پرونده «خانه اصفهان»؛ قوه قضائیه ایران از اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی خبر داد

اعدام سه متهم پرونده اصفهان
اعدام سه متهم پرونده اصفهان Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرگزاری قوه قضائیه ایران، میزان، روز جمعه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) اعلام کرد سه متهم پرونده معروف به «خانه اصفهان» را اعدام کرده است.

آگهی

این سه زندانی در پی اعتراضات سال گذشته به مرگ محکوم شده بودند و فرجام‌خواهی آنان در دیوان عالی کشور رد شده بود.

خبرگزاری میزان اعلام کرده است که حکم صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی بامداد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ اجرا شده است.

پیشتر نهادهای بین‌المللی و دولت‌های غربی از مقامات تهران خواسته بودند حکم اعدام معترضان را متوقف کنند. سازمان عفو بین‌الملل نیز اعلام کرده بود این معترضان با استفاده از اعترافات همراه با شکنجه، نقص‌های جدی در رویه قانونی و کمبود شواهد محاکمه و به اعدام محکوم شده‌اند.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای گفته بود شیوه «تکان‌دهنده‌ای» که این افراد محاکمه شده و برایشان حکم صادر شده است نمونه دیگری از بی‌اعتنایی «وقیحانه» مقامات ایرانی به حق زندگی و دادرسی عادلانه است. 

چهارشنبه شب و در پی افزایش گمانه‌زنی‌ها برای اجرای حکم اعدام این سه نفر تعدادی از شهروندان ایرانی برای متوقف کردن این حکم در روبروی زندان اصفهان تجمع کرده بودند، با این حال خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در مطلبی گفته بود اجرای حکم ۳ متهم پرونده خانه اصفهان «صحت ندارد». 

مقامات تهران می‌گویند این سه فرد را در تاریخ ۲۵ آبان سال گذشته در بحبوحه اعتراضات پائیز ۱۴۰۱ در ارتباط با کشته شدن دو بسیجی با نام‌های محسن حمیدی و محمد كریمی و یک سرهنگ یگان ویژه با نام اسماعیل چراغی در میدان نگهبانی محله خانه اصفهان «در مسیر فرار به سمت شهرهای شمالی کشور» بازداشت کرده بودند.

دستگاه قضائی ایران ویدئویی از اعتراف این سه نفر پخش کرده و گفته است آن‌ها نیروهایی را که «قصد ایجاد امنیت داشته‌اند» به گلوله بسته‌اند.

در این فیلم متهمان در حال بازسازی صحنه کشته شدن ماموران امنیتی جمهوری اسلامی دیده می‌شوند و ادعا می‌کنند که نشانی «پایگاه‌های بسیج» را به «سازمان منافقین» داده‌اند و با اسلحه شلیک کرده‌اند. به نقل از صالح میرهاشمی، یکی از متهمان، گفته شده است: «از پشت یک نفر را دیدم که اقدام به تیراندازی کرد، صورت وی پوشانده شده بود، اما از نظر هیکل و ظاهر شبیه سعید یعقوبی بود.»

شبکه‌های اجتماعی
پدر یکی از متهمان به اتهامات وارده نسبت به فرزندش اعتراض کرده استشبکه‌های اجتماعی

این در شرایطی است که مجید کاظمی، یکی از افراد متهم در این پرونده، در یک فایل صوتی درباره ضرب و جرح از سوی بازجویان، شوک الکتریکی، اعدام‌های ساختگی، تهدید به تجاوز و آزار و اذیت خانواده‌اش صحبت کرده و می‌گوید که در پی این رفتارها مجبور به اعتراف دروغین شده است.

مجید کاظمی در آن فایل صوتی که در ۲۳ دی ۱۴۰۱ منتشر شد می‌گوید: «نه اسلحه‌ای داشتم و نه کاری کردم همه اینها زیر شکنجه بوده ... زدند و گفتند بگو این اسلحه مال توست، گفتیم باشه ... زدند گفتند باید برویم سر صحنه جرم، گفتیم باشه... زدند و گفتند اینها را در دادگاه بگو... همه اینها زیر شکنجه بوده وگرنه من نه اسلحه داشتم و نه کاری کردم».

پیشتر در صفحه توییتری «۱۵۰۰ تصویر» دستنوشته‌ای منسوب به این افراد منتشر شده بود که در آن از ایرانی‌ها درخواست کمک شده و آمده بود: «از همشهریان و هموطنان عزیز تقاضا داریم نزارید [نگذارید] ما را بکشند.»

پرونده معروف به «خانه اصفهان» سه متهم دیگر نیز دارد که در آن امیر نصر آزادانی، فوتبالیست اصفهانی به ۱۶ سال زندان محکوم شد و سهیل جهانگیری نیز به دو سال زندان محکوم شد. برای جابر میرهاشمی فرزند هاشم متهم ردیف ششم این پرونده نیز حکم برائت صادر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرکوب و اعدام در ایران؛ کشورهای اروپایی در موجی جدید سفرا و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را احضار کردند

اعتراضات ایران؛ درگیری در زندان کرج دست‌کم یک کشته برجای گذاشت

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد