Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سرمایه‌گذاری بر انرژی خورشیدی؛ راهکار قطر برای رسیدن به اقتصاد سبز و پایدار

سرمایه‌گذاری بر انرژی خورشیدی؛ راهکار قطر برای رسیدن به اقتصاد سبز و پایدار
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکی از اهداف قطر آن است که تا سال ۲۰۳۰ بتواند ۲۴ درصد از انتشار آلاینده‌های کربنی بکاهد و ۲۰ درصد از برق مورد نیازش را با انرژی خورشید تولید کند.

آگهی

یکی از اهداف قطر آن است که تا سال ۲۰۳۰ بتواند ۲۴ درصد از انتشار آلاینده‌های کربنی بکاهد و ۲۰ درصد از برق مورد نیازش را با انرژی خورشید تولید کند.

سرمایه‌گزاری عمده در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی

تولید محصولات خورشیدی، طی سالهای اخیر در قطر اخیر رشد چشمگیری داشته‌، امری که مرهون میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری دولتی بر انرژی‌های تجدیدپذیر است. «مرکز پژوهشیِ انرژی و محیط زیستِ قطر» درواقع تسهیلات آزمایش و پژوهش دربارهٔ انرژی خورشیدی است. فضای ۳۵ هزار متری این این مرکز، آزمایشگاهِ‌ روشی است که بناست اقتصادی پاک‌تر و سبزتر بسازد.

قطر تمام سال آفتاب دارد و بلندای روزش در تابستان به ۱۴ ساعت می‌رسد. اما صرفِ اینها تولید انرژی خورشیدی را آسان نمی‌کند. 

دکتر بن فیگیس به‌یاری همکارانش مشغول پژوهش‌ دربارهٔ بهترین راه‌های بهره‌برداری از انرژی خورشیدند. او دربارهٔ چالش‌های تولید انرژی خورشیدی می‌گوید:‌«یکی از بزرگترین چالش‌هایی که در قطر و غالب مناطق کویری داریم مسئلهٔ غبار است. نتیجهٔ بررسی‌ نشان می‌دهد که اگر صفحات خورشیدی را ماهانه تمیز نکنیم ۱۵ درصد از تولیدشان به‌خاطر غبار کاسته می‌شود.»

روبات‌های تمیزکار هرچند روز یکبار صفحات خورشیدی را غبارروبی می‌کنند. نتیجهٔ بررسی‌ها نشان می‌دهد که کار روبات‌ها مفید بوده، هرچند آنها هم ممکن است از کار بیفتند یا روی صفحات خط بیندازند. که چنان‌که دکتر خوان لوپز گارسیا، مدیر واحد پژوهش این مرکز می‌گوید: «خطی که روی شیشه می‌افتد نور را می‌شکند و پراکنده می‌کند و همین از میزان نور مستقیم، و در نتیجه، از بازدهی دستگاه کم می‌کند.»

یورونیوز
پژوهشگاه انرژی خورشیدی در قطریورونیوز

راه‌اندازی مرکزی پژوهشی در زمینهٔ اقتصاد پایدار و حفظ زیست‌بوم

مرکز پژوهش و ترویجِ راهکار در بنیادِ قطر که سال گذشته با نام اِرثُنا گشایش یافت در زمینهٔ پژوهش زیست‌محیطی و اقتصادِ پایدار گامهای بزرگی برداشته است. دکتر گونزالو کاسترو دولاماتا، مدیر اجرایی این مرکز می‌گوید: «پایایی در مناطق گرم و خشک معنای کاملاً متفاوتی دارد. آب‌وهوای این کشورها نه استوایی است و نه معتدل. بنابراین پیامد تغییرات آب‌وهوایی بسیار شدید خواهد بود.»

گردانندگان این مرکز همچنین با برگزاری جلساتی حرف‌ها و انتظارات کنشگران جوان محیط زیست را شنیده‌اند، وی دراین‌باره می‌افزاید:‌ « آنها مصرانه می‌خواهند میراث‌دار زمین بهتری باشند و برای خواسته‌شان راه‌حل‌هایی هم دارند. پس قطعا در حل مسئله مؤثرند، و تلاش‌شان را ادامه می‌دهند که به‌نظرم بسیار مهم است، چون نسل کنونی جهان را به‌سوی شنیدن این حرف‌ها می‌برد.»

یورونیوز
جمع‌آوری منظم زباله‌های ساحلی از سوی داوطلبان در قطریورونیوز

آگاهی‌رسانی و ترغیب مردم به شرکت در طرح‌های زیست محیطی

اما طرح عملیات زیست‌محیطی دوحه، با نام اختصاری دیپ، برنامه‌ای است در راستای پاکیزه نگاه‌داشتن اماکن مختلف برای نسل‌های آینده. گروهی داوطلبِ آن شده‌اند که آگاهی دربارهٔ محیط زیست را افزایش دهند. خوزه سائسدو، مدیر این طرح می‌گوید:‌«حدود ۵-۶ سال است که مشغول این کاریم، و در این مدت ۱۱ هزار داوطلب را بسیج کرده‌ایم که بیشتر دانش‌آموز و دانشجویند.»

هر سال ۱۱ میلیون تن پلاستیک وارد آب‌ها می‌شود و اعضای گروه دیپ که تاکنون ۱۸۰ هزار کیلو زباله را از اماکن تفریحی و سواحل قطر جمع‌آوری کرده‌اند امیدوارند که تمیزکردن هر ساحل بر آگاهی عمومی نسبت به محیط زیست بیفزاید.

آکادمی قطر نیز برای آگاهی رسانی دراین‌زمینه از هنر بهره می‌گیرد. برای نمونه دانش‌آموزان بناست با اشیای جمع‌آوری‌شده از سواحل مجسمه جانوارانی نظیر فیل دریایی و لاک‌پشت بسازند. همچنین گروه «کنشگران، در عمل» که متشکل از نوجوانان دبیرستانی است کارزاری برای ممنوعیت استفاده از پلاستیک یک‌بارمصرف در قطر به‌راه‌انداخته است که مورد استقبال واقع شده است.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

چند درصد برق جهان از انرژی هسته‌ای تولید می‌شود و چرا اهمیت آن روز به روز بیشتر می شود؟

امارات یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان را افتتاح کرد

از رالی کویری تا موج‌سواری با باد؛ ورزش‌های پرهیجان در قطر