Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افشای اطلاعات محرمانه پنتاگون؛ آمریکا از متحدان و دشمنانش «جاسوسی» می‌کند

پنتاگون
پنتاگون Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از اسناد محرمانه وزارت دفاع ایالات متحده طی چند هفته گذشته افشا و به صورت آنلاین منتشر شده است. این اسناد که دریچه‌ای به روی نحوه جاسوسی ایالات متحده از متحدان و دشمنانش می‌گشاید، مقامات این ابرقدرت را عمیقا نگران ایجاد مخاطره برای منابع حساس و اختلال در روابط خارجی آمریکا کرده است.

آگهی

برخی از اسناد محرمانه وزارت دفاع ایالات متحده طی چند هفته گذشته افشا و به صورت آنلاین منتشر شده است. این اسناد که دریچه‌ای به روی نحوه جاسوسی ایالات متحده از متحدان و دشمنانش می‌گشاید، مقامات این ابرقدرت را عمیقا نگران ایجاد مخاطره برای منابع حساس و اختلال در روابط خارجی آمریکا کرده است.  

مدارک افشا شده پنتاگون حاوی جزئیاتی از سیستم دفاع هوایی اوکراین گرفته تا سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل (موساد) است. مقامات آمریکایی در حال تکاپو برای کشف منشا درز این اطلاعات هستند و برخی کارشناسان معتقدند به دلیل گستردگی اطلاعات افشا شده احتمال نشر این اسناد از سوی یک مقام آمریکایی بالاتر از احتمال افشای آن‌ها از سوی یکی از متحدان ایالات متحده است.

میشل مالروی، یکی از مقاقات ارشد سابق پنتاگون می‌گوید: «در حال حاضر تمرکز ما بریافتن منبع نفوذ آمریکایی است. زیرا بسیاری از اسناد تنها در اختیار ایالات متحده بوده است.»

بنابر اظهارات مقامات ایالات متحده، برخی از این اسناد «به نظر معتبر» افشا کننده میزان گستردگی استراق سمع جاسوسان آمریکایی از متحدان کلیدی خود از جمله کره جنوبی، اسرائیل و اوکراین است. 

برخی دیگر نیز از میزان نفوذ ایالات متحده در وزارت دفاع روسیه و گروه نظامی واگنر پرده بر می‌دارد. این نفوذها که عمدتا از طریق ارتباطات رهگیری شده و یا منابع انسانی به دست آمده‌اند و اکنون با افشای آن‌ها می‌توانند قطع و یا در معرض خطر قرار گیرند.   

برخی دیگر از این اسناد آشکار کننده نقاط ضعف کلیدی نیروهای اوکراینی در مواردی چون تسلیحات، پدافند هوایی و تعداد و آمادگی نظامی نفرات در لحظات حساس درگیری‌ها است. این درحالی است که ارتش اوکراین سرگرم آماده‌سازی برای انجام ضد حمله‌هایی علیه روسیه است.  

یک منبع نزدیک به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید که در پی افشای اسناد محرمانه پنتاگون، کی‌یف در حال حاضر بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و نقشه‌های نظامیش را تغییر داده است.  

مقامات آمریکایی می‌گویند که تحقیقات برای یافتن منبع افشای این اطلاعات هنوز در مراحل اولیه است. آن‌ها احتمال دست‌داشتن روسیه در این افشاگری را رد نمی‌کنند. 

این انتشار اسناد اطلاعاتی پنتاگون بزرگترین افشای اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا از سال ۲۰۱۳ است. در آن سال ۷۰۰ هزار سند، ویدیو و پیام‌های محرمانه دیپلماتیک آمریکا افشا و در سایت ویکی‌لیکس منتشر شد.

دو مقام آمریکایی روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری رویترز احتمال این‌که این اسناد برای گمراه کردن بازرسان در مورد منشا آن‌ها یا انتشار اطلاعات نادرست در جهت آسیب رساندن به منافع امنیتی آمریکا منتشر شده باشند را رد نکردند. 

پنتاگون روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال بررسی اعتبار اسنادی عکس‌برداری شده است که «به نظر می‌رسد حاوی مطالبی حساس و بسیار طبقه‌بندی شده هستند.»  

دادگستری ایالات متحده نیز تحقیقاتی جنایی را حول این پرونده آغاز کرده است.

یکی از این اسناد که مربوط به ۲۳ فوریه است و با عنوان محرمانه دسته بندی شده است، جزئیاتی در رابطه با از کار افتادن سیستم دفاعی اس ۳۰۰ اوکراین با میزان استفاده کنونی پیش از روز دوم ماه مه ارائه می‌کند. چنین اطلاعات حفاظت شده‌ای می‌تواند مورد استفاده نیروهای روس قرار گیرد. 

اوکراین اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور برای پیشگیری از افشای مجدد چنین اطلاعاتی روز جمعه با مقامات ارشد امنیتی این کشور ملاقات کرده است. 

تحت نظر گرفتن متحدان

سند دیگری که به صورت «فوق محرمانه» دسته‌بندی شده و از سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا به دست‌آمده است نشان می‌دهد که سازمان اطلاعاتی موساد اعتراضات اخیر مردم اسرائیل را علیه برنامه‌های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این‌کشور مبنی بر تشدید کنترل بر دادگاه عالی، حمایت کرده است.

در این سند که نشان دهنده جاسوسی آمریکا از یکی از متحدان اصلیش در خاورمیانه است آمده که ایالات متحده این موضوع را از طریق سیگنال‌های اطلاعاتی خود دریافته است.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای در روز یکشنبه این موضوع را «کذب و بی‌پایه و اساس» توصیف کرد.

سند دیگری جزئیات گفتگوهای داخلی میان مقامات ارشد کره جنوبی را در مورد فشارهای ایالات متحده بر سئول در جهت کمک به تامین تسلیحات برای اوکراین به رغم سیاست کره جنوبی مبنی بر عدم انجام این کار به نمایش می‌گذارد.

آگهی

دفتر یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد که بررسی اعتبار اسناد در اولویت است و از آمریکا درخواست کرد تا درصورت تأیید جزئیات، اقدامات «مناسب» را انجام دهد.

جاسوسی از دشمنان

بسیاری از اطلاعات در مورد روسیه از طریق ارتباطات رهگیری شده جمع آوری شده است. این موضوع نگرانی‌هایی را مبنی بر احتمال تغییر روش‌های ارتباطی روس‌ها با هدف پنهان کردن بهتر برنامه‌ریزی‌ها و نقشه‌های جنگیشان ایجاد می‌کند.

 نقشه‌های تحرکات و قابلیت‌های نیروهای روسیه که در این اسناد گنجانده شده، تا حدی از منابع انسانی محرمانه تهیه شده است. در نتیجه اکنون با افشای اطلاعات، این منابع انسانی نیز ممکن است در خطر جانی قرار گیرند.

این اسناد نشان می‌دهد که ایالات متحده توانسته است هدف‌‌های نیروهای روس نظیر نیروگاه‌های برق حرارتی، پست‌های برق، راه‌آهن و پل‌های خودرویی را رهگیری کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

ایالات متحده همچنین موفق به رهگیری استراتژی روسیه برای مبارزه با تانک های ناتو شده است. این تانک‌ها قرار بود در ماه آوریل وارد اوکراین شوند. در گزارش اطلاعاتی آمریکا آمده است که این طرح مستلزم ایجاد سه منطقه آتش بر اساس برد بلند، متوسط و کوتاه بوده و هر منطقه تحت پوشش انواع تسلیحات و واحدهای خاص قرار داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی هوایی اوکراین: روسیه روزانه تا ۲۰ بمب هدایت شونده بر مواضع ما می‌اندازد

افسر افشاکننده اسناد فوق محرمانه پنتاگون روانه دادگاه نظامی می‌شود

یک تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریکا به فروش اسرار نظامی در ازای دریافت ۴۲ هزار دلار متهم شد