جو بایدن رسما برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام نامزدی کرد

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا رسما اعلام کرد که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ نامزد می‌شود. آقای بایدن در پیامی ویدیویی با اعلام برنامه‌های خود برای دور دوم ریاست جمهوری گفت: «این لحظه ماست. بیایید کار را تمام کنیم، می‌دانم که می‌توانیم.»

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا رسما اعلام کرد که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ نامزد می‌شود. آقای بایدن در پیامی ویدیویی با اعلام برنامه‌های خود برای دور دوم ریاست جمهوری گفت: «این لحظه ماست. بیایید کار را تمام کنیم، می‌دانم که می‌توانیم.» 

بایدن که یکی از سیاستمداران سالخورده آمریکا به شمار می‌رود، امیدوار است مردم این کشور یک بار دیگر به او اعتماد کنند و اجازه دهند برای چهار سال دیگر او در کاخ سفید بماند. 

چنانچه او در انتخابات بعدی نیز پیروز شود، در پایان دوره دوم ریاست جمهوری ۸۶ ساله خواهد شد و همین مسئله بر نگرانی‌های دموکرات‌ها در خصوص  حمایت احتمالی افکار عمومی از او افزوده است. 

نتایج نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از رای‌دهندگان دموکرات ترجیح می‌دهند او دیگر نامزد نشود و این مسئله بیش از همه به نگرانی‌ها در خصوص سن بالای او و حواس‌پرتی‌هایی که گاها در حین سخنرانی‌های خود بروز داده بر می‌گردد. 

بایدن از ابتدای حضور در قدرت، تمرکز خود را به شکل ویژه‌ای روی مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ و کنترل آن گذاشت و در این زمینه عملکرد نسبتا موفقی هم داشت و حالا در حالی برای انتخابات بعدی اعلام نامزدی می‌کند که دیگر از شرایط اضطراری مربوط به سال ۲۰۲۰ و ۲۰۱ میلادی در خصوص مبارزه با ویرس کرونا خبری نیست.

با این حال او در سال ۲۰۲۰ در حالی موفق شد پیروز انتخابات شود که انتقادها و نفرت‌ها نسبت به دونالد ترامپ در جامعه به‌شدت دوقطبی شده آمریکا شدت گرفته بود و بسیاری از کسانی که به معاون پیشین اوباما رای داند، تنها برای خلاص شدن از دست دونالد ترامپ تصمیم گرفتند جو بایدن را به عنوان رئيس جمهوری آتی خود برگزینند. 

جو بایدن هنگامی که ۷۸ سال سن داشت، سوگند ریاست جمهوری را یاد کرد تا به عنوان پیرترین رئيس جمهوری تاریخ ایالات متحده وارد کاخ سفید شود. رونالد ریگان با ۷۷ و دونالد ترامپ با ۷۴ سال سن در هنگام ادای سوگند ریاست جمهوری، دیگر روسای جمهوری سالخورده آمریکا به شمار می‌روند. 

همین مسئله سایه‌های تردید را بر نگاه رای دهندگان آمریکایی گسترده و بسیاری معتقدند حزب دموکرات باید فرد دیگری را به جای بایدن برای این دوره معرفی کند. 

حتی در سال ۲۰۲۰ میلادی در جریان برگزاری کمپین انتخابات ریاست جمهوری نیز بسیاری از جو بایدن به عنوان یک رئيس جمهور تک دوره‌ای یاد می‌کردند که فضا را برای معاون خود در انتخابات ۲۰۲۴ فراهم می‌کند. 

در آن زمان دموکرات‌ها در پاسخ به انتقادات در خصوص سن بالای جو بایدن، این استدلال را مطرح می‌کردند که با توجه به جدی بودن خطر پیروزی دوباره دونالد ترامپ، باید کسی وارد میدان شود که بتواند او را شکست دهد و در این ۴ سال با تلاش‌های لازم، فردی که احتمالا معاون بایدن خواهد بود، برای حضور در انتخابات ۲۰۲۴ آماده خواهد شد. 

با این حال کامالا هریس در طول این چهار سال نتوانست عملکرد چندان قابل توجهی نشان دهد و بیشتر شخصیتی در سایه بود که نشان داد نمی‌تواند موج حامیان قابل توجهی در میان رای‌دهندگان آمریکایی ایجاد کند. 

یک نظرسنجی تازه که از سوی آسوشیتدپرس صورت گرفته نیز نشان می‌دهد که تنها ۴۷ درصد از دموکرات‌ها می‌خواهند بایدن برای دور دوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. این در حالی‌است که این عدد در ماه فوریه ۳۷ درصد بوده و لغزش‌های لفظی و تلوتلو خوردن‌های فیزیکی او در این مدت، به خوراکی مناسب برای جمهوری خواهان تبدیل شد تا سلامت فیزیکی و عقلی او را زیرسوال ببرند و او را به عنوان فردی نامناسب برای تصدی مقام ریاست جمهوری ایالات متحده معرفی کنند. 

بایدن البته همواره مدعی است که هیچ مشکل سلامتی ندارد و در صحت کامل به انجام وظایف خود می‌پردازد. پزشکان کاخ سفید نیز او را سالم توصیف کرده و می‌گویند که او برای انجام مسئولیت‌های خود در کاخ سفید سلامتی لازم را دارد. 

برای پیروزی دوباره بایدن، دموکرات‌ها ضمن از بین بردن تردیدها در میان رای‌دهندگان آمریکایی باید بار دیگر اتحاد بین جوانان، سیاه‌پوستان و زنان را پشت سر جو بایدن ایجاد کنند و اجازه ندهند که جمهوری‌خواهان از این ظرفیت بهره ببرند. اما به نظر نمی‌رسد با توجه به تردیدهایی که در خصوص بایدن وجود دارد این کار ساده‌ای باشد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در جبهه مقابل، وضعیت در میان جمهوری‌خواهان هم هنوز چندان روشن نیست. دونالد ترامپ هرچند اعلام نامزدی کرده اما پرونده قضایی او پیرامون اتهامات مربوط به استورمی دنیلز در جریان است و مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظار این میلیاردر جنجالی خواهد بود. 

ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا از دیگر گزینه‌هایی است که در ماه‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و برخی از جمهوری‌خواهان از او به عنوان گزینه نهایی این حزب برای حضور در انتخابات ۲۰۲۴ یاد می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن در جریان مراسم نظامی نقش بر زمین شد

قانون منع ایرانی‌ها و شهروندان برخی کشورهای دیگر از مالکیت بر زمین‌های فلوریدا جنجال‌آفرین شد

نخستین واکنش رهبران اروپایی به نتیجه انتخابات آمریکا؛ «مردم حرفشان را زدند»