیچ مذاکره ای با افرادی مانند ناریشکین صورت نخواهد گرفت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا برای اولین بار بودجه‌ای را به تولید سلاح و مهمات اختصاص داد

آمریکا ممنوعیت ارائه تسلیحات به گردان آزوف را لغو کرد

پوتین: روسیه برای پیروزی در جنگ اوکراین نیازی به سلاح اتمی ندارد