Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تحقیقات نشان می‌دهد که انسان‌ها در اروپا ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه تصور می‌شد آتش روشن می‌کردند

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان دانشگاه «هریوت وات» در اسکاتلند دریافتند که انسان‌های اولیه در اروپا، حداقل ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد آتش را ایجاد و کنترل کرده‌اند.

آگهی

در مقاله‌ای که در نشریه «ساینتیفیک ریپورت» منتشر شده، دانشمندان شواهدی ارائه کردند مبنی بر اینکه اجداد ما در اروپا حداقل ۲۵۰ هزار سال پیش، برای فعالیت‌هایی مانند پخت و پز، گرم کردن و دفاع از خود از آتش استفاده می‌کرده‌اند. شواهد قبلی حاکی از این بود که انسان‌ها در اروپا آتش را بسیار دیرتر از این زمان، یعنی ۲۰۰ هزار سال پیش از این ایجاد کرده بودند. 

این تیم تحقیقاتی متشکل از چند دانشگاه مختلف، با استفاده از «روش‌های شیمی قانونی» برای شناسایی مولکول‌های سوخت ناقص، آتش سوزی در «ولدوکاروس ۲» یک سایت باستان‌شناسی در نزدیکی مادرید اسپانیا را پیدا کردند. 

دکتر کلایتون ماگیل که این پروژه را رهبری می‌کند، گفت: «ما شواهد قطعی از سوختن اشیا پیدا کرده‌ایم. این بقایا در قالب یک الگو به دست آمده‌ که نشان می‌دهد این انسان‌ها هستند که آتش را ایجاد و کنترل کرده‌اند. آنها همچنین از آتش برای پختن غذا یا دفاع از خود استفاده می‌کرده‌اند. الگوهای فضایی در آتش این را به ما می‌گوید که آنها در میان چیزی مانند یک خانه یا محل خواب، یک اتاق نشیمن یا آشپزخانه یا یک محوطه برای حیوانات احاطه شده بودند.»

مشخصات شیمیایی بقایای زغالی شده همچنین نشان می‌دهد که اجداد بشر انواع خاصی از هیزم را برای گرما یا به خاطر بدون دود بودنش انتخاب می‌کرده‌اند. 

ماگیل گفت که این یافته‌ها «بسیار هیجان‌انگیز» هستند و شکاف درک ما از آتش کنترل شده توسط انسان و توسعه انسانی را از بین می‌برد.

ماگیل ادامه داد: «این مهم است، زیرا گونه ما با مدل استفاده از آتش تعریف می‌شود. توانایی پختن غذا یکی از چیزهایی است که ما را از نظر تکاملی بسیار موفق کرده است. آتش همچنین از انسان‌ها محافظت و ارتباطات خانوادگی را تقویت می‌کند. ما اکنون شواهد قطعی و غیرقابل انکاری داریم که نشان می‌دهد انسان‌ها حدود ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه ما گمان می‌کردیم آتش را در اروپا روشن و کنترل کرده‌اند.»

 در مرحله بعدی این پروژه، تیم تحقیقاتی ابزارهای سنگی یافت شده در نزدیکی آتش‌گاه‌ها را مطالعه می‌کند تا تشخیص دهد که آیا این ابزارها به روش‌های خاصی در ساخت و کنترل آتش استفاده شده‌اند یا خیر. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در سطح جهانی، قدیمی‌ترین شواهد روشن از «ایجاد آتش تحت کنترل انسان» در شرق آفریقا حدود ۱.۵ میلیون سال پیش و در اسرائیل حدود ۷۹۰ هزار سال پیش به دست آمده است. در اروپا، در کشورهایی مانند مجارستان، فرانسه و آلمان شواهدی از ایجاد آتش به دست آمده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف تندیس خدای عشق در یونان باستان سوار بر دلفین متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش در ایتالیا

دانشمندان پس از ۲۰۰ سال موفق به رمزگشایی رساله باستانی بطلیموس شدند

«غمزه چشم سیاه»؛ رایج‌ترین رنگ چشم در سراسر جهان چیست؟