Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وال‌استریت ژورنال: ایران سه ماهه با قطعات چینی برای کمک به روسیه در جنگ پهپاد می‌سازد

پهپادهای ایران
پهپادهای ایران Copyright -/AFP
Copyright -/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که کارشناسان غربی با بررسی یک پهپاد ایرانی که بر فراز خاک اوکراین سرنگون شد متوجه شدند یک قطعه آن چینی و ساخته شده در ژانویه ۲۰۲۳ است.

آگهی

آن‌ها اعلام کردند که یکی از پهپادهای انتحاری ایرانی که در آوریل گذشته در اوکراین ساقط شد حاوی قطعه‌ای بود که به نظر می‌رسد در ژانویه ۲۰۲۳ در چین تولید شده است. طبق گزارش وال استریت ژورنال، این موضوع ثابت می‌کند پکن به تهران در این زمینه کمک می‌کند.

این افشاگری نشان می‌دهد چین علی‌رغم فشار فزاینده ایالات متحده برای تعطیل کردن زنجیره تامین جهانی، به تامین قطعات سازنده برنامه هواپیماهای بدون سرنشین به ایران ادامه می‌دهد.

طبق این گزارش، این کشف همچنین نشان می‌دهد که ایران تنها به سه ماه زمان نیاز دارد تا پهپاد بسازد و به روسیه در تهاجم به اوکراین کمک کند. سلاحی که غیرنظامیان اوکراین را به وحشت انداخته است.

وال استریت ژورنال اعلام کرد که پهپاد ساقط شده حاوی مبدل ولتاژی بود که به نظر می‌رسید در اواسط ژانویه در چین ساخته شده است. این نخستین باری است محققان «پژوهش تسلیحات جنگ» مستقر در بریتانیا که زنجیره تامین تسلیحات در جهان را ردیابی می‌کنند، یک قطعه ساخت سال ۲۰۲۳ در هواپیماهای بدون سرنشین را در پهپادهای ایرانی پیدا کرده‌اند.

اوکراین می‌گوید که روسیه تاکنون با بیش از ۷۰۰ پهپاد به تاسیسات، شهرها و اهداف نظامی در این کشور حمله کرده است.

با این حال اوکراین می‌گوید که توانسته بسیاری از این پهپادها را رهگیری و ساقط کند اما مقابله مداوم با این جنگنده‌ها باعث فرسوده شدن دفاع هوایی اوکراین شده است.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، پیدا شدن قطعه چینی در پهپاد ایرانی چالش‌هایی را برجسته کرده که آمریکا و متحدانش با آن دست به گریبان هستند تا انتقال قطعات این چنینی را به کارخانه‌های تولید پهپاد در ایران متوقف کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به دلیل حمایت نظامی از روسیه و سوریه وضع کرد

«پرنده‌های ناجی اوکراین»؛ کویت پهپادهای بیرقدار ترکیه را به ارزش ۳۶۷ میلیون دلار خریداری کرد

مقام اوکراینی: روسیه به قدری پهپاد ایرانی دارد که می‌تواند هر روز حمله کند