در بحبوحه جنگ؛ عبور یک شهاب‌سنگ از آسمان اوکراین شهروندان را وحشت زده کرد

meteor
meteor   -  Copyright  Zack Lawler/AP
نگارش از یورونیوز فارسی

مقامات اوکراین ابتدا فکر کردند یک ماهواره ناسا که از مدار خارج شده، در حال برخورد به اوکراین است. اما نهایتا اعلام شد که یک شهاب‌سنگ از آسمان اوکراین عبور کرده است

شهروندان اوکراینی چهارشنبه شب و برای چند ثانیه، یک توده نورانی که بسیاری را وحشت زده کرد، در آسمان مشاهده کردند. 

به جز حمله روسیه، گمانه زنی‌ها براین بود که یکی از ماهواره‌های ناسا از مدارش خارج شده و در حال برخورد به زمین است. مقامات شهر اوکراین هم ابتدا گفتند که یکی از ماهواره های ناسا، موسوم به «رهسی» از مدارش خارج و به اوکراین نزدیک شده است. 

اما آژانس فضایی ایالات متحده (ناسا) می‌گویند اگرچه ماهواره مورد نظر مقامات اوکراینی یا همان «رهسی» در سال ۲۰۱۸ از مدار خارج شده، اما به هیچ وجه شامگاه چهارشنبه در نزدیکی اوکراین نبوده است و بقیه ماهواره‌ها نیز همچنان در مدارشان هستند.

سرانجام مقامات فضایی اوکراین پس از بررسی‌های گسترده اعلام کردند که احتمالا شهاب سنگی در آسمان کی‌یف و دیگر شهرهای اوکراینی دیده شده است. 

نیروی هوایی اوکراین در ساعات اولیه اعلام کرده بود که بی‌تردید تهدیدی از سوی روسیه متوجه شهروندان نیست. 

این توده نورانی در ساعت ده شب به وقت محلی در آسمان کی‌یف دیده شد. 

سرگئی پاپکو، رئیس نیروهای نظامی در کی‌یف اعلام کرد که هشدار ضدهوایی‌های شهر در زمان ورود این توده نورانی فعال شده اما «شلیکی» صورت نگرفته است. 

 یوری ایحنات، سخنگوی نیروی هوایی ارتش اوکراین نیز به تلویزیون دولتی این کشور گفت که این «توده نورانی بر فراز کشور همسایه، بلاروس در شمال اوکراین هم دیده شده است.»

مطالب مرتبط