سرگئی لاوروف: اتحادیه اروپا نیز مانند ناتو نظامی شده است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

وزیر خارجه روسیه می‌گوید تردیدی نیست که اکنون «تفاوت بسیار کمی» بین اتحادیه اروپا و ناتو وجود دارد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه هشدار داد که اتحادیه اروپا در راستای هدف خود برای مهار روسیه «با سرعت بی‌سابقه‌ای نظامی وتهاجمی» می‌شود.

او در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که تردیدی نیست که اکنون «تفاوت بسیار کمی» بین اتحادیه اروپا و ناتو وجود دارد.

آقای لاوروف افزود که اخیراً نیز هر دو نهاد بیانیه‌ای را امضا کرده‌اند تا ائتلاف نظامی ۳۱ عضوی ناتو، امنیت ۲۷ عضو سازمان سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا را تضمین کند.

منظور وزیر خارجه روسیه احتمالا بیانیه‌ای بوده که در ۱۹ ژانویه بطور مشترک از سوی اتحادیه اروپا و ناتو با موضوع «مشارکت استراتژیک» صادر شد و در چهارچوب آن اعلام شد که تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ میلادی «بزرگترین تهدید برای امنیت یورو‌-آتلانتیک در چند دهه اخیر» است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این بیانیه همچنین خواستار همکاری نزدیک‌تر اتحادیه اروپا و ناتو برای مقابله با تهدیدات امنیتی شد؛ اما هرگز اعلام نکرد که ناتو امنیت اتحادیه اروپا را تضمین خواهد کرد.

آقای لاوروف همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا جنگ اوکراین یک اشتباه محاسباتی بود؟ چراکه این حمله نه تنها به نگرانی‌های مسکو از گسترش ناتو پایان نداد بلکه باعث عضویت کشورهای جدیدی در این اتحاد نظامی شد» گفت: «ناتو هرگز قصد توقف ندارد و اگرچه پیش از این بارها به روسیه قول توقف توسعه ناتو داده شده بود، اما همه اینها دروغ بود.»

او افزود: «ارزیابی بی‌طرفانه‌ای که دانشمندان علوم سیاسی ما همچنین دانشمندان خارج از کشور انجام دادند، این بود که ناتو به دنبال تجزیه روسیه است.»

وی همچنین اضافه کرد که اما در عمل، سیاست‌های ناتو «ما را قوی‌تر و به هم نزدیک‌تر کرد».

مطالب مرتبط