چرا بیماری‌های قلبی و عروقی برخلاف تصور رایج زنان جوان را هم تهدید می‌کند؟

خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در میان زنان جوان
خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در میان زنان جوان Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته دانشمندان هرچند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در میان زنان زیر ۳۵ سال رو به افزایش است اما در این زمینه اطلاع‌رسانی درستی صورت نمی‌گیرد.

آگهی

متخصصان بیماری‌های قلبی و عروقی هشدار می‌دهند که نحوه زندگی زنان جوان می‌تواند آنها را در معرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار دهد. 

این در حالی که به گفته دانشمندان هرچند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در میان زنان زیر ۳۵ سال رو به افزایش است اما در این زمینه اطلاع‌رسانی درستی صورت نمی‌گیرد. 

از مصرف سیگار، تحرک پائین، استرس و قرص‌های پیشگیری از بارداری به عنوان عواملی یاد می‌شود که زنان جوان را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌دهد. 

کاترین مونپر، متخصص بیماری‌های قلبی و عروقی در فرانسه در این باره می‌گوید: «عوامل خطرپذیری مانند سیگار و تحرک پائین باعث می‌شوند زنان ساختار ایمنی خود را که به طور طبیعی به دلیل هورمون‌های استروژن تا یائسگی حفظ می‌کنند از دست بدهند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی تاکید می‌کند که مصرف سیگار یکی از عوامل اصلی خطر ابتلای زنان جوان به انواع بیماری قلبی و عروقی از جمله فشار خون بالا، سکته قلبی و سکته مغزی است. کاترین مونپر گفت: «خطر سیگار در شرایط مصرف برابر آن بین زنان و مردان برای خانم‌ها ۲۵ درصد بیشتر است.»

این در حالی است که بسیاری از زنان جوان از خطر مصرف سیگار و نقش آن در ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی بی‌اطلاع یا کم‌اطلاع هستند. یکی دیگر از عواملی که خطر ابتلا به این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد افزایش وزن ناشی از کم‌تحرکی است. 

از سوی دیگر قرص‌های هورمونی پیشگیری از بارداری اغلب در صورت مصرف سیگار، اضافه وزن و ابتلا به دیابت و میگرن نباید مورد استفاده قرار گیرند. این در حالی است که بسیاری از زنان یا از این موضوع بی‌اطلاع هستند یا آن را نادیده می‌گیرند.

زنان در دوران بارداری و پس از بارداری نیز باید در زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی تحت نظر باشند. با این حال اغلب آنها از افزایش خطر ابتلا به این بیماری‌ها در دوره باداری و پسابارداری بی‌اطلاع هستند. 

به گفته دانشمندان برخی از اختلال‌ها مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و آندومتریوز نیز در افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی تاثیرگذار هستند. متخصصان بیماری قلبی و عروقی بر این باور هستند از هر ۱۰ مورد ابتلای زنان جوان به این بیماری‌ها هشت مورد قابل پیشگیری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا مبتلا به فشار خون بالا هستید؟ شما احتمالا با شریک زندگی خود همدردید

کاهش ۲۰ درصدی خطر بیماری قلبی با هزینه هفتگی ۷۰ هزار تومانی؛ شناسایی فواید تازه آووکادو

رابطه تغییرات اقلیمی و ناپدید شدن شهاب‌سنگ‌ها؛ زیان جبران‌ناپذیری که علم بشر می‌بیند