فرش قرمزی در کار نیست؟ ناآرامی‌های فرانسه روی سفر چارلز سوم تاثیر می‌گذارد

شاهزاده چارلز و کامیلا، دوشس کورنوال، از امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در لندن در سال ۲۰۲۰ استقبال کردند.
شاهزاده چارلز و کامیلا، دوشس کورنوال، از امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در لندن در سال ۲۰۲۰ استقبال کردند. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پادشاه بریتانیا قرار است از روز یکشنبه به نمایندگی از دولت نخست وزیر ریشی سوناک به یک تور سلطنتی برود. اما ناآرامی‌ها در پاریس روی سفر چارلز سوم به فرانسه سایه انداخته است. چرا که کارگران در اعتصابی به دنبال اعتراضات به اصلاحات بازنشستگی از پهن کردن فرش قرمز خودداری ‌کرده‌اند.

آگهی

ناآرامی‌ها در فرانسه درخشش نخستین سفر خارجی چارلز سوم در قامت پادشاه بریتانیا را خدشه‌دار می‌کند، چرا که کارگران در اعتصابی به دنبال اعتراضات به اصلاحات نظام بازنشستگی از پهن کردن فرش قرمز خوداری ‌کرده و خواستار لغو کامل این دیدار شده‌اند.

پادشاه بریتانیا قرار است از روز یکشنبه به نمایندگی از دولت ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا به یک تور سلطنتی برود.سوناک امیدوار است که این تور مسافرتی پر زرق و برق بر تلاش‌ها بر بازسازی روابط بریتانیا و فرانسه که به دلیل تصمیم برتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا تیره و تار شده بود، کمک کند.

اما خشم مردم از تصمیم امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه برای افزایش دو سال به سن بازنشستگی، روی آنچه قرار بود نمایشی از خوشبختی و دوستی باشد، سایه انداخته است.

در عوض دیدار چارلز به عنوان نمایشی غیرضروری تلقی شده است. استفان کلارک، نویسنده پاریسی کتاب «الیزابت دوم، ملکه لبخندها» گفت: «زمان بسیار بدی است. به طور معمول فرانسوی‌ها از پادشاه بریتانیا استقبال می‌کنند. اما در این لحظه، مردم معترض مقابل هر نشانه‌ای از امتیاز و ثروت در حال آماده باشند.»

اتحادیه کارگری «س‌ژ‌ت» (CGT) این هفته اعلام کرد که اعضای آن در «موبیلیه نشنال» پس از ورود شاه به پاریس از پذیرایی مراسم یکشنبه خودداری خواهند کرد. این موسسه متولی ارائه فرش قرمز، پرچم و مبلمان برای ساختمان‌های دولتی است.

در بیانیه‌ای «س‌ژ‌ت» آمده است: «ما از دولت خود می‌خواهیم که به بخش خدمات مربوطه اطلاع دهد که مبلمان، فرش قرمز یا پرچم ارائه نمی‌دهیم.»

کاخ الیزه، اقامتگاه رسمی رییس جمهوری فرانسه گفت که در عوض کارگرانی که در این اعتصاب حضور ندارند، تجهیزات لازم را برای این سفر فراهم خواهند کرد.

برای سفر پادشاه بریتانیا و همسرش کامیلا ماه‌ها برنامه‌ریزی صورت گرفته تا از ۲۶ تا ۲۹ مارس اتفاق افتد. در این سفر قرار است پادشاه از کاخ ورسای هم دیدن کنند. به گفته کلارک بازدید از ورسای خیلی شبیه سیستم سال ۱۷۸۹ است. او گفت: «کاخ ورسای زمانی مرکز خیره کننده اروپای سلطنتی و نقطه کانونی انقلاب فرانسه بود، نمادی پایدار از نابرابری‌ها و زیاده‌روی اجتماعی است.»

ماکرون به دلیل تصویب لایحه افزایش سن بازنشستگی به ۶۴ سال، آن هم بدون رای پارلمان با واکنش شدید مردم مواجه شده است. برخی از مخالفان، رییس جمهوری را متهم کرده‌اند که آگاهی نسبت به اکثریت مردم ندارد و چارلز سوم هم از این انتقادات در امان نمانده است.

«ساندرین روسو» نماینده حزب سبز فرانسه به شبکه تلویزیونی «ب‌اف‌ام» گفت: «باور نکردنی است. امانوئل ماکرون، سلطان جمهوری‌خواه می‌خواهد از پادشاه چارلز در ورسای استقبال کند... در حالی که مردم در خیابان‌ها در حال تظاهرات هستند. البته پادشاه باید دیدار خود را لغو کند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برای محدود کردن احتمال اختلال در شام سلطنتی، انتظار می‌رود امنیت در اطراف کاخ ورسای تشدید شود. سال ۲۰۲۰، در بحبوحه تصویب لایحه قبلی اصلاح حقوق بازنشستگی، تظاهرکنندگان روی سنگفرش‌های سلطنتی کاخ با پلیس درگیر شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تابوت ملکه در کاخ باکینگهام؛ نتایج یک نظرسنجی: محبوبیت چارلز سوم افزایش یافته است

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟

بریتانیا برای نخستین بار یک زن نابینا را به عنوان سفیر منصوب کرد