Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مذاکرات هسته‌ای و آزادی زندانیان آمریکایی؛ بلینکن به سوالات در مورد توافق احتمالی پاسخ داد

آنتونی بلینکن در نشست خبری روز جمعه با همتای سنگاپوری خود، واشنگتن ۱۶ ژوئن ۲۰۲۳
آنتونی بلینکن در نشست خبری روز جمعه با همتای سنگاپوری خود، واشنگتن ۱۶ ژوئن ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از گزارش‌های گوناگون در مورد توافق احتمالی بین تهران و واشنگتن؛ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز جمعه از شدت این گمانه زنی‌ها کم کرد.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گزارش‌ها مبنی بر قریب‌الوقوع بودن توافق‌هایی بین واشنگتن و تهران درباره محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و آزادی شهروندان آمریکایی را رد کرد.

آقای بلینکن در نشست خبری با همتای سنگاپوری خود در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات غیرمستقیم از طریق عمان گفت: «در رابطه با ایران، برخی از گزارش‌هایی که در مورد توافق بر سر مسائل هسته‌ای یا در مورد بازداشت‌شدگان دیده‌ایم، واقعا دقیق نیستند و صحت ندارند.»

آقای بلینکن همچنین گفت که «در آن بخش از این معادله که به برنامه هسته‌ای ایران مربوط می‌شود، مصمم هستیم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند. همچنان هم معتقدیم که بهترین راه برای انجام این کار دیپلماسی است.»

وی در عین حال خاطر نشان ساخت که «هیچ گزینه‌ای از روی میز حذف» نشده است، «اما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی موثرترین راه رو به جلو خواهد بود.»

بلینکن افزود«هیچ توافقی در کار نیست و گزارش‌ها واقعا نادرست هستند.»

موضوع زندانیان آمریکایی چه می‌شود؟

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در خصوص گمانه‌زنی های انجام شده در خصوص زندانیان دوتابعیتی در ایران نیز نظر خود را اعلام کرد. بلینکن در این رابطه گفت: «وقتی صحبت از شهروندان بازداشت شده [آمریکایی] در ایران می‌شود، هیچ چیز بیشتر از این که بتوانم بگویم به توافقی رسیده‌ایم که آزادی آن‌ها را تضمین می‌کند، نمی‌تواند خوشحالم کند. اما این هم دقیق نخواهد بود.»

وی در ادامه با تفکیک موضوع زندانیان از بحث برنامه هسته‌ای ایران گفت: موضوع آزادی زندانیان آمریکایی در ایران «چیزی است که ما به طور منظم بر روی آن کار می‌کنیم، و این جدا و منفصل از هر گونه گفتگوی ما در مورد مسائل هسته‌ای است. اما در موقعیتی نیستم که بگویم به توافق رسیده‌ایم.»

هیچ چیز بیشتر از این که بتوانم بگویم به توافقی رسیده‌ایم که آزادی [زندانیان آمریکایی در ایران] را تضمین می‌کند، نمی‌تواند خوشحالم کند. اما این هم دقیق نخواهد بود.
آنتونی بلینکن
وزیر امور خارجه آمریکا

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز دوشنبه گفته بود که در صورت «جدی بودن» طرف آمریکایی مسئله تبادل زندانیان «به زودی» صورت می‌گیرد.

هم اکنون دست‌کم سه ایرانی-آمریکایی در ایران زندانی هستند، از جمله سیامک نمازی که در اکتبر ۲۰۱۵ دستگیر و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

آیا واشنگتن نگرانی‌های اسرائیل را برطرف کرده است؟

به گزارش شبکه ۱۲ اسرائیل، در دیداری که روز پنجشنبه بین وزرای دفاع آمریکا و اسرائیل در بروکسل انجام شد، طرفین در مورد توافق احتمالی بین واشنگتن و تهران، گفتگو کرده بودند.

یک مقام ارشد امنیتی در همین رابطه به این شبکه گفت که همکاری بین اسرائیل و آمریکا در مورد ایران افزایش یافته است و این همکاری مشترک در سطح مقامات امنیتی و نیروهای دفاعی اسرائیل است.

در این گزارش آمده است که اسرائیل از آمریکا تضمینی دریافت کرده که برتری نظامی کیفی خود در خاورمیانه را حفظ خواهد کرد، تعهدی که واشنگتن را در قبال دولت اسرائیل متعهد کی‌کند.

آستین همچنین به گالانت گفت که حتی اگر ایالات متحده و اسرائیل در مورد ایران همکاری نزدیک داشته باشند، دست اسرائیل برای اقدام علیه دشمنان خود باز خواهد بود.

مذاکره‌ برای توافق موقت

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ژوئن ۲۰۲۳ در نشست خبری هفتگی خود گفته بود که گزارش‌ها در خصوص رسیدن ایران و غرب به توافقی برای احیای برجام در چارچوبی جدید و یا پیگری توافقی موقت صحت ندارد. وی در عین حال تاکید کرده بود که تهران همچنان آمادگی جدی دارد که مذاکرات احیای برجام به نتیجه برسد. او در ادامه صحبت‌های خود گفت: «مذاکره‌ برای توافق موقت و یا ترتیبات جدیدی که جایگزین برجام باشد را تایید نمی‌کنیم.»

نزدیک به دو سال است که ایران و آمریکا نتوانسته‌اند درباره احیای توافق هسته‌ای برجام که به تهران در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای خود لغو تحریم‌ها را اعطا کند، به توافق برسند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و از آن زمان تاکنون تهران به طور پیوسته صنعت هسته‌ای خود را توسعه داده است، اگرچه – برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها – به سمت تولید سلاح هسته‌ای گام برنداشته است.

علی خامنه‌ای رهبر ایران هفته گذشته با دیگر تکرار کرد که این کشور قصد دستیابی به سلاح هسته‌ای را ندارد. خامنه‌ای گفت می‌توان با آمریکا به توافق رسید، به شرطی که «زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار بلینکن با شی جین‌پینگ در پکن؛‌ صریح و سازنده یا اختلافات اساسی همچنان پابرجاست؟

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران

 آمریکا تحریم‌های تازه‌‌ای علیه ایران به دلیل «تشدید تنش هسته‌ای» وضع کرد