سایۀ ورشکستگی سیلیکون‌ ولی؛ تا چه اندازه پول‌هایمان در بانک‌های اروپایی در امان هستند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
ماموران حفاظتی در بانک سیلیکون-ولی در کالیفرنیای آمریکا، ۱۳ مارس ۲۰۲۳
ماموران حفاظتی در بانک سیلیکون-ولی در کالیفرنیای آمریکا، ۱۳ مارس ۲۰۲۳   -  Copyright  آسوشیتدپرس

با اعلام ورشکستگی بانک «سیلیکون ولی» ایالات متحده، اکنون حدس و گمان‌ها دربارۀ احتمال وقوع یک بحران مالی بزرگ افزایش یافته است. 

این مؤسسۀ مالی که مشتریان اصلی آن را شرکت‌های فناوری پیشرفته آمریکایی تشکیل می‌دادند، اکنون با موجی از درخواست‌ها برای بازپرداخت سپرده‌های مشتریان خود مواجه است و در دیگر بانک‌ها نیز سپرده‌گذاران بارها نگرانی‌ خود را در مورد اینکه آیا باید دارایی‌هایشان را از بانک‌ها خارج کنند یا خیر، مطرح کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران و سپرده‌گذاران در بانک‌های اروپایی نیز نگرانی‌های مشابهی دارند ودر این هفته جستجو با عبارت «آیا پول من در این بانک امن است؟» در موتور جستجوی گوگل ۴۳ درصد افزایش یافته است.

در ادامه سعی می‌کنیم به این پرسش پاسخ دهیم:

چگونه از مشتریان بانک‌ها در سراسر جهان محافظت می‌شود؟

خبر خوب آن که از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ میلادی کشورها مقرراتی را برای محافظت از سرمایه‌های مردمی در بانک‌ها وضع کرده‌اند.

در ایالات متحده «شرکت بیمه سپرده فدرال» دارایی‌های افراد را تا سقف ۲۵۰ هزار دلار معادل ۲۳۷ هزار یورو بیمه می‌کند.

در اتحادیه اروپا نیز با توجه به قوانین موجود، همه کشورهای داخل بلوک موظف به ایجاد یک طرح حداقلی برای حفاظت از سپرده‌ها در سطح ملی هستند و همۀ طرح‌ها می‌بایست حداقل حمایت از سپرده را در اتحادیه اروپا تا سقف ۱۰۰ هزار یورو در برگیرند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

این بدان معناست که همه کشورهای اتحادیه اروپا باید سرمایه‌های تا سقف حداقل ۱۰۰هزار یورو را برای هر مشتری و به ازای هر بانک تضمین کنند. یعنی اگر به جز یک بانک در بانک دیگری نیز پول داشته باشید، هر دوی آن‌ها بیمه می‌شوند.

همچنین اگر بانکی در اتحادیه اروپا ورشکست شود، سپرده‌های مشتریان می‌بایست تا ظرف ۲۰ روز کاری بازپرداخت شوند. این محدودیت زمانی تا ژانویه ۲۰۲۴ به هفت روز کاهش خواهد یافت.

در بریتانیا نیز مشتریان بانک‌ها تحت سیستمی نظارتی موسوم به (PRA) تا سقف ۸۵هزار پوند معادل ۹۷هزار یورو محافظت می‌شوند.

اگر بیشتر از سقف تضمین سپرده در بانک‌ها سرمایه داشته باشیم چه می‌شود؟

برای کسانی که بیش از ۱۰۰هزار یورو یا حداکثر مبلغ بیمه شده در یک بانک سرمایه دارند، بهتر است که این پول را با سرمایه‌گذاری در بانک دیگری تقسیم کنند تا اطمینان حاصل شود که تحت پوشش طرح سپرده هستید.

باید توجه داشت که اگرچه در بسیاری از کشورها طرح‌هایی برای حفاظت از سپرده‌های مشتریان وجود دارد، اما کارشناسان به یورونیوز گفته‌اند که سقوط بانک «سیلیکون ولی» گوشزد می‌کند که باید از محل نگهداری پول خود آگاه باشید و همه سرمایۀ خود را در یک حساب واحد نگهداری نکنید.