ناتو: اوکراین تا چند روز آینده سیستم دفاعی ضد پهپاد تحویل می‌گیرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو   -  کپی رایت  Olivier Matthys/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو روز سه‌شنبه  ۱۸ اکتبر اعلام کرد که این سازمان نظامی تا چند روز آینده سامانه دفاع هوایی را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد. این سیستم برای کمک به این کشور در دفاع از خود در برابر حملات پهپادی روسیه از جمله حمله با پهپادهای انتحاری ایرانی است. 

بنابر اعلام‌ دولت اوکراین، نیروهای روسیه پس از شکست‌های پی در پی در جبهه‌های نبرد، حملات خود را معطوف به زیرساخت‌های دور از خط مقدم این کشور کرده‌اند و مسکو طی هفته گذشته تقریبا یک‌سوم نیروگاه‌های برق اوکراین را توسط حملات پهپادی تخریب کرده است.

آقای استولتنبرگ در یک کنفرانس امنیتی در برلین، پایتخت آلمان با بیان این که پاسخ متحدان ناتو به حملات روسیه، تقویت سیستم‌های دفاع هوایی کی‌یف خواهد بود، گفت: «مهم‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که طبق آن‌چه قول داده‌ایم سیستم‌های دفاع هوایی اوکراین را تقویت کنیم. ناتو در چند روز آینده سیستم ضد پهپاد به کی‌یف تحویل خواهد داد تا در مقابل تهدید‌های پهپادی از جمله پهپادهای ایرانی از خود محافظت کند.»  

چند مقام دولتی ایران به خبرگزاری رویترز گفتند که تهران قول داده است به روسیه پهپاد‌ها و موشک‌های بیشتری بفروشد. بنا به برخی گزارش‌ها مسکو به خاطر تحریم‌های دولت‌های غربی در تهیه تسلیحات و تجهیزات نظامی برای استفاده در جنگ اوکراین با مشکل مواجه شده است. 

دبیر کل ناتو همچنین افزود: «هیچ کشوری نباید از جنگ غیرقانونی روسیه علیه اوکراین حمایت کند.»