باربی مبتلا به سندرم داون به بازار آمد

عروسک جدید مبتلا به سندرم داون باربی
عروسک جدید مبتلا به سندرم داون باربی   -  Copyright  AP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi

متل (Mattel)، بزرگترین شرکت اسباب‌بازی سازی جهان و سازنده عروسک‌های مشهور باربی، روز سه‌شنبه نخستین باربی مبتلا به سندرم داون را بازار عرضه کرد.

متل (Mattel)، بزرگترین شرکت اسباب‌بازی سازی جهان و سازنده عروسک‌های مشهور باربی، روز سه‌شنبه نخستین باربی مبتلا به سندرم داون را بازار عرضه کرد.  

این شرکت در بیانیه‌ای گفت جهت حصول اطمینان از این که  این عروسک‌ها به درستی نمایانگر ویژگی‌های اشخاص مبتلا به سندرم داون هستند، در طراحی و تولیدشان با انجمن ملی سندرم داون ایالات متحده همکاری کرده است. 

علاوه بر نمایش ویژگی‌های ظاهری افراد مبتلا به سندرم داون، لباس‌های این باربی‌ها نیز حامل مفاهیم ویژه‌ای است. 

لباس آبی و زرد این عروسک‌ها به همراه نقش پروانه بر آن‌ها نمایانگر نمادهای‌آگاهی بخش درباره سندرم داون  و سه نشانی که بر گردنبند آن‌ها نقش بسته به آین معنا است که افراد مبتلا به سندرم داون سه نسخه از کروموزوم بیست و یکم خود دارند. همچنین این باربی‌ها ارتوزها مچ پا به تن دارند. برخی از مبتلایان به سندرم داون چنین آرتوزهایی به پا می‌کنند. 

کندی پیکارد، مدیرعامل انجمن ملی سندرم داون ایالات متحده می‌گوید: «این که افراد جامعه ما برای نخستین بار می‌توانند با عروسک‌هایی شبیه به خودشان بازی کنند، برای ما بسیار معنادار است.»

النور لالو، نویسنده فرانسوی مبتلا به سندرم داون می‌گوید: «این که این باربی درست مثل من در اجتماع توانسته است جایگاه خود را در میان عروسک‌ها بیابد بسیار خوشایند است. من می‌خواهم تجربه‌هایم را با دنیا به اشتراک بگذارم و نشان دهم که با سندرم داون هم می‌توان شاد زیست.»

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها، سندرم داون «شایع‌ترین بیماری کروموزومی» شناخته شده در ایالات متحده است. سالانه حدود شش هزار کودک مبتلا به این سندرم در سراسر آمریکا متولد می‌شوند.

باربی‌های جدید متل که نماینده افرادی مبتلا به سندرم داون هستند، بخشی از خط تولید جدید این شرکت با عنوان فشیونیستا در سال ۲۰۲۳ هستند. از عروسک‌های پیشین این خط تولید می‌توان به یک عروسک‌ «کن» با پای مصنوعی، یک عروسک باربی با سمعک و عروسک‌‌های مبتلا به بیماری پوستی پیسی اشاره کرد.

لیزا مک نایت، معاون مدیر عامل متل گفت: «ما مفتخریم که در جهت انعکاس بهتر جهان پیرامونمان و پیشبرد تعهدمان در ترویج احترام به تفاوت‌ها، عروسک‌های باربی مبتلا به سندرم داون را تولید کردیم.»

مطالب مرتبط