انتخابات ترکیه؛ نگرانی رسانه‌ نزدیک به حزب حاکم از اتحاد احزاب مخالف اردوغان

انتخابات ترکیه
انتخابات ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه دیلی صباح، نزدیک به حزب عدالت و توسعه در مطلبی با انتقاد از تلاش‌های صورت گرفته از سوی احزاب اپوزوسیون برای شکست اردوغان، ابراز نگرانی کرده که این روند می‌تواند فضای کشور را دو قطبی کند

آگهی

با نزدیک‌ شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، تلاش‌ها و تحرکات جریان‌های مختلف سیاسی در این کشور نیز برای جذب بیشتر آرای عمومی افزایش یافته است. 

روزنامه «دیلی صباح» نزدیک به دولت این کشور در همین خصوص در تحلیلی به شرایط سیاسی و انتخاباتی پرداخته و می‌نویسد: «انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۳ ترکیه در واقع به فضایی برای تمایز میان «ما» و «آنها» تبدیل شده و این شرایط باعث شده که قطبی شدن در سپهر سیاسی کشور اجتناب‌ناپذیر باشد. در واقع به دلیل ایجاد ائتلاف و اتحاد ملت حول محور «ضد اردوغانیسم» قطب‌بندی‌ها در کشور پس از دو دهه شدیدتر و گسترده‌تر می‌شود.»

این روزنامه نزدیک به اردوغان که از شکل‌گیری ائتلاف یکپارچه مخالفان علیه رئيس جمهوری کنونی ترکیه نگران و خشمگین است، در ادامه این مطلب خود به «کمال قلیچدار اوغلو» حمله کرده و نامزد واحد اپوزوسیون را به ناکارآمدی و ضعف در عملکرد متهم کرده است. روزنامه «دیلی صباح» در ادامه مطلب خود می‌نویسد: «برکسی پوشیده نیست که قلیچدار اوغلو رکورد خود را در زمینه مقصر دانستن دولت در همه مشکلات شکست و حتی سیل در شانلی اورفای را هم به دولت نسبت می‌دهد و می‌گوید ما به پایان شر نزدیک شده‌ایم.» 

دیلی صباح در ادامه این یاداشت به اتحاد دانشگاهیان و شخصیت‌های رسانه‌ای مخالف اردوغان اشاره کرده و می‌نویسد: «این دانشمندان علوم سیاسی تمام چیزهایی که درباره پوپولیسم و نظام‌های اقتدارگرا نوشته شده را به کار بسته‌اند تا اثبات کنند دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه حتی از یک حکومت تک حزبی نیز بدتر است. همچنین برخی دیگر نیز قلیچدار اوغلو را به عنوان یک نیروی سیاسی مثبت تعریف و او را در مقابل اردوغان که آن‌را یک نیروی منفی در روند سیاسی ترکیه معرفی کرده‌اند، قرار می‌دهند. همچنین برخی از مخالفان دولت در این مدت تلاش کرده‌اند مردم را با استراتژی همیشگی ایجاد ترس نگران کنند و به این انگاره‌ها دامن بزنند که اگر اردوغان در انتخابات پیروز شود، کشور باز هم از اروپا دورتر خواهد شد و شرایط خطرناک و جبران‌ناپذیری در ترکیه مشاهده می‌شود.» 

نگرانی‌های این رسانه نزدیک به دولت در حالی مطرح می‌شود که نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد رجب طیب اردوغان حدود ۱۰ درصد از قلیچدار اوغلو عقب افتاده است. این نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهد که بلوک اپوزوسیون موسوم به اتحاد ملت، در نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات پارلمانی هم، دست‌کم ۶ درصد از حزب عدالت و توسعه اردوغان و متحدانش پیش افتاده است. 

حزب دموکراتیک خلق‌ها متعلق به کردها نیز به راحتی توانسته‌اند حداقل ۱۰ درصد آرای لازم برای ورود به پارلمان را کسب کنند و این بدان معنا خواهد بود که این حزب مخالف اردوغان هم می‌تواند در پارلمان آینده ترکیه حضور داشته باشد. 

«دیلی صباح» در بخش دیگری از مقاله خود با انتقاد از احزاب اپوزوسیون، تبدیل کردن این انتخابات به مسئله بقا و زندگی را راهبردی غلط توصیف کرده که می‌تواند فضای دوقطبی را در کشور شدت بخشد. اشاره این رسانه نزدیک به اردوغان در واقع به تلاش‌هایی است که احزاب مخالف عدالت و توسعه برای جذب بیشتر آرای افکار عمومی انجام داده و مردم را دعوت می‌کنند تا برای پایان دادن به حکومت «دیکتاتوری اردوغان» پای صندوق‌های رای بروند. 

با وجود تمام نظرسنجی‌ها، رقابت‌های انتخاباتی تا آخرین روزها می‌تواند شاهد تغییرات عمده‌ای باشد و رای‌دهندگان مردد و خاکستری که هنوز تصمیم خود را برای رای دادن نگرفته‌اند ممکن است با مشاهده تحولات در ایام منتهی به انتخابات تصمیم بگیرند که به یکی از نامزدهای حاضر رای دهند و این مسئله به نسبت اندازه قشر خاکستری می‌تواند تاثیر قابل توجهی در نتیجه پایانی انتخابات داشته باشد. 

به همین دلیل احزاب مخالف تلاش کرده‌اند در فضای سیاسی و انتخاباتی ترکیه، دوگانه «خیر و شر» را بین اردوغان و مخالفانش ایجاد کنند تا مردم را به رای دادن به قلیچدار اوغلو تشویق نمایند. این مسئله‌ای است که به شدت از سوی «دیلی صباح» مورد انتقاد قرار گرفته است: «ائتلافی که به دنبال بسیج ایدئولوژیک مردم از روی خشم است و خیر و شر سازی موقتی را پی گرفته، باید پاسخ دهد که قصد دارد برای رسیدگی به مشکلات فوری کشور چه اقداماتی انجام دهد. توجه به وضعیت اقتصاد ترکیه، شرایط مدیریت ریسک و بحران همچنین سیاست خارجی موضوعاتی هستند که بیشتر توجه افکار عمومی را به خود جلب می‌کنند.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به هر ترتیب، در حالی ترکیه به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شود که رجب طیب اردوغان احتمالا سخت‌ترین دوران سیاسی خود را تجربه می‌کند. 

او همواره به حمایت طبقات سنتی و مذهبی ترکیه متکی بوده است اما اکنون افزایش مشکلات اقتصادی و کم‌ارزش شدن پول ملی همچنین افزایش بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله اخیر، حتی در میان این طبقات هم نسبت به کارآمدی دولت اردوغان تردیدهای جدی وارد کرده است. 

به این ترتیب این نیروهای «اپوزوسیون» هستند که نشان خواهند داد آیا می‌توانند با اتحاد خود همچنین ارائه برنامه‌های قابل قبول برای اکثریت افکار عمومی، مرد قدرتمند ترکیه را شکست دهند یا رجب طیب اردوغان که از سال ۲۰۰۳ در این کشور قدرت را به دست دارد موفق خواهد شد باز هم از یک بحران دیگر به سلامت عبور کند و دوران حکمرانی خود را طولانی‌تر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفاع رقیب اصلی اردوغان از کردهای ترکیه؛ «انگ زدن دسته جمعی به کردها از سوی دولت شرم آور است»

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟