Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشونت‌های مرگبار در میان اقلیت فلسطینیِ اسرائیل در دولت جدید نتانیاهو رکورد زد

تظاهرات علیه تشدید خشونت‌ها در میان اقلیت فلسطینیِ اسرائیل
تظاهرات علیه تشدید خشونت‌ها در میان اقلیت فلسطینیِ اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موج بی‌امان خشونت‌‌های خونین در میان اقلیت فلسطینیِ اسرائیل، شهرها و شهرک‌های این کشور را به میدان‌های نبرد مرگبار تبدیل کرده است؛ جامعه‌ای که حدود ۲۰ درصد جمعیت اسرائیل در برمی‌گیرد ولی به طور روزافزونی تحت بی‌توجهی مقام‌های اسرائیلی قرار دارد.

آگهی

منتقدان متهم ردیف اولِ گسترش خشونت‌ها را ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی در کابینه بنیامین نتانیاهو می‌دانند که یک ملی‌گرای افراطی محسوب می‌شود. 

بنا بر اعلام نهادهای حقوق بشری، طی سال جاری میلادی تا کنون ۱۰۰ نفر در جریان خشونت‌ها در میان اقلیت فلسطینی کشته شده‌اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال پیش نزدیک به سه برابر شده است. همچنین، این تعداد کشته، سه برابر قتل‌هایی است که طی همین مدت در جامعه اکثریت یهودی رخ داده است.

هر چند مقام‌های اسرائیلی از تلاش برای کاهش خشونت‌ها در میان حدود اقلیت فلسطینیِ ۱.۹ میلیون نفری سخن می‌گویند ولی افزایش کشته‌ها با افزایش حضور چهره‌های ملی‌گرایِ افراطی از جمله آقای بن‌گویر در دولت بنیامین نتانیاهو همزمان شده است. 

البته اقلیت فلسطینیِ اسرائیل در سال‌های اخیر با خشونت‌های خونین که ناشی از درگیری‌های باندهای جنایتکار، اختلاف‌های خانوادگی و افراط‌ گرایی مذهبی همواره دچار تنش بوده ولی فعالان حقوق بشری معتقدند که پلیس اسرائیل که تحت امر وزیر امنیت ملی است در مواجهه و برخورد با عاملان این خشونت‌ها اهمال‌کاری و کم‌توجهی می‌کند. 

مطابق گزارش نهادهای حقوق بشری، پلیس اسرائیل تا کنون تنها پرونده۱۰ مورد از ۱۰۰ کشته‌ای را که از درگیری‌های سال جاری به جا مانده، تحت پیگیری جدی قرار داده است.

در مقابل، آقای بن‌گویر می‌گوید که با کمبود نیروی انسانی مواجه است. به گفته وزیر امنیت ملی اسرائیل، اعتراض‌های هفتگی علیه طرح دولت برای بازنگری در قوانین قضایی تامین امنیت را در سراسر کشور دشوار کرده است. بر همین اساس، او وعده تشکیل «گارد ملی» را داده است؛ نیرویی که منتقدانش آن را تلاش برای ایجاد یک گروه شبه‌نظامی با هدف تامین امنیت مقام‌های دولتی می‌دانند.

نخست وزیر اسرائیل هم تاکید کرده که دولت‌های او در طول سال‌های فعالیت خود همواره منابع بالایی را برای مبارزه با جرم و جنایت اختصاص داده‌اند. آقای نتانیاهو در ملاقات با رهبران عرب هم متعهد شده است که خشونت‌ها را سرکوب کند و کمیته‌ای را نیز برای مقابله با این جنایت‌ها تشکیل دهد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

اما فعالان حقوق بشری نسبت به تحقق وعده‌های نخست وزیر چندان امیدوار نیستند. آنها به اظهارات مکرر برخی نمایندگان ملی‌گرای افراطی در پارلمان و نیز برخی چهره‌های راست‌گرا در دولت آقای نتانیاهو علیه اقلیت عرب اشاره می‌کنند و این سخنان را نشانه عدم باور جدی آنها برای رسیدگی به مسايل جامعه عرب‌ها می‌دانند. 

شهروندان عرب اسرائیلی نوادگان فلسطینی‌هایی هستند که در مرزهای اسرائیل که در سال ۱۹۴۸ شکل گرفت، باقی ماندند. اعضای جامعه به بالاترین رده‌های دولتی و اقتصادی رسیده‌اند و نسبت به فلسطینی‌های مستقر در کرانه باختری و غزه وضعیت بهتری دارند اما اکثر آنها در مقایسه با یهودیان فقیرتر هستند و از سطح تحصیلات پایین‌تری برخوردارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک نوجوان ۱۷ ساله فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی در رام‌الله کشته شد

سفر هنیه به ایران؛ احمدیان:عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل به تخریب امنیت ملی آنان می‌انجامد

«بازی صبر» اسرائیل و حزب‌الله؛ آیا هیزم کافی برای شعله‌ور شدن یک جنگ منطقه‌ای فراهم می‌شود؟