پوتین برای اولین بار وارد منطقه اشغالی دونباس در اوکراین شد

سفر پوتین به دونباس اوکراین پس از دیدارش از کریمه در نهمین سالگرد الحاق این شبه جزیره
سفر پوتین به دونباس اوکراین پس از دیدارش از کریمه در نهمین سالگرد الحاق این شبه جزیره   -  Copyright  AP/Sputnik
نگارش از یورونیوز فارسی

پیش از اینکه روسیه به شهر ماریوپل حمله کند و آن را به عرصه بزرگترین نبرد شهری جهان در چند سال گذشته بدل کند، این شهر بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت داشت و بزرگترین کارخانه فولاد اروپا را در خود جای داده بود.

کمتر از ۴۸ ساعت پس از صدور حکم جلب رئیس جمهوری روسیه توسط دیوان کیفری بین‌المللی، ولادیمیر پوتین در ژستی سرکشانه در دومین سفر غیرمنتظره‌اش به سرزمین‌های تحت اشغال روسیه، وارد شهر ماریوپل در اوکراین شد.

پیش از اینکه روسیه به شهر ماریوپل حمله کند و آن را به عرصه بزرگترین نبرد شهری جهان در چند سال گذشته بدل کند، این شهر بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت داشت و بزرگترین کارخانه فولاد اروپا را در خود جای داده بود. 

کرملین روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین با هلیکوپتر در فرودگاه شهر صنعتی ماریوپل در منطقه دونباس فرود آمده است. در شهر، ولادیمیر پوتین از چندین محله عبور کرد و با یک مقام ارشد روسی روند بازسازی‌های انجام شده را بررسی کرد. بر اساس این بیانیه، رهبر روسیه با برخی از ساکنان محلی نیز صحبت کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این دومین سفر اعلام‌نشده پوتین به مناطق تحت اشغال روسیه در اوکراین و نزدیک‌ترین سفر وی به خط مقدم جنگ در یک سال گذشته است. سفر او در روز شنبه به کریمه مصادف با نهمین سالگرد الحاق این شبه جزیره اوکراین به روسیه بود.

دیوان کیفری بین‌المللی روز جمعه ۱۷ مارس حکم جلب ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را به اتهام ارتکاب به جنایات جنگی به دلیل دست‌داشتن در ربودن گسترده کودکان از اوکراین صادر کرده بود.

ولادیمیر پوتین علاوه بر ماریوپل، روز یکشنبه از شهر روستوف-نا-دونو در خاک روسیه نیز دیدن کرد و در آنجا با فرماندهان ارشد نظامی درگیر در جنگ اوکراین جلسه گذاشت.

برداشت‌های مختلف از سفر قریب‌الوقوع رهبر چین به مسکو

در هفته‌های گذشته هیچ نشانه‌ای از تمایل به صلح یا رفتن به سمت میز مذاکره در پوتین دیده نشده است و ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین قول داده است که تمام سرزمین‌هایی را که روسیه تصرف کرده است، از جمله کریمه را پس خواهد گرفت.

پوتین روز دوشنبه میزبان مهمترین متحد مسکو خواهد بود. مقامات پکن و مسکو روز جمعه اعلام کردند که قرار است رئیس جمهوری چین از روز دوشنبه تا چهارشنبه به روسیه سفر کند. این اولین سفر شی جین‌ پینگ به مسکو از زمان شروع تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است؛ سفری که برای مقامات کرملین اینگونه برداشت می‌شود که حمایت بین‌المللی از اوکراین تنها به کشورهای غربی محدود می‌شود.

چین گفته است که سفر سه روزه شی به مسکو فرصتی برای سوق دادن پوتین به مذاکرات صلح خواهد بود و متعاقب آن ممکن است تماسی با زلنسکی نیز صورت پذیرد. واشنگتن اما معتقد است که چین نمی‌تواند حکم یک میانجی صادق را داشته باشد چرا که تدارکات زیادی را برای روسیه در طول جنگ فراهم آورده است، اتهاماتی که چین آن‌ها را رد می کند.

بنا به گزارشی که روز پنجشنبه ۱۶ مارس ۲۰۲۳ از سوی شبکه سی.ان.ان. آمریکا منتشر شد، پای پهپادهای تجاری «موگین-۵» ساخت کشور چین به درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین باز شده است.

مطالب مرتبط