Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پروازهای خصوصی رایگان برای سقط جنین؛ موسسه آمریکایی به زنان برای رهایی از حکم دیوان عالی کمک می‌کند

تظاهرات زنان برای به دست آوردن حق سقط جنین، واشنگتن
تظاهرات زنان برای به دست آوردن حق سقط جنین، واشنگتن Copyright Stephanie Scarbrough/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
Copyright Stephanie Scarbrough/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک سال از حکم دیوان عالی ایالات متحده مبنی بر لغو حق آزادی سقط جنین بر مبنای قانون اساسی آمریکا می‌گذرد. این حکم با مخالفت‌های بسیاری روبرو شد و بسیاری در پی چاره‌جویی برای آن برآمدند. حال یک سازمان غیرانتفایی با انجام پروازهایی زنان را به ایالت‌هایی که سقط جنین هنوز در آن‌ها مجاز است، می‌رساند.

آگهی

دیوان عالی ایالات متحده در۲۲ ژانویه ۱۹۷۳ در تصمیمی تاریخی موسوم به «رو علیه وید» بر پشتیبانی قانون اساسی آمریکا از آزادی زنان برای انجام سقط جنین بدون محدودیت‌های مفرط دولتی حکم داد. بر اساس این حکم بسیاری از قوانین فدرال و دولتی در زمینه سقط جنین و درنتیجه موانع قانونی بر سر سقط جنین برداشته شد. 

اما نزدیک به نیم قرن بعد و در ۲۴ ژوئن ۲۰۲۲میلادی دیوان عالی ایالات متحده به ریاست ساموئل آلیتو طی حکمی اعلام کرد که حکم «رو» و احکام متعاقب آن در دیوان عالی «باید لغو شوند»؛ زیرا آن‌ها به دلیل استدلالات «بی‌نهایت ضعیف و زیان‌آور» در مسیر حصول حکم، «به طرز فجیعی اشتباه» هستند و منجر به «سوء استفاده از اختیارات قضایی» می‌شوند. 

در نتیجه این حکم، راه برای بسیاری از ایالت‌ها در جهت ممنوعیت سقط جنین باز شد. در حال حاضر سقط جنین در ۱۴ ایالت آمریکا ممنوع و در برخی با محدودیت روبرو است. حال آن‌ که این کار در ۲۶ ایالت آمریکا همچنان قانونی است.

موسسه غیر‌انتفائی دسترسی بالا (Elevated Access) با استفاده از هواپیماهای کوچک، زنانی را که برای سقط جنین نیازمند سفر بین ایالت‌ها هستند، به ایالت‌های مجاز برای این کار انتقال می‌دهد.

بنا بر گزارش شبکه خبری «ان‌بی‌سی» آمریکا، این موسسه در ماه مه ۲۰۲۲ تاسیس شد و همزمان با نشر خبرهایی مبنی بر احتمال لغو حکم «رو علیه وید» در دیوان عالی آمریکا، فعالیتهای خود را سرعت بخشید و همچنان نیز درحال فعالیت است.

فیونا، سخنگوی این سازمان می‌گوید: «شبکه ما از ۳۵۰ داوطلب از جمله خلبانان هواپیما و دیگر کارکنان همچنین اعضای سازمان‌هایی که پشتیبانی‌های مربوطه را انجام می‌دهند، تشکیل شده است.»

این موسسه به دلیل مسائل امنیتی از ارائه نام کامل کارکنان و تعداد دقیق متقاضیانی که توسط این سازمان انتقال داده‌شده‌اند، خوددار می‌کند. 

پروازهای Elevated Access برای افرادی که قصد سقط جنین دارند، رایگان‌ هستند.

به گفته فیونا، بسیاری از زنان باردار متقاضی این خدمات، به ویژه آن‌هایی که در مشاغل خدماتی فعالیت می‌کنند، توان مالی همچنین روز آزاد برای نگهداری و بزرگ کردن کودکانشان را ندارند. بیشتر آن‌ها در حال حاضر نیز مادر هستند و حتی نمی‌توانند از فرزند خودشان مراقبت کنند و کسی را هم ندارند که کودکشان را برای مدتی در روز به او بسپارند.

خلبانان این موسسه نیز به دلایل امنیتی اطلاعات کمی از مسافران خود دارند. 

مایک، بنیان‌گذار مؤسسه «دسترسی بالا» می‌گوید: «احراز هویت مسافر برای این پرواز‌های اختصاصی الزامی نیست. بلیط یا چیزی شبیه آن هم نداریم. هرکسی هم فکر می‌کند باید از هویت جعلی استفاده کند، قطعا می‌تواند.»  

میشل، یکی از خلبانان زن جوانی که به عنوان داوطلب در این موسسه فعالیت می‌کند درباره مشخصات افرادی که عموما از این پرواز‌ها استفاده می‌کنند می‌گوید: «اکثر آن‌ها زنان رنگین پوستی‌ هستند که درآمد کمی دارند و در حال حاضر هم مادر هستند.»

او که خود لاتین‌تبار است می‌گوید این که می‌تواند با اکثر مسافرانش به زبان خودشان صحبت کند، برایشان تسلی بخش است. 

میشل می‌افزاید: «کمک به این افراد برای من مهم است. من مادر خودم را در آن‌ها می‌بینم و فکر می‌کنم اگر او هم در این شرایط بود، من هم دنبال کسی می‌گشتم که بتواند به او کمک کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان فرانسوی در آستانه کسب یک حق بنیادین؛ سنا لایحه‌ گنجاندن حق سقط جنین در قانون اساسی را تصویب کرد

رفع ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در سفرهای هوایی؛ آیا تصمیم کمیسیون اروپا نگران کننده نیست؟

یک پیروزی جدید برای ترامپ؛ دادگاه فلوریدا در پرونده نگهداری اسناد محرمانه قرار منع تعقیب صادر کرد