Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اجداد بیش از ۱۰۰ رهبر سیاسی آمریکا برده‌دار بوده‌اند

کارگران سیاه‌پوست جامائیکایی در مزارع نیشکر فلوریدا مشغول کارند
کارگران سیاه‌پوست جامائیکایی در مزارع نیشکر فلوریدا مشغول کارند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان نخبگان سیاسی آمریکا، ۵ رییس جمهور زنده، ۲ قاضی دادگاه عالی، ۱۱ فرماندار و قانونگذار، اجدادی داشته‌اند که سیاه پوستان را به بردگی می‌گرفته‌اند. رویترز در گزارشی اجداد نخبگان سیاسی آمریکا را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که برخی از آنها برده‌دار بوده‌اند.

براساس بررسی رویترز، بیش از ۱۰۰ نفر از رهبران آمریکا از جمله قانونگذاران، روسای جمهوری، فرمانداران و قضات، اجدادی برده‌دار داشته‌اند. البته تعداد کمی از آنها حاضرند در مورد پیوند خود با این «نخستین گناه» آمریکایی صحبت کنند.

آگهی

بلوک دست ساز در مرکز کنگره آمریکا یادآور این است که خانه کنگره این کشور تا حدودی به دست سیاه پوستان برده ساخته شده است. پلاک برنزی روی این سنگ «نقش مهم آنها را در ساختن ساختمان کنگره به یاد می‌آورد.»

طبق بررسی‌های رویترز در بررسی شجره نامه نخبگان سیاسی آمریکا، یک پنجم از نمایندگان کنگره، روسای جمهور زنده، قضات دادگاه عالی و فرمانداران این کشور از نوادگان مستقیم اجدادی هستند که سیاه پوستان را به بردگی می‌گرفته‌اند. 

AP Photo
اجداد مادری باراک اوباما، رییس جمهوری سابق آمریکا برده‌دار بوده‌اندAP Photo

رویترز از میان ۵۳۶ عضو آخرین کنگره آمریکا، حداقل ۱۰۰ نفر را از نسل برده‌داران شناسایی کرده است. از این تعداد، بیش از یک چهارم، حدود ۲۸ نفر، حداقل یک برده در خانواده خود داشته‌اند. 

آنها شامل برخی از تاثیرگذارترین سیاستمداران در آمریکا هستند. در میان سناتورهای جمهوری‌خواه نام افرادی از جمله میچ مک‌کانل، لیندسی گراهام، تام کاتن و جیمز لنکفورد دیده می‌شود. از میان دموکرات‌ها هم افرادی از جمله الیزابت وارن، تامی داکورث، جین شاهین و مگی حسن قرار دارند.

علاوه بر این، جو بایدن و همه روسای جمهور سابق زنده دیگر آمریکا به جز دونالد ترامپ، همگی از نوادگان مستقیم برده‌داری بوده‌اند. 

جیمی کارتر، جورج دبلیو بوش، بیل کلینتون و حتی باراک اوباما از طرف خانواده مادر سفید پوستش، برده دار بوده‌اند. اجداد ترامپ پس از لغو برده‌داری به آمریکا رفته‌اند. 

همچنین دو نفر از ۹ قاضی دادگاه عالی آمریکا، «امی کونی برت» و «نیل گورسوچ» اجدادی برده‌دار داشته‌اند. 

رویترز دریافته است که در سال ۲۰۲۲، فرمانداران ۱۱ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا از نوادگان برده‌داران بوده‌اند. 

رویترز در گزارش خود نوشته است که حداقل ۸ درصد از دموکرات‌ها در کنگره گذشته و ۲۸ درصد از جمهوری‌خواهان دارای چنین اجدادی بوده‌اند. اگرچه سفیدپوستان در اوایل، سیاه پوستان را در سراسر ایالات شمالی به بردگی می‌کشیدند، اما در آستانه جنگ داخلی، برده‌داری تقریبا در جنوب این کشور متمرکز بوده است. 

خبرنگاران رویترز برای ردیابی نسب نخبگان سیاسی، ده‌ها هزار قطعه اطلاعات موجود در هزاران صفحه سند را جمع آوری کرده‌اند. آنها سوابق سرشماری و دیگر آمار و اطلاعات آمریکا از جمله اسناد مالیاتی، سوابق املاک و دارایی‌ها، گواهی تولد و مرگ و وصیت‌نامه‌ها را بررسی کرده‌اند. 

برخی از اسناد، وصیت‌نامه‌های خانوادگی بوده است که نشان می‌دهد برده‌ها چطور به نسل بعدی وصیت شده‌اند. این اطلاعات توسط شجره شناسان تایید شده است. 

کاخ سفید جوابی نمی‌دهد

کاخ سفید هیچ اظهارنظری درباره پیوندهای اجدادی جو بایدن با برده‌داری نداشته است. سوابق خانوادگی بایدن نشان می‌دهد که جد رییس جمهوری آمریکا در سال ۱۸۵۰ یک پسر ۱۴ ساله را به بردگی گرفته بوده است. 

هیچ یک از ۱۱۸ سیاستمدار شناسایی شده رویترز این یافته‌ها را که حداقل یکی از اجداد آنها برده‌دار بوده است را رد نکرده‌اند. 

رویترز در نامه‌ای برای آنها نوشت که این بدان معنا نیست که «آنها شخصا مسئول اعمال اجدادی هستند که ۱۶۰ سال پیش زندگی می‌کرده‌اند»، اما با این حال، تعداد کمی از سیاسمتداران در مورد پیوندهای خانوادگی خود با برده‌داری پاسخ داده‌اند. 

AP Photo
در تصویری بدون تاریخ، سیاه‌پوستان در دوران پیش از جنگ داخلی در جنوب ایالات متحده در یک مزرعه پنبه کار می‌کنند.AP Photo

خبرنگاران رویترز با همه ۱۰۰ عضو فعلی و سابق کنگره و ۱۸ رییس جمهور، فرماندار و قاضی تماس گرفتند. در میان کسانی که در این باره پاسخ داده‌اند جورج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا بوده است. او صحبت‌های گذشته خود را تکرار کرد و گفت: «یک ملت بزرگ تاریخ خود را پنهان نمی‌کند. بلکه با معایب خود رو به رو می‌شود و آنها را اصلاح می‌کند.»

از میان ۱۰۰ نماینده کنگره، ۲۴ نفر به رویترز پاسخ داده‌اند. ۹ نفر گفته‌اند نظری ندارند. ۶۷ نماینده باقی مانده هیچ پاسخی ارائه نداده‌اند. این سکوت در میان اعضای هر دو حزب صادق بوده است. 

داشتن اجداد برده‌دار باعث تغییر آرای مردم می‌شود؟

نظرسنجی رویترز برای این گزارش نشان می‌دهد که ارتباط یک سیاستمدار با برده‌داری ممکن است برخی از رای دهندگان را تحت تاثیر قرار دهد. 

در یک نظرسنجی ملی، تقریبا یک چهارم رای دهندگان، ۲۳ درصد، گفته‌اند که دانستن اینکه اجداد یک نامزد انتخاباتی برده‌دار بوده باعث می‌شود که آنها کمتر به آن نامزد رای بدهند. 

آگهی

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق یافته‌های رویترز، اجداد نمایندگان کنگره از ثروتمندترین افراد در جوامع خود و در کل آمریکا قبل از جنگ داخلی بوده‌اند. براساس داده‌های سرشماری، تقریبا تمام نیاکان برده‌داری که رویترز می‌توانست دارایی‌های آنها را بررسی کند، در سال ۱۸۶۰ جز ۲۰ درصد افراد ثروتمند آمریکا بوده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفت دهه از تصویب قطعنامه «لغو برده داری» گذشت اما میلیون‌ها نفر استثمار می‌شوند

گزارش «شاخص برده داری جهانی»؛ بیش از ۴۰ میلیون «برده مدرن»

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد