Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بورل: اتحادیه اروپا خریداران سوخت هندی تولید شده از نفت خام روسیه را هدف بگیرد

کامیون‌های حامل سوخت در آلمان
کامیون‌های حامل سوخت در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر مقابله با فروش دوباره نفت روسیه به اروپا به عنوان سوخت‌های تصفیه شده از جمله گازوئیل توسط هند تأکید کرد.

آگهی

هند پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ به یکی از خریداران اصلی نفت ارزان‌قیمت روسیه تبدیل شده است.

هند با خرید نفت ارزان‌قیمت روسیه و فروش آن در قالب سوخت‌های تصفیه‌شده به اروپا، به سود قابل توجهی دست یافته است. این مساله همچنین باعث شده است که هند در رقابت با پالایشگاه‌های نفت اروپایی که توان دستیابی به نفت خام ارزان‌قیمت روسیه را ندارند پیروز میدان باشد و سهم بیشتری از بازار را در این قاره به خود اختصاص دهد.

آقای بورل در گفتگو با روزنامه «فایننشال‌تایمز» وعده داد که این موضوع را روز سه‌شنبه با سوبرهمانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند در میان خواهد گذاشت.

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت: «اگر گازوئیل یا بنزینی که وارد اروپا می‌شود از هند می‌آید و با نفت روسیه تولید می‌شود، قطعاً دور زدن تحریم‌ها است و کشورهای عضو باید اقدام‌هایی را انجام دهند.»

آقای بورل گفت: «اینکه هند نفت روسیه را می‌خرد، طبیعی است ... اما اگر این کشور، مرکزی باشد که نفت روسیه در آن پالایش می‌شود و محصولات جانبی آن به ما فروخته می‌شوند ... ما باید اقدام کنیم.»

پالایشگاه‌های هند که پیشتر به ندرت نفت خام روسیه را به دلیل هزینه‌های حمل و نقل گران می‌خریدند، در سال مالی ۲۰۲۲/۲۰۲۳ (آوریل تا مارس) ۹۷۰ هزار تا ۹۸۱ هزار بشکه در روز از آن را خریداری کردند که بیش از یک پنجم کل واردات سوخت هند را تشکیل می‌دهد.

«روس‌نفت»، بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه با امضای قراردادی با پالایشگاه هندی «هند اویل» موافقت کرده است که صادرات نفت خود را به این کشور افزایش دهد.

داده‌های شرکت کپلر (Kpler) نشان می‌دهند که دو شرکت هندی «ریلاینس اینداستریز» و «نایارا انرژی» اصلی‌ترین خریداران نفت روسیه و صادرکنندگان سوخت‌های تصفیه شده هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هند پیش از حمله روسیه به اوکراین به طور متوسط روزانه ۱۵۴ هزار بشکه گازوئیل و سوخت جت به اروپا صادر می‌کرد، اما داده‌های Kpler نشان می‌دهند که پس از وضع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، واردات این سوخت‌های تصفیه شده اروپا از هند از ۵ فوریه سال جاری میلادی به ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

آقای بورل در گفتگوی جدید با تأکید بر جدی گرفتن راهکارها برای جلوگیری از ورود نفت روسیه به اروپا در شکل‌های مختلف، پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا خریداران سوخت‌های تصفیه شده هندی را که معتقد است از نفت خام روسیه مشتق می‌شوند، هدف قرار دهد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: "اگر آنها می‌فروشند، به این دلیل است که خریدارانی دارد. ما باید ببینیم چه فردی چنین محصولانی را خریداری می‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد صادرات نفتی روسیه از زمان آغاز جنگ اوکراین؛ خریداران کدام کشورها هستند؟

اروپا ممنوعیت سوخت‌های دیزلی و واردات فرآورده‌های نفتی پالایشی روسیه را اجرایی کرد

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست