Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون: اروپا باید بدون اتکا به آمریکا از حریم هوایی خود دفاع کند

جت آئرماچی ام-۳۴۶ در نمایشگاه هوایی پاریس
جت آئرماچی ام-۳۴۶ در نمایشگاه هوایی پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بار دیگر خواستار ایجاد یک سیستم دفاع هوایی مستقل از ایالات متحده در اروپا شد.

آگهی

آقای ماکرون روز دوشنبه از کشورهای اروپایی خواست به دنبال استقلال بیشتر در دفاع از حریم هوایی خود باشند تا بدین ترتیب از اتکای بیش از حد به آمریکا اجتناب به عمل آ‌ید.

رئیس‌جمهوری فرانسه در نطق اختتامیه کنفرانسی در پاریس از اروپایی‌ها خواست به دنبال استراتژی بومی حفاظت از حریم هوایی خود باشند؛ موضوعی که اهمیت آن پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین دو چندان شده است.

وی در این خصوص تصریح کرد: «باید به خوبی از شرایط تهدید آگاه باشیم و بدانیم که ما، اروپایی‌ها در چه زمینه‌هایی توان تولید داریم و چه چیزی را باید خریداری کنیم.»

رئیس جمهوری فرانسه سپس نسبت به خرید فوری «هر آنچه در قفسه‌ها باقی مانده» هشدار دارد و بدین ترتیب لزوم فراهم کردن تجهیزات لازم را یادآوری کرد.

به گفته برگزار کنندگان این کنفرانس که در آن دیپلمات‌های عالی‌رتبه اروپایی حضور داشتند، تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین اهمیت و کارآمدیِ در اختیار داشتن چنین تجهیزاتی را تقویت کرده است.

مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین، تقویت دفاع در برابر موشک‌های بالستیک و بازدارندگی سلاح‌های هسته‌ای از جمله موضوعات دیگری بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست دیپلمات‌هایی از آلمان، بریتانیا و سوئد، در کنار همسایگان اوکراین از جمله لهستان، اسلواکی، مجارستان و رومانی و نیز نمایندگانی از ناتو و اتحادیه اروپا حضور داشتند.

ماکرون سازندگان تجهیزات دفاعی در اروپا را به ساخت سیستم‌های نظامی مستقل و انتقال خط تولید این تجهیزات به دیگر نقاط قاره تشویق کرد.

وی ضمن حمایت از «استانداردهای پیشرفته اروپایی» گفت که استانداردسازی ایالات متحده منجر به وابستگی اروپا به این کشور شده است.

رئیس جمهوری فرانسه خاطرنشان کرد: «آمریکایی‌ها خیلی بیشتر از ما استانداردسازی کرده‌اند و خودشان سازمان‌هایی در سطح کشور دارند که یارانه‌های هنگفتی را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند.»

وی افزود: سامانه ضد موشکی مامبا که توسط فرانسه و ایتالیا ساخته شده است «اکنون در اوکراین مستقر و عملیاتی است و از تأسیسات و جان انسان‌های کلیدی محافظت می‌کند».

آقای ماکرون در ادامه به سامانه ضد موشکی مامبا که توسط فرانسه و ایتالیا ساخته شده اشاره کرد و گفت که این سامانه «اکنون در اوکراین مستقر و عملیاتی شده و برای حفاظت از تأسیسات و جان انسان‌ها از آن استفاده می‌شود.»

تحویل این سیستم پدافند موشکی به اوکراین توسط پاریس در ماه فوریه گذشته رسانه‌ای شده بود. امانوئل ماکرون در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: «اکنون این واقعا اروپاست که به حفاظت از اروپا برخواسته است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سامانه ضد موشکی مامبا اکنون بخشی از دفاع هوایی و موشکی یکپارچه ناتو را تشکیل داده است.

فرانسه پیش‌تر همچنین به ضورت آشکارا از برنامه‌های آلمان برای بهبود قابلیت‌های دفاع هوایی اروپا انتقاد کرده بود.

پروژه «سپر آسمان» اروپا که پایان سال گذشته راه اندازی شد مشارکت ۱۷ کشور اروپایی، از جمله بریتانیا را به همراه دارد اما فرانسه در آن حضور ندارد.

دولت فرانسه معتقد است که این پروژه به اندازه کافی از حاکمیت اروپا صیانت نمی کند زیرا انتظار می رود تا حد زیادی به صنایع هوایی ایالات متحده و اسرائیل متکی باشد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایشگاه هوایی پاریس پس از ۴ سال با حضور غول‌های صنعت هوایی افتتاح شد

واکنش اتحادیه و کشورهای اروپا به اظهارات ماکرون بر سر چین و تایوان و عدم تبعیت از آمریکا

ناتو: اوکراین تا چند روز آینده سیستم دفاعی ضد پهپاد تحویل می‌گیرد