Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

همزمان با مذاکرات صلح، سودان بار دیگر هدف بمباران هوایی قرار گرفت

جنگ در سودان
جنگ در سودان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پایتخت سودان در حالی بار دیگر شاهد بمباران و انفجار بود که دیپلمات‌های سعودی می‌گویند هیچ یک از طرفین در مذاکرات جده حاضر نیستند تساهلی در گفتگوها نشان دهند و به پیروزی خود در میدان نبرد اطمینان دارند.

آگهی

حملات هوایی بار دیگر پایتخت سودان را لرزاند در حالی‌که آخرین مذاکرات آتش‌بس در جده هیچ پیشرفتی نداشته و چشم‌انداز روشنی در انتظار آینده درگیری‌ها در خارطوم در دسترس نیست.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از دیپلمات سعودی می‌گوید که گزینه آتش‌بس دائمی روی میز نیست و مذاکرات تا روز دوشنبه هیچ پیشرفت عمده‌ای نداشته است چرا که هر دو طرف تصور می‌کنند قادر هستند در جنگ دشمن خود را شکست دهند. 

در خارطوم، پایتخت سودان چهار هفته است که ۵ میلیون نفر ساکن این شهر زیر آتش رگبار و گلوله و بمباران با ترس و وحشت روز خود را به شب می‌رسانند. هرچند در مواردی آتش‌بس‌های موقتی ایجاد شده اما عمر هیچ کدام از آنها به بیشتر از چند روز نکشیده است. یکی از ساکنان جنوب پایتخت سودان در این خصوص به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «امروز صدای حملات هوایی که به نظر می‌رسد از نزدیکی بازاری در مرکز خارطوم می‌آمد به گوش رسید. همه مردم ترسیده‌اند و اوضاع بسیار خطرناک است.» 

روا حمد که روز دوشنبه در یک پرواز تخلیه به قطر همراه با ۷۱ سرنشین دیگر موفق شد از سودان فرار کند از اوضاع نگران‌کننده در کشورش می‌گوید: «متاسفانه هیچ امنیتی وجود ندارد و مردم با کمبود همه چیز مواجه هستند. از کمبود آب، سوخت، دارو و پزشک گرفته تا حتی در دسترس نبودن تخت در بیمارستان‌ها.» 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده تا کنون در این نبردها بیش از ۷۵۰ نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۵ هزار نفر هم زخمی شده‌اند. سازمان ملل متحد نسبت به گسترش بحران انسانی پس از جنگ که تاکنون بیش از ۳۳۵ هزار نفر را آواره و ۱۱۷ هزار پناهنده به بار آورده هشدار داده است. 

مارتین گریفیث، مقام ارشد سازمان ملل در امور بشردوستانه، به جده عربستان سعودی سفر کرده است، جایی که دو طرف درگیر در سودان با یکدیگر مشغول مذاکره هستند. 

وزارت امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرده که این کشور برای ایجاد یک «زمان‌بندی مشخص در خصوص دستیابی به توافق برای توقف دائمی خصومت‌ها» به طرفین فشار می‌آورد. بر اساس این بیانیه قرار است مذاکرات در روزهای آینده ادامه یابد تا بتواند دست کم در خصوص توقف موثر و کوتاه مدت درگیری‌ها و همچنین تسهیل ارسال کمک‌ها به سودان اقدامات مفیدی شود. 

از اواسط ماه آوریل سال جاری میلادی، چندین توافق آتش  میان دو طرف درگیر اعلام اما به سرعت نقض شده است. در همین حال تلاش‌های میانجیگرانه نیز افزایش یافته است. اتحادیه آفریقا که در سال ۲۰۲۱ و پس از وقوع کودتا در سودان عضویت این کشور را تعلیق کرده بود به همراه بلوک منطقه‌ای آفریقای شرقی یا همان IGAD در حال فشار به طرفین درگیر هستند تا بتوانند گفتگوهای میانجیگرانه در این کشور را به پیش ببرند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین اتحادیه عرب روز یکشنبه بدون اشاره به جزئيات خواستار پایان دادن به خصومت‌ها و حفظ حاکمیت سودان شد. این در حالی است که کشورهای مختلف عرب در منطقه هر کدام از یک طرف درگیری حمایت می‌کنند. در حالی که مصر پشتیبان ارتش سودان است، امارات عربی متحده هم‌پیمان شبه نظامیان پشتیبانی سریع است. 

تمام این مولفه‌ها در کنار یکدیگر باعث شده تا چشم‌انداز روشنی در خصوص زمان پایان درگیری‌ها و نزاع در این کشور در دسترس نباشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه شبه نظامیان سودانی به محل فرمانده ارتش یورش بردند و بخش‌هایی از خارطوم را تصرف کردند؟

دبیرکل سازمان ملل «شکست جامعه جهانی» در جلوگیری از جنگ سودان را «تاسف‌بار» خواند

بحران و «شرایط بی‌سابقه» در سودان؛ سازمان ملل مسئول امور بشردوستانه خود را به منطقه فرستاد