Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معاون وزیر خارجه ایران در ابوظبی با طرف‌های اروپایی عضو برجام دیدار کرد

پرچم ملی ایران در مقابل ساختمان آژانس بین المللی انرژی اتمی، در وین، اتریش، دسامبر ۲۰۲۱
پرچم ملی ایران در مقابل ساختمان آژانس بین المللی انرژی اتمی، در وین، اتریش، دسامبر ۲۰۲۱ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی باقری کنی، معاون وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که در ابوظبی، پایتخت امارات عربی متحده با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود دیدار کرده است.

آگهی

آقای باقری کنی با انتشار توییتی ضمن اعلام این خبر گفت که در این دیدار «در مورد طیفی از موضوعات و نگرانی‌های متقابل» گفتگو شده است. 

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران بامداد سه‌شنبه هدف سفر خود به امارات را «رایزنی‌های سیاسی با همسایگان» و «ارتقای همکاری‌های دوجانبه» با امارات عربی متحده اعلام کرده بود. به گفته آقای باقری این دیدار پاسخ سفر دو هفته پیش وزیر مشاور امارات عربی متحده به ایران است. 

این دیپلمات ایرانی روز سه‌شنبه در حساب توئیتر خود نوشت: «در ادامه رایزنی‌های دیپلماتیک با طرف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، با همتایان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی خود در ابوظبی ملاقات کرده و در مورد طیفی از موضوعات و نگرانی‌های متقابل با هم گفت‌وگو کردیم.»

توئیت علی باقری در خصوص مذاکرات در ابوظبی

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز یکشنبه یازدهم ژوئن در جریان دیداری که با «جمعی از دانشمندان، متخصصان، کارشناسان و مسئولان صنعت هسته‌ای ایران» با بیان این که «همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب مقررات پادمانی باید حفظ شود»، گفت: «توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یک روز بعد در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرده بود که تهران آمادگی جدی دارد که مذاکرات احیای برجام به نتیجه برسد. او در ادامه صحبت‌های خود گفت: «مذاکره‌ برای توافق موقت و یا ترتیبات جدیدی که جایگزین برجام باشد را تایید نمی‌کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در ادامه صحبت‌هایش به مسئله آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف اشاره کرد و افزود: «این موضوع از مسیرهای مختلف دیپلماتیک ادامه دارد و ما به صورت مستقیم با دولت‌های ذیربط گفت‌وگو می‌کنیم و همچنین برای تاثیرگذاری بر موضع غیرقانونی دولت آمریکا نیز از طریق واسطه‌ها مذاکراتی را انجام می‌دهیم.»

در هفته‌های اخیر گزارش‌های مختلفی از تلاش‌های عمان برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های ایران و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران و همچنین تبادل زندانیان دو طرف منتشر است. 

علی باقری کنی در تاریخ ۲۲ مارس ۲۰۲۳ نیز خبر داده بود که با سفر به پایتخت نروژ با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی عضو برجام نشستی داشته است. وی از این دیدار به عنوان «فرصتی برای روشن کردن دیدگاه‌ها و هشدار نسبت به برخی سوءمحاسبه‌ها» یاد کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟