دفاع رقیب اصلی اردوغان از کردهای ترکیه؛ «انگ زدن دسته جمعی به کردها از سوی دولت شرم آور است»

Kilicdaroglu
Kilicdaroglu Copyright Burhan Ozbilici/AP
Copyright Burhan Ozbilici/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمال قلیچداراوغلو، که در نظرسنجی های انتخاباتی از اردوغان پیشی گرفته است می گوید هرگاه دولت کنونی «می‌بیند در حال شکست در انتخابات است با انگ زدن دسته جمعی به کردها آنها را تروریست می‌خواند.»

آگهی

کمال قلیچداراوغلو، رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و شانس مهم پیروزی در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور روز سه‌شنبه با دفاع از حقوق کردها، آقای اردوغان را به «افزایش تنش های قومی برای منافع سیاسی» متهم کرد.

حمایت کمال قلیچداراوغلو از کردهای ترکیه بی‌سابقه نیست اما از زبان سیاستمداری به محبوبیت او نشان می‌دهد که امکان دارد پس از انتخابات ماه مه تحولات زیادی در این کشور رخ دهد.

اردوغان و حامیانش هفته هاست که مخالفان دولت را وابسته به شبه نظامیان کرد گروه حزب کارگران کردستان، پ کا کا، می‌خوانند.

نظرسنجی‌ها نشان می ‌هند که قیلیچداراوغلو نامزد ائتلاف ۶ حزب مخالف دولت ترکیه تا امروز بیشترین شانس را برای احراز پست ریاست جمهوری دارد. رای گیری کمتر از یکماه دیگر، در چهاردهم ماه مه برگزار می شود.

کمال قلیچداراوغلو با دفاع از کردهای ترکیه نشان داد که می‌تواند خطر بزرگی برای پیروزی اسلام گرایان و محافظه کاران وابسته به دولت رجب طیب اردوغان در انتخابات آتی باشد. 

کمال قلیچداراوغلو ضمن دفاع از کردهای ترکیه در پیام ویدئویی که منتشر کرد، گفت: «در حال حاضر با میلیون‌ها کرد به عنوان تروریست رفتار می‌شود. هرگاه ما در مورد انتخابات صحبت می کنیم، هر زمان که کاخ (ریاست جمهوری) ببیند که در انتخابات شکست خواهد خورد، یک انگ جمعی و اتهام زنی به کردها به عنوان تروریست آغاز می شود. این شرم آور است.»

حملات آقای اردوغان و هواداران او به مخالفان دولت زمانی بیشتر شد که حزب در حال انحلال کردها، حزب دموکراتیک خلق‌ها، (HDP)، بطور ضمنی از کمال قلیچداراوغلو حمایت کرد. حامیان اردوغان و حزب عدالت و توسعه می گویند که اعضای این حزب با «تروریست‌های حزب کارگران کردستان» در ارتباط هستند. در آخرین انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، حزب دموکراتیک خلق‌ها بیش از ده درصد آرا را به دست آورد.

کمال قلیچداراوغلو وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری رقیب‌های سیاسی اردوغان را از زندان آزاد کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تانک ملی رو کرد

انتخابات ترکیه؛ نگرانی رسانه‌ نزدیک به حزب حاکم از اتحاد احزاب مخالف اردوغان

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟