شرط عربستان برای آغاز سرمایه‌گذاری‌ها در ایران: «تداوم پایبندی به توافق دو جانبه»

اعلام توافق فی ما بین ایران و عربستان با میانجیگری پکن به تاریخ شنبه یازدهم مارس ۲۰۲۳.
اعلام توافق فی ما بین ایران و عربستان با میانجیگری پکن به تاریخ شنبه یازدهم مارس ۲۰۲۳. Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دارایی عربستان سعودی روز چهارشنبه بدون اشاره به تحریم‌های بین‌المللی موجود علیه ایران از تمایل کشورش برای سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد. محمد الجدعان گفت با توجه به توافقی که بین تهران و ریاض شکل گرفته است، سرمایه‌گذاری عربستان در ایران را می‌توان «بسیار سریع» شروع کرد.

آگهی

وزیر دارایی عربستان سعودی روز چهارشنبه بدون اشاره به تحریم‌های بین‌المللی موجود علیه ایران، از تمایل ریاض برای سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد. 

محمد جدعان گفت با توجه به توافقی که بین تهران و ریاض شکل گرفته است، سرمایه‌گذاری عربستان در ایران را می‌توان «بسیار سریع» شروع کرد.

آقای جدعان در سخنرانی خود در نخستین مجمع بخش خصوصی صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان، گفت: «فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری عربستان در ایران وجود دارد. تا زمانی که شرایط توافق رعایت شود، از نظر ما مانعی برای اینکار وجود ندارد.»

ایران و عربستان سعودی روز جمعه گذشته، برای از سرگیری روابط دیپلماتیک فی‌ما‌بین به توافق رسیدند. بر اساس بیانیه صادر شده از سوی ایران، عربستان سعودی و چین که میانجی این توافق بودند، تهران و ریاض برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه ها ظرف دو ماه توافق کردند.

تا زمانی که به توافق پایبند باشیم، یعنی به حقوق حاکمیت هم احترام بگذاریم و در امور یکدیگر دخالت نکنیم؛ من هیچ مشکلی نمی‌بینم که بتواند مانع عادی‌سازی روابط در زمینه سرمایه‌گذاری شود.
محمد الجدعان
وزیر دارایی عربستان سعودی

آقای جدعان در ریاض در ادامه اشاره کرد که «برای تمرکز بر توسعه اقتصادی و تمرکز بر تامین نیاز مردم در یک کشور، به ثبات نیاز است و آنها (ایران) به هر دو مورد نیاز دارند.»

وی گفت: «در ایران فرصت‌های زیادی وجود دارد و عربستان سعودی نیز می‌تواند فرصت‌های زیادی برای آن‌ها فراهم کند.» آقایجدعان افزود: «تا زمانی که به توافق پایبند باشیم، یعنی به حقوق حاکمیت هم احترام بگذاریم و در امور یکدیگر دخالت نکنیم؛ من هیچ مشکلی نمی‌بینم که بتواند مانع عادی‌سازی روابط در زمینه سرمایه‌گذاری شود.»

آسوشیتدپرس
وزیر دارایی عربستان سعودیآسوشیتدپرس

در همین حال، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که هفته گذشته برای نهایی کردن توافق با ریاض در کشور چین حضور داشت، قرار است روز پنجشنبه شانزدهم مارس به امارات عربی متحده سفر کند. گفتگو پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی از محورهای این گفتگو عنوان شده است. قرار است مقامات اقتصادی، بانکی و امنیتی نیز در این سفر حضور خواهند داشت. امارات به عنوان شریک تجاری عمده جمهوری اسلامی از جمله کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بود که از عادی‌سازی روابط ایران و عربستان استقبال کرد. 

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ابراز امیدواری کرده بود که با توجه به فضای ایجاد شده بعد از توافق با ریاض، بتوان بهبود روابط با سایر کشورها از جمله از سرگیری روابط با بحرین را نیز متصور بود.

یکی از کشورهای دیگری که از توافق بین ایران و عربستان سعودی استقبال کرده بود، جمهوری مالدیو بود. وزارت امور خارجه مالدیو روز جمعه گذشته اعلام کرده بود که «با توجه به این تحولات مثبت و خوشایند، دولت مالدیو تصمیم به ازسرگیری روابط با جمهوری اسلامی گرفته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام موجودیت «ریاض ایر»؛ عربستان ۷۸ فروند «بوئینگ ۷۸۷ دریم‌لاینر» می‌خرد

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»

هکرهای مرتبط با اسرائیل مسئولیت «حمله سایبری» به جایگاه‌های سوخت در «سراسر ایران» را برعهده گرفتند