Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیوستن مولداوی و اوکراین به اتحادیه اروپا؛ صدراعظم آلمان وارد رومانی شد

از چپ به راست: صدراعظم آلمان، رئیس جمهوری مولداوی و رئیس جمهوری رومانی
از چپ به راست: صدراعظم آلمان، رئیس جمهوری مولداوی و رئیس جمهوری رومانی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران در مورد راه‌کارهای حمایت بیشتر از پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا رایزنی کردند.

آگهی

صدراعظم آلمان روز دوشنبه برای انجام گفتگوهای سه جانبه با روسای جمهور رومانی و مولداوی، وارد بخارست، پایتخت رومانی شد. این دیدار در راستای لزوم تقویت روابط فی مابین در بحبوحه جنگ ادامه‌دار روسیه در اوکراین صورت می‌پذیرد.

اولاف شولتس ابتدا با کلائوس یوهانیس رئیس جمهوری رومانی در کاخ ریاست جمهوری کوتروچِنی در بخارست دیدار کرد. آنان در این دیدار بر سر مسائل امنیتی، اقتصادی و انرژی به گفتگو پرداختند و درباره همکاری دفاعی در مرزهای شرقی ناتو و امنیت دریای سیاه تبادل نظر کردند.

اولویت کلیدی پیوستن بالکان غربی به اتحادیه اروپا

رهبران دو کشور علاوه بر این، در مورد راه‌کارهای حمایت بیشتر از پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا رایزنی کردند. در ماه ژوئن گذشته، دو کشور اوکراین و مولداوی در فهرست نامزدهای پیوستن به اتحادیه اروپا قرار گرفتند. به گفته آقای یوهانیس، دو طرف در مورد اهمیت گسترش اتحادیه اروپا و «اولویت کلیدی» بالکان غربی برای پیوستن به این بلوک ۲۷ کشوری توافق نظر داشتند.

یوهانیس گفت: «ما دیدگاه مشترکی در رابطه با ارزش راهبردی گسترش (اتحادیه اروپا) به شرق داریم.»

متعاقب این دیدار و در عصر روز دوشنبه، خانم مایا ساندو رئیس جمهوری مولداوی برای دیدارهای سه جانبه با یوهانیس و شولتس، به آن‌ها ملحق شد. مولداوی هم‌اکنون عضو ناتو نیست و در یک سال گذشته با مجموعه‌ای از بحران‌های طولانی دست و پنجه نرم کرده است.

توئیت رئیس جمهوری رومانی در دیدار روز دوشنبه با صدراعظم آلمان

عوارض جنگ اوکراین بر مولداوی

یوهانیس در این خصوص خاطر نشان کرد که اوضاع مولداوی «به خاطر حملات ترکیبی (هیبریدی) روسیه به شدت پیچیده است» و «عوارض عدیده‌ای» از جمله ورود پرشمارپناهجویان اوکراینی و تاثیرات جنگ، بر اقتصاد مولداوی اثر گذاشته است.

ماه گذشته، پلیس مولداوی اعلام کرده که توطئه گروه‌هایی از خرابکاران تحت حمایت روسیه را که برای ایجاد ناآرامی‌های گسترده علیه دولت طرفدار غرب این کشور اجیر شده بودند را خنثی کرده است. این خبر درست چند روز پس از آن اتفاق افتاد که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده هشدار داده بودند که افرادی که با اطلاعات روسیه در ارتباط هستند قصد دارند از اعتراضات به عنوان مبنایی برای سرنگونی دولت مولداوی استفاده کنند.

آسوشیتدپرس
خانم مایا ساندو رئیس جمهوری مولداوی در کنار رئیس جمهوری اوکراین ولودیمیر زلنسکی و برخی دیگر از رهبران اروپایی در مراسم گرامیداشت سالروز بازپس‌گیری بوچا به تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

ناتو و امنیت در بالکان

یوهانیس در یک کنفرانس خبری پس از مذاکرات گفت که اهمیت راهبردی منطقه دریای سیاه در حال افزایش است و از ناتو خواست تا موقعیت دفاعی و بازدارندگی خود را به طور قابل توجهی تقویت کند.

آقای شولتس به نوبه خودش، بر روابط قوی بین کشورش و رومانی تاکید کرد و بر تعهد مکرر خود برای «حمایت نظامی اوکراین تا هر زمان که لازم باشد»، تاکید کرد. هر چند آقای شولتس به سؤالات در مورد امکان راه‌اندازی یک مرکز تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی آلمانی ارسال شده به اوکراین درخاک رومانی پاسخ مشخصی نداد.

سخنگوی شرکت دفاعی آلمانی «راین متال» روز دوشنبه به خبرگزاری آلمان گفت که در حال ایجاد یک مرکز نگهداری و تدارکات در «ساتو ماری» در شمال رومانی، برای خودروهای نظامی غربی و هویتزرهای تحویلی به اوکراین است. تجهیزات نظامی مذکور از این ماه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کشور مولداوی در بین اوکراین و رومانی قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین نشست جامعه سیاسی اروپا؛ «مولداوی تنها نیست»

اصلی‌ترین حزب محافظه‌کار فنلاند در رقابتی نزدیک پیروز انتخابات پارلمانی شد؛ دولت آینده چگونه است؟

راستگرایان رومانی برای انتخابات پارلمان اروپا جبهه متحد تشکیل دادند