Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه یک روز پس از شورش واگنر؛ مزدوران پریگوژین کجا هستند؟

Moscow
Moscow Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمتر از ۲۴ ساعت پس از موافقت یوگنی پریگوژین برای پایان دادن به شورش و توقف حرکت کاروان مزدورانش به سمت مسکو، گزارش‌ رسانه‌های روسیه از شهر «روستوف» واقع در شرق این کشور حاکی از برقراری آرامش پس از خروج نیروهای واگنر از شهر است.

آگهی

خبرگزاری‌های روسیه همچنین به نقل از مقامات محلی گزارش دادند که همه محدودیت‌های حمل و نقل در منطقه «روستوف» از جمله محدودیت‌های وضع شده در بزرگراه‌ها برداشته شده و فعالیت اتوبوس‌ها و قطارها نیز به حالت عادی برگشته است.

این رسانه‌ها همچنین اعلام کردند که ورود کاروان نظامیان واگنر به این منطقه، باعث وارد شدن خساراتی به «بیش از ۱۰ هزار متر مربع» از سطح جاده‌های روستوف شده است و انتظار می‌رود که تعمیرات جاده‌ها دست‌کم دو روز طول بکشد.

وضعیت در مسکو و ورونژ

با وجود پایان ساعات بحرانی، روز یکشنبه همچنان در مسکو وضعیت «عملیات ضدتروریستی» حاکم است و مقامات پایتخت اعلام کردند که اعلام دوشنبه به عنوان «روز غیر کاری» و محدودیت رفت و آمد در شهر همچنان به دلایل امنیتی به قوت خود باقی است.

در استان کالوگا واقع در همسایگی پایتخت روسیه، مقامات منطقه دستور رفع موانع و محدودیت‌های جاده‌ای را داده‌اند که پیش از این برای توقف کاروان واگنر صادر شده بود.

در شهر «ورونژ» که روز گذشته صحنه یک آتش سوزی بزرگ در انبار نفت بود، مقامات اعلام کردند که حریق خاموش شده است؛ با این وجود همچنان توضیحی درباره علت وقوع آتش سوزی نداند.

برخی رسانه ها گزارش داده بودند که قبل از انفجار و آغاز آتش سوزی، یک هلیکوپتر در نزدیکی این منطقه دیده شده است.

ارتش روسیه اعلام کرد که در این شهر مستقر شده و بر عملیات تخلیه منطقه از نیروهای واگنر نظارت دارد.

الکساندر گوسف، فرماندار ورونژ نیز اعلام کرد که محدودیت‌های رفت و آمد وضع شده در جریان تحولات روز شنبه، پس از «حل و فصل نهایی وضعیت» شهر برداشته خواهد شد.

نیروهای واگنر کجا هستند؟

ژنرال ریچارد دانات، رئیس سابق ستاد کل بریتانیا هشدار داده است که اگر مزدوران گروه واگنر به دنبال رهبر خود یوگنی پریگوژین وارد بلاروس شوند، آنگاه ممکن است یک حمله دیگر به کی‌یف این‌بار از بلاروس انجام شود.

او روز یکشنبه به خبرگزاری اسکای گفت: «پریگوژین ظاهراً صحنه را ترک کرده تا به بلاروس برود. اما آیا واقعا این پایان کار او و گروه واگنر است؟ این واقعیت که پریگوژین به بلاروس رفته به نظر من یک موضوع نگران کننده است.»

او افزود: «ما هنوز نمی‌دانیم که چند نفر از مبارزان او همراهش رفته‌اند و اگر او به بلاروس رفته باشد آنهم درحالی که یک نیروی رزمی مؤثر را در اطراف خود نگه داشته باشد، آنگاه دوباره تهدیدی برای کی‌یف خواهد بود.»

او به اوکراین توصیه کرد که وضعیت را با دقت زیرنظر داشته باشد تا بتوانند حملات احتمالی از سمت بلاروس دفع کنند.

چین و کره شمالی

چین گانگ، وزیر خارجه چین و آندری رودنکو، معاون وزیر خارجه روسیه، روز یکشنبه در اولین نشست عمومی دیپلمات‌های دو کشور پس از شورش واگنر، در پکن با یکدیگر دیدار کردند.

طی دو روز پرتنش در روسیه، رهبران چین بطور علنی واکنشی به اخبار شورش واگنر نشان ندادند و این حادثه در مجموع نیز پوشش محدودی در رسانه‌های چینی داشته است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی نیز گزارش داد که معاون وزیر خارجه این کشور روز یکشنبه در دیدار با سفیر روسیه در پیونگ یانگ گفته است که از هرگونه تصمیم رهبری روسیه برای مقابله با شورش اخیر حمایت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار و موضع پوتین نسبت به استخراج ارز‌های دیجیتال در روسیه

پوتین برای تامین کسری بودجه جنگ اوکراین دست به دامن شرکت‌ها و ثروتمندان شد

ساعات غیررسمی رهبران روسیه و هند؛ مودی و پوتین در مسکو از اصطبل اختصاصی دیدن کردند و چای نوشیدند