Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چالش‌های قانونگذاری اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی؛ چت جی‌پی‌تی عقب‌نشینی کرد

اتحادیه اروپا در پی نظام‌مند کردن استفاده از هوش مصنوعی است (عکس تزئینی)
اتحادیه اروپا در پی نظام‌مند کردن استفاده از هوش مصنوعی است (عکس تزئینی) Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیه‌ری بروتون، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در واکنش به تبعات نگران‌کننده مقررات تازه هوش مصنوعی به یورونیوز گفت: «نگران نباشید. هیچکس این بازار را ترک نمی‌کند.»

آگهی

وی در ادامه تاکید کرد:« این بزرگترین بازار دیجیتال در جهان است. بنابراین هیچ کس نمی تواند به خود اجازه ترک آن را بدهد.»

به گفته آقای بروتون، بازار اتحادیه اروپا بزرگتر از بازار آمریکاست؛ بنابراین نمی‌توان از آن به سادگی چشم‌پوشی کرد.

اظهارات کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا در بحبوحه مذاکرات مربوط به قانون هوش مصنوعی ایراد می شود؛ قانونی بلندپروازانه که هدف آن مهار استفاده بیش از حد از هوش مصنوعی و کسب اطمینان از به کار‌گیری این فناوریِ رو به تکامل در چارچوب ارزش‌های اساسی مورد تاکیدِ اتحادیه اروپا عنوان شده است.

پیش‌نویس ارائه شده از این قانون به نوعی نخستین تلاش جهانی برای قاعده‌مند سازی استفاده فراگیر از هوش مصنوعی از طریق یک رویکرد انسان محور و مبتنی بر ریسک به حساب می‌آید.

موفقیت یا شکست احتمالی این تلاش همگانی برای مدیریت سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی به صورت بالقوه می‌تواند بر قوانین مشابه در سایر کشورهای جهان نیز تأثیر بگذارد.

تیه‌ری بروتون در مصاحبه با یورونیوز می‌گوید: «ما فقط هوش مصنوعی را تنظیم نمی کنیم. تصمیم گرفته‌ایم فضای دیجیتال خود را نیز سازماندهی کنیم.»

اما قانون هوش مصنوعی که از هم‌اکنون با هزاران مورد پیشنهاد اصلاحیه و نیز رایزنی‌های شدید همراه شده، شک و تردید‌هایی را در بطن صنعت دیجیتال که این قانون سعی در ساماندهی آن دارد، برانگیخته است.

اظهارات ماه گذشته سم آلتمن، کارآفرین و هیئت مدیره مؤسسه غیرانتفاعی «اوپن ای‌آی» مبنی بر احتمال ترک بازار اروپا سر و صدای زیادی به پا کرد.

مدیرعامل شرکت توسعه دهنده و عرضه کننده چت‌بات موسوم به ChatGPT گفته بود اگر «اوپن ای‌آی» نتواند خود را با قوانین در دست تصویب هوش مصنوعی در اروپا تطبیق دهد این بازار را ترک می‌کند.

آلتمن اما بعد از این اظهارات که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد، عقب‌نشینی کرد و گفت که او و شرکتش در حال حاضر «هیچ برنامه‌ای» برای خروج از اروپا ندارند.

تیه‌ری بروتون، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا در سفر اخیری که به سانفرانسیسکو داشت در باره مقررات در دست تصویب هوش مصنوعی در اروپا با آقای آلتمن گفتگو کرده بود.

وی در این سفر همچنین با روسای چند غول دیگر فعال در عرضه فناوری‌های نوین و صنعت دیجیتال از جمله مارک زاکربرگ و لیندا یاکارینو، مدیر عاملان شرکت متا و توییتر دیدار و گفتگو کرده بود.

آقای بروتون در خصوص دیدارش با سم آلتمن به نقل از او گفت که از سخنانش برداشت درستی صورت نگرفته و اینکه مدیرعامل «اوپن ای‌آی» گفته است عاشق مقررات است و از آن تبعیت خواهد کرد.

به گفته کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا، کار سیاستمداران تنظیم قوانینی به منظور ایمن سازی محیط‌های دیجیتال برای استفاده امن شهروندان است و شرکت‌های فناوری نیز ملزم به پیروی از این قوانین هستند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انقلاب گوگل با رونمایی از مدل هوش‌ مصنوعی جدید؛ «جمینای» چت جی‌پی‌تی را مغلوب می‌کند؟

یک ناشر آلمانی-بریتانیایی کتابی را که با استفاده از «چت‌جی‌پی‌تی» نوشته شده بود روانه بازار نشر کرد

ظهور ربات‌های گفتگوگر در اینستاگرام و فیسبوک؛ متا استفاده از هوش مصنوعی را برای همه ممکن می‌کند