Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افزایش حملات اروکاها؛ نهنگ‌های قاتل این بار در سواحل اسپانیا قایقی را شکستند

orcas
orcas Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرویس امداد دریایی اسپانیا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که نهنگ‌های اورکا به‌شدت به یک قایق بادبانی در سواحل جنوبی این کشور آسیب وارد کرده‌اند.

آگهی

پیش از این نیز ده‌ها گزارش از حملۀ نهنگ‌های «اورکا» به کشتی‌ها در سواحل اسپانیا و پرتغال دریافت شده بود.

بنا بر اعلام سخنگوی سازمان امداد و نجات دریایی اسپانیا، در آخرین حادثه از این دست که بامداد پنج‌شنبه روی داده، گروهی از اورکاها پس از هجوم به قایقی ۲۰ متری در مسیر جبل الطارق، سکان آن را شکستند و بدنه را سوراخ کردند؛ حادثه‌ای که باعث شد خدمه این قایق که با پرچم بریتانیا در حرکت بود از گارد ساحلی اسپانیایی درخواست کمک کند. 

این قایق سرانجام برای تعمیر به بندر منتقل شد.

بنا بر گزاش گروه تحقیقاتی GTOA که روی جمعیت نهنگ اورکا و ردیابی آنها کار می‌کند، در ماه جاری دست‌کم ۲۰ حادثه مشابه، تنها در تنگه جبل الطارق برای کشتی‌های کوچک روی داده است.

اگرچه بیشتر این برخوردها بی‌ضرر بوده اما در مواردی منجر به غرق شدن قایق‌ها نیز شده است.

دانشمندان توانسته‌اند از سال ۲۰۲۰ میلادی به اینسو ۵۰۰ مورد از این برخوردها را ثبت کنند. به عبارت دیگر پژوهشگران تخمین می‌زنند که این نهنگ‌ها از هر صد کشتی که در یک مکان حرکت می‌کنند، با یک کشتی برخورد داشته باشند.

بررسی‌ها همچنین نشان داده که این حملات عمدتاً متوجه قایق‌های بادبانی است و نهنگ‌ها تقریبا همیشه از یک الگوی واضح پیروی می‌کنند؛ یعنی اورکاها از سمت عقب به قایق نزدیک می‌شوند تا به سکان ضربه بزنند. سپس هنگامی که موفق به توقف قایق شدند، علاقه خود را از دست می‌دهند و آن را رها می کنند.

تحقیقات همچنین نشان داده که حملۀ اورکاها با قایق‌های کوچک و بزرگ رو به افزایش است.

دلیل حملۀ اورکاها چیست؟

دانشمندان بر این باورند که نهنگ‌هایی که به دلیلی ضربه خورده‌ و دچار آسیب شده‌اند، پس از یک «لحظه بحرانی عذاب» مثل گرفتار شدن به دست ماهیگیران، حمله به قایق‌ را آغاز می‌کنند.

اما نکته مهم ماجرا این است که این رفتار، از طریق یادگیری اجتماعی به دیگر اعضای جمعیت نهنگ‌ها گسترش می‌یابد.

مشاهدات سرنشینان قایق‌هایی که مورد حمله قرار گرفتند نیز حاکی از آن است که در جریان این برخوردها، نهنگ‌های کوچکتر از نهنگ بزرگتر تقلید و تبعیت می‌کنند.

برخی پژوهشگران نیز بر این باورند که این رفتار بیشتر یک بازی است تا یک رفتار تهاجمی.

بر اساس دستورالعمل‌های صادر شده از سوی وزارت حمل‌ونقل اسپانیا، هرگاه کشتی‌ها تغییری در رفتار اورکاها مشاهده کردند (مانند تغییر جهت یا سرعت ناگهانی) باید به سرعت منطقه را ترک کنند و از ایجاد مزاحمت بیشتر برای این حیوانات جلوگیری کنند.

وزارتخانه همچنین تاکید دارد که هر گونه تعامل بین یک کشتی و یک اورکا باید به مقامات گزارش شود.

اورکاها که به نهنگ‌های قاتل نیز مشهورند، بخشی از خانواده دلفین‌ها و از گونه‌های در معرض انقراض هستند. 

این نهنگ‌ها گاه تا ۸ متر طول و در بزرگسالی تا شش تن وزن دارند و بر اساس سرشماری که در سال ۲۰۱۱ میلادی انجام شده، تنها ۳۹ زیرجمعیت اورکای ایبری شناسایی شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمایش تحقیقاتی بحث‌برانگیز در نروژ در پی غرق شدن یک نهنگ متوقف شد

ویدیو؛ تلف شدن نهنگ کوهان‌دار زخمی در سواحل اسپانیا

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟