ایالات متحده ادعای ایران درباره هشدار به زیردریایی آمریکایی در خلیج‌ فارس را دروغ خواند

عبور یک زیردریایی آمریکا با سوخت اتمی از کانال سوئز به تاریخ هفتم آوریل ۲۰۲۳
عبور یک زیردریایی آمریکا با سوخت اتمی از کانال سوئز به تاریخ هفتم آوریل ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرمانده تیموتی هاوکینز: «امروز یا حتی اخیرا، هیچ زیردریایی آمریکایی از تنگه هرمز عبور نکرده است و این ادعا نشان‌دهنده نشر فزاینده اطلاعات نادرست از سوی ایران است.»

آگهی

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، ادعای مقامات نظامی ایران در مورد هشدار به یک زیردریایی آمریکایی در تنگه هرمز را «اطلاعات نادرست» خواند و این اظهارات را تکذیب کرد.

فرمانده تیموتی هاوکینز در توضیح این ماجرا به خبرگزاری رویترز گفت: «امروز یا حتی اخیرا، هیچ زیردریایی آمریکایی از تنگه هرمز عبور نکرده است و این ادعا نشان‌دهنده نشر فزاینده اطلاعات نادرست از سوی ایران است.»

او تاکید کرد که انجام چنین اقداماتی از سوی ایران «کمکی به امنیت و ثبات دریایی منطقه نمی‌کند».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ادعای ایران

شهرام ایرانی، فرمانده نیروهای دریایی ایران روز پنج‌شنبه ادعا کرد که نیروی دریایی کشور، یک زیردریایی آمریکایی را هنگام ورود به خلیج فارس «با انجام مانورهای ایذایی مجبور به آمدن بر سطح آب» کرده تا در سطح آب از تنگه عبور کند.

او گفت که این «زیردریایی در سکوت کامل و در زیر آب، در حال نزدیک شدن و عبور بود که زیردریایی تمام ایرانی فاتح آن را رصد کرد و با انجام مانورهای ایذایی مجبورش کرد که به سطح آب بیاید».

فرمانده نیروهای دریایی ایران همچنین افزود که این زیردریایی «تا حدودی به آب‌های سرزمینی ایران نزدیک شده بود»؛ از این‌رو هشدارهای لازم به زیردریایی داده شد و درنهایت همراه یک اسکورت مسیر خود را تغییر داد.

او همچنین گفت که «این کار خطرناک زیردریایی آمریکایی را به مراجع بین‌المللی» منعکس خواهند کرد.

نیروی دریایی ایالات متحده، در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرده بود که زیردریایی فلوریدا با سوخت اتمی و مجهز به موشک‌های هدایت شونده، برای پشتیبانی از ناوگان پنجم آمریکا در بحرین عازم عملیات شده است.

نیروهای ایرانی و آمریکایی در گذشته نیز چندین تقابل را با یکدیگر تجربه کرده بودند. در اوایل آوریل، نیروی دریایی ایران اعلام کرد که یک هواپیمای شناسایی آمریکایی را در خارج از دهانه خلیج فارس شناسایی کرده و نسبت به آن هشدار داده است.

در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز ایران یک پهپاد آمریکایی را که گفته بود بر فراز مناطق جنوبی کشور در حال پرواز بود، سرنگون کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت آمریکایی از غرق شدن زیردریایی ایران در خلیج فارس؛ اسرائیل فاش کرد، چین و روسیه سرپوش گذاشتند

زیردریایی هسته‌ای آمریکا پس از ۶ سال بار دیگر در کره جنوبی پهلو گرفت

انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران آغاز شد